VIDEO: Ultrasporty, nejrychlejší auta ženevského autosalonu

  • 33
Dvě stě padesát je málo, abyste patřili do klubu nejrychlejších, musí vaše auto jezdit aspoň tři sta. Na autosalonu se ale ty nejvyšší karty hrají ještě o sto kilometrů v hodině výš. S několikametrovým odstupem tu parkují nejrychlejší sériově vyráběná auta světa. Těm už se neříká supersporty, ale rovnou ultrasporty.

Nejrychlejší, nejdražší - Bugatti Veyron můžete přisoudit spoustu vlastností. Stále je to nejrychlejší auto na ženevském výstavišti v disciplíně maximální rychlosti. Už několik let. Provedení vitesse, které má v Ženevě premiéru, uhání 410kilometrovou rychlostí.

Švédský ultrasport

Pokořitel dalších světových rekordů stojí hned u protějšího stánku. Christan von Koenigsegg tu představuje vylepšený model Agera. Ráfky v novém designu Aircore jsou vyrobené kompletně z karbonu, který v porovnání s kovem ušetří dvacet kilo hmotnosti. Modrý supersport, který je držitelem několika světových rekordů ve zrychlení (z nuly na třístovku se rozjede a zpátky na nulu zastaví za 21,19 sekundy - akcelerace 14,53 s, brzdění 6,66 s), dostal také s novým modelovým rokem upravenou řídicí jednotku.

Koenigsegg Agera R

Hlavní jsou úpravy pětilitrového, dvěma turby přeplňovaného osmiválce. Ten v základním provedení agery dává na 98oktanový benzin výkon 973 koní, ovšem ve verzi Agera R nabídne dokonce 1 155 koní, kteří pijí bioetanol E85. Motoráři Koenigseggu posunuli hranici, ve které zasahuje omezovač z 7 250 na 7 500 otáček a upravili výfuk. Přemodelovali přední spojler, který přidá při dvě stě padesáti dalších dvacet kilo přítlaku. U Koenigseggu mají plán rozdovádět auto až na 440kilometrovou rychlost.

Vítr z hor

Pagani, třetí z klubu nejrychlejších, stojí pohromadě s ostatními. Velký automobilový snílek Horacio Pagani dovezl hned dva kusy nového výtvoru jménem Huayra, který se prodává od loňska. Ultrasport ze San Cesario sul Panaro s karoserií z karbonu ukrývá šestilitrový dvanáctiválec biturbo od AMG, který nabídne výkon 700 až 730 koní a 1 000 až 1 100 newtonmetrů točivého momentu. Na stovce je huayra za 3,3 sekundy a ručka tachometru se zastaví na 370kilometrové rychlosti. Více o Pagani Huayra čtěte ZDE.

Je to spíš socha než auto, do posledního detailu propracovaná, na zpracování je vidět maniakální péče o každičkou drobnost. Stísněný kokpit je také sám o sobě uměleckým dílem.

Horacio Pagani je ale také skvělý konstruktér. Huayra tak dostala aktivní aerodynamiku, možná proto se jmenuje po větru, který se prohání mezi andskými vrcholky. Sofistikovaný systém natáčí čtyři křidélka v závislosti na natočení volantu a zrychlování nebo brzdění. Aerodynamický koeficient cx se tak mění mezi hodnotami 0,31 až 0,36.

Enormní výkon přenáší na asfaltku dvacetipalcové salámy zadních pneumatik rozměru 335/30, ta přední jsou 255/35 R19. Ještě jeden ohromující údaj: ze stovky huyara zabrzdí za dvě sekundy, z dvoustovky je na nule za 4,2 s.

Závodní speciál do běžného provozu

Opodál parkuje v Ženevě další ultrasport: německý Gumpert Apollo. Je to okruhový speciál, který si vysnil Roland Gumpert (bývalý šéf sportovního oddělení Audi), s homologací pro provoz na běžných silnicích. Gumpertům je ale stále nejlépe na okruhu.

Gumpert Apollo Enraged

Proto dostalo apollo pro ženevu ještě extrémnější provedení určené pro závody, poznáte ho podle písmena R, které se přidalo ke jménu. Apollo R ale už homologaci do běžného provozu nemá. Osmiválec 4,2 litru od Audi má v jeho provedení výkon 860 koní, což je 210 navíc oproti obyčejnému apollu. Motoráři gumpertu toho dosáhli zvýšením plnicího tlaku turba, úpravami na zapalování, novým výfukem a vylepšením sacích kanálů. Upravili také chlazení a z interiéru vyházeli vše nepotřebné. Takže konečná hmotnost klesla na 1 100 kilogramů.

Gumpert Apollo Enraged
Gumpert Apollo Enraged

Gumpert představil v Ženevě také provedení Apollo Enraged. To už na silnici může, má registrační značky. Pozná se podle speciálního matně černého lakování, německých trikolór a LCD displeje usazeného na místě přístrojové kapličky.