Czech Grand Design zná nejlepší tvůrce a výrobky. Podívejte se

  22:11
Už pošesté se udílely ceny Akademie designu České republiky nejlepším autorům a kolekcím. Na rozdíl od Andělů a Českých lvů sice nikoli v přímém přenosu, zato v mnohem svižnějším duchu. Designérem roku 2011 se stal Rony Plesl. Cenu Grand Designér roku 2011 získala dvojice Zdeněk Vacek & Daniel Pošta.
Designérem roku 2011 se stal Rony Plesl. Lustr Uovo (Lasvit).

Designérem roku 2011 se stal Rony Plesl. Lustr Uovo (Lasvit). | foto: Czech Grand Design

Klasická scéna Stavovského divadla v Praze se v sobotu 10. března proměnila v malé televizní studio, kam nezasedli ostřílení moderátoři zpráv, ale mladá herecká dvojice Tereza Voříšková a Kryštof Hádek.

Režisér slavnostního večera Thomas Zielinski se totiž rozhodl, že vyjde maximálně vstříc televizním kamerám. "Chceme dosáhnout plnosti obrazu, která nebývá při snímání cen běžná," tvrdil. Možný překlad? Nudné a statické předávání cen necháme zpěvákům a filmařům.

Zda se mu to podařilo, mohou zhodnotit diváci z televizního záznamu na ČT2 (17. března v 21:00).

Kryštof Hádek, na něhož přišla tréma až těsně před zahájením slavnostního večera (byla to jeho první akce, kdy vystupoval jako moderátor), se přiznal, že se chtěli s Terezou Voříškovou vyhnout rádoby vtipným předáváním cen. "Na otázkách jsme se domluvili předem s režisérem, ale když má některý designér snahu utéci co nejrychleji z jeviště,  musíte ho chytit za každou cenu."

Čeští designéři sice dokážou navrhnout úžasné věci, ale "prodat" sebe a své výtvory nikoli. Alespoň většina z nich. Výjimkou byl Designér roku 2011 Rony Plesl, rozhodně zaujala i dvojice  Zdeněk Vacek & Daniel Pošta, která si odnesla hned dvě medaile, a to jak cenu Grand Designér roku 2011, tak Designér šperku roku 2011.

Designéři v roli herců

Deset kategorií (letos přibyl Designér šperku roku) znamenalo hned několik desítek filmových medailonků. V tříkolovém výběru totiž postoupili do posledního kola tři nominovaní, v kategorii Objev roku díky shodnému počtu hlasů dokonce čtyři. Všechny portréty připravil filmový režisér Tomáš Luňák (tvůrce filmu Alois Nebel). Poprvé nechal promluvit na filmovém plátně i samotné tvůrce.

Do letošního šestého ročníku Výročních cen Akademie designu České republiky, kterou tvoří 46 aktivních kurátorů, teoretiků a publicistů z celé České republiky i ze zahraničí, bylo nominováno celkem 101 subjektů v osmi kategoriích s celkem 150 projekty.

Vítěze v kategorii Cena veřejnosti určilo veřejné hlasování, ocenění Grand designér roku – Cena České spořitelny – patří každoročně designérovi, který získá nejvyšší počet hlasů napříč kategoriemi.

Vizuál Czech Grand Design 2011 - od tohoto roku se na něm poprvé objevili vítězové loňského ročníku, a to studio Olgoj Chorchoj, Michal Froněk a Jan Němeček

Cena jako pro sportovce

Je pravidlem, že vítěz předchozího ročníku vytvoří cenu pro ty nejlepší v následujícím roce. A protože trofej Grand designéra roku za rok 2010 si odneslo studio Olgoj Chorchoj (Michal Froněk a Jan Němeček), byla řada na nich. Jako aktivní sportovci a také sběratelé ocenění se rozhodli pro "sportovní klasiku", a to medaile z šedé litiny.

Jejich vysvětlení je jednoduché: "Naše práce je často soutěž, na schůzky dobíháme, stále se něco učíme, je to vlastně permanentní trénink. Někdy se ocitáme na bedně, často jsme mimo pořadí, ale nikdy to nevzdáváme."

Designér roku 2011

Mezi nominované na Designéra roku 2011, Cenu Ministerstva kultury ČR, se poprvé dostal Jaroslav Juřica za Židli No. 2, kterou navrhl pro tuzemskou firmu TON.

Jiří Pelcl získal nominaci za světlo Star Track (OMS) ve spolupráci s Petrem Mikoškem, křeslo Snug (Polstrin design), nápojový set Stone (BOMMA) a kolekce nábytku Luxury Dwelling.

Kategorie Designér roku:Plesl Rony, lustr Uovo (Lasvit)

Designérem roku 2011 se stal Rony Plesl, lustr Uovo (Lasvit).

Vítěz v kategorii Designér roku 2011 Rony Plesl si získal Akademii designu lustrem Uovo pro Lasvit a nápojovým setem Poppyhead (Moser). Jiří Pelcl a Rony Plesl vedou své ateliéry na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a jejich jména (či návrhy) se objevují mezi nominovanými velmi často.

"Není důležité vyhrát, ale být stále první, to říkám se svou vrozenou skromností," usmíval se Rony Plesl po skončení oficiální části. "Mám moc velkou radost z lustru Uovo," pokračoval už vážně, "z pohledu marketingu se dá velmi dobře využít, vypadá moc dobře i na fotografiích, kde funguje jako výborná reklama na české sklo."

Módní designér roku

Mezi tři nejlepší se dostaly pouze ženy: Zuzana Kubíčková za kolekci jaro-léto 2012, Denisa Nová za kolekce podzim-zima 2011/12 a Hana Zárubová (no.fashion) díky kolekci Air Force.

Módní designérkou roku 2011 se stala Zuzana Kubíčková.

Kategorie Módní designér roku: Zuzana Kubíčková, kolekce jaro-léto 2012

Designér šperku roku 2011

Ceny Czech Grand Design se poprvé rozrostly i o ocenění pro Designéra šperku roku. Akademie se k tomuto kroku rozhodla s ohledem na stále se rozrůstající počet kvalitních šperkařů a jejich prací.

Mezi tři nejlepší postoupil Jiří Belda s náramkem z kolekce 2011, Klára Šípková s kolekce Citynet a snubní prsteny 2011, jako třetí pak dvojice Zdeněk Vacek & Daniel Pošta za kolekce Virus a koncept značky Zorya.

Právě tato dvojice zvítězila a dokonce získala i cenu Grand designér roku 2011. Zdeněk Vacek a Daniel Pošta spolupracují například s Liběnou Rochovou na Denisou Novou, chystají se na prodej v Moskvě a New Yorku, ale navrhují i pro zájemce, kteří se na ně obrátí přímo.

"Třeba u kolekcí, jako je Virus, děláme pouze malé série maximálně šesti kusů, ale můžeme udělat i jediný originál. V nabídce máme náušnice s perlami za patnáct set, ale náhrdelník už vyjde klidně na patnáct tisíc," prozrazují.

Svou energií a nadšením si ve Stavovském divadle publikum velmi rychle získali, rozhodně se vyhnuli obvyklým klišé, která na předávání cen padají.

Designér šperku roku: Zdeněk Vacek & Daniel Pošta, kolekce Virus

Grafický designér roku 2011

V kategorii nejlepších grafických designérů se překvapení nekonalo. Nominován byl Petr Babák (Laboratoř) za grafický design knihy John Cage: Silence, grafický design výstavy a katalogu Dominik Lang: Spící město a vizuální styl výstavy Žižkov XX (obě výstavy spolupráce Lukáš Kijonka).

Kategorie Grafický designér roku: Štěpán Malovec, konceprt a grafické řešení tiskových materiálů výstavy a katalogu Glamour - dámská móda 1950 - 2010

Dalším byl Matěj Činčera (Okolo) za knihu Carlo Mollino a časopis Pedal Project (spolupráce s Janem Klossem). Trojici doplnil Štěpán Malovec za knihu Ladislav Sutnar: Americké Venuše, koncept a grafické řešení tiskových materiálů výstavy a katalogu Glamour – Dámská móda 1950–2010 a plakát k výstavě Sheila Hicks (UPM v Praze).

V kategorii Grafický designér roku 2011 zvítězil Štěpán Malovec.

Fotograf roku 2011

Mezi tři nejlepší fotografy se dostal Adam Holý za fotografie pro knihu Zde jsou psi a sérii fotografií String Theory (Laboratorio) , Bára Prášilová za fotografie kolekce Air Force pro Hanu Zárubovou.

Kategorie Fotograf roku: Bára Prášilová, fotografie kolekce Air Force pro Hanu Zárubovou

Poslední (nominace se uvádějí podle abecedy) se pak stala Karin Zadricková za fotoeditorial pro on-line časopis Comrade, fotografie kolekce podzim 2011 pro DNB a projekt Skici 2.

Fotografkou roku 2011 se stala Bára Prášilová.

Obchod roku 2011

Za nejzajímavější Obchod roku se v součtu hlasu akademiků dostal projekt Minty za koncept a otevření multifunkčního prostoru v Praze, Papelote za prezentace kolekcí Elemento, Fabrico a Musko a nakonec PragueKabinet za prezentaci značky Venini a výstavu Františka Víznera.

V kategorii Obchod roku 2011 zvítězila značka Papelote.

Kategorie Obchod roku: Papelote, prezentace kolekcí Elemento, Fabrico a Musko

Výrobce roku 2011, Cena za průmyslový design Ministerstva průmyslu a obchodu ČR

V této kategorii to hodně "zvoní" a cinká sklem. Do výběru se totiž dostala firma Brokis s kolekce svítidel 2011 a Elton hodinářská za kolekci nástěnných hodin ve spolupráci s grafickými designéry (Zuzana Lednická, Petra Babák, Rostislav Vaněk, Robert V. Novák, Marvil Studio).

Třetím nominovaným je Lasvit za kolekce svítidel a lustrů 2011 (Fabio Novembre, Nendo, Mathieu Lehanneur, Rony Plesl, Jitka Kamencová Skuhravá).

Výrobcem roku 2011 se stala společnost Lasvit.

Výrobcem roku 2011 je Lasvit.

Objev roku

V této kategorii, která měla i svou samostatnou výstavu, postoupily díky shodnému počtu hlasů na některých místech hned čtyři designérky.
Anna Marešová za erotické pomůcky Whoop-de-doo, Kristýna Pojerová za svítidlo Skleník, Klára Šumová za sedací nábytek Osídlená krajina a květinové stolky Tables of Plants. Čtvrtou je Michaela Tomišková s kolekcí svítidel Vyrobeno dechem a objekt Země jako těleso nebeské (Velký Atlas Světa).

Objevem roku 2011 se stala Klára Šumová.

Objev roku: Šumová Klára, kolekce nábytku Osídlená krajina

Síň slávy

Tato kategorie je jediná, kde veřejnost nezná nominované předem. Do Síně slávy lze vstoupit jen jednou, je určena i pro již nežijící designéry nebo teoretiky. Letos byla cena poprvé udělena již nežijícímu autorovi. Získala ji výtvarnice Libuše Niklová (1934-1981), která se proslavila především tvorbou hraček. Cenu převzal její syn výtvarník Petr Nikl.  Jako dítě si nejvíce hrál s maminčinými nafukovacími čluny. "Testoval jsem je," vzpomínal při předávání ceny.

Libuše Niklová: Kocour (1963) a Pes Rafan (1965)

Libuše Niklová: Buvol (1971) a Slon (1972)

Opravdový zlom v kariéře Libuše Niklové nastal až s příchodem 70. let, kdy se na trhu objevil první pískací nafukovací nábytek pro děti ve tvaru barevných zvířat a slavný dětský člun Viking.

Niklová byla nejen průkopnicí designových hraček, ale také jako jedna z prvních u nás začala pracovat s polyetylenem a měkčeným PVC. Je dokonce autorkou několika důvtipných vynálezů, z nichž celkem devět bylo patentováno.

Cena veřejnosti

Tato cena dostala letos novou podobu. Zatímco v předchozích letech vybrala Akademie designu několik nejlepších a z nich si veřejnost vybírala, tentokrát to byly právě hlasy veřejnosti na výstavě Nominace Cen Czech Grand Design, která hlasovala pro pět nejlepších v kategoriích Designér roku, Grafický designér roku, Fotograf roku, Oděvní designér roku a Designér šperku roku.

Pro pětici, jež získala nejvyšší počet hlasů, pak mohli zájemci hlasovat na internetu až do pátku 9. března.

A z koho vybírali? Svůj hlas mohli dát Jaroslavu Bejvlovi jr. za svítidla Fluentum a Sprinkle (Preciosa) a kolekci Mystery (The Fresh Light of Corian), studiu BoaDesign za kolekci stojanů na květiny (Plastia), svítidla Crystalight (Lucis) a kolekci tašek Pillow.

Cena veřejnosti: Jaroslav Bejvl jr., kolekce Mystery (The Fresh Light of Corian)

Cena veřejnosti: Jaroslav Bejvl. jr., Svítidlo Sprinkle (Preciosa)

I v této kategorii bodoval Jiří Pelcl se svým světlem Star Track (OMS) ve spolupráci s Petrem Mikoškem, křeslem Snug (Polstrin design), nápojovým setem Stone (BOMMA) a kolekcí nábytku Luxury Dwelling. Veřejnost ocenila i Daniela Piršče a jeho objekt Airplain, vázy Buquet a Caramia i nové prvky jídelního servisu Panathenai (Křehký). Pětici doplnil také Rony Plesl za lustr Uovo (Lasvit) a nápojový set Poppyhead (Moser).

Cenu veřejnosti získal Jaroslav Bejvl jr. za svítidla Fluentum a Sprinkle (Preciosa) a kolekci Mystery (The Fresh Light of Corian).

Zajděte se podívat na design

Vyhlášení cen předcházela výstava nejširších nominací s názvem Ceny Czech Grand Design – Nominace 2011, která bude v Národním technickém muzeu k vidění až do 29. dubna 2012.

Veřejnost zde může zhlédnout všechny nominované projekty, které získaly nejméně dva hlasy akademie. Národní technické muzeum produkuje tuto výstavu společně s tradičním partnerem Cen Czech Grand Design – Uměleckoprůmyslovým muzeem v Praze.

Nominace Designér roku: Piršč Daniel, objekt Airplain

Nominace Designér roku: BoaDesign /Mikošek Petr kolekce stojanů na květiny (Plastia)

Ve Window Gallery České spořitelny v Rytířské ulici zase probíhá do 29. dubna výstava Ceny Czech Grand Design – Objev roku – nominace 2011.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Herečka Špindlerová bydlí ve vysněném bytě v centru Prahy s dětmi i zvířaty

27. března 2024

Herečka Petra Špindlerová bydlí s dětmi a zvířaty v centru hlavního města. Na místě oceňuje plnou...

Jak v panelákovém bytě 3 + 1 vytvořit třígenerační bydlení. Inspirujte se

22. března 2024

I v panelákovém bytě lze pro jeho obyvatele vytvořit soukromí. Přesto následující zakázka byla pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Generátor od souseda řve celý den. On si vyrábí elektřinu a my trpíme

22. března 2024

Premium Bydlím s rodinou v menší obci v rodinném domě. Soused začal v poslední době používat velmi hlučný...

Nejlepší čas na pořízení chaty či chalupy je teď. Co je v Česku na prodej

26. března 2024

Chaty a chalupy obklopené přírodou a vzrostlými stromy jsou v nabídkách realitních kanceláří stále...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze zámečku Schwarzenbergů vzniklo unikátní bydlení i díky památkářům

26. března 2024

Je skvělé, když se staré stavby zrekonstruují a opět slouží svému účelu. Jindy je však ještě mnohem...

Rihanna chce za penthouse zesnulého Perryho půl miliardy. Vlastnila ho rok

29. března 2024

Luxusní penthouse ve 40. patře mrakodrapu The Century v Los Angeles, který má čtyři venkovní terasy...

Z ostudného vstupu a nevyhovující koupelny je teď pýcha domu

28. března 2024

Občas je nutné předělat jen část domu, důvody bývají různé. Někdy finanční, často se řeší jen...

Koupili rozpadlý zámek Hošťálkovy. I přes tragédii mu vracejí barokní krásu

28. března 2024

Jako mnoho jiných památek u nás měl i zámek Hošťálkovy v Moravskoslezském kraji to štěstí, že se ho...

Starou lesní chatu nahradila nová, má půvab a nabízí i teplo domova

27. března 2024

Lesní chatu k demolici nedaleko Prahy měla nahradit nová, regulace však byly jasné: plocha musí být...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...