Nick Young (vlevo) a Trevor Booker z Washingtonu brání Kobeho Bryanta z LA

Nick Young (vlevo) a Trevor Booker z Washingtonu brání Kobeho Bryanta z LA Lakers. | foto: AP

NBA: Washington pokořil slavné Lakers, jenže Veselý šanci nedostal

• 88
Basketbalisté Washingtonu Wizards zaskočili ve středečním duelu NBA na svojí palubovce favorizované Los Angeles Lakers 106:101, český křídelník Jan Veselý se však v utkání nepředstavil.

Nejlepším střelcem vítězů byl střídající Nick Young s 19 body (trefil však jen sedm z 19 střel, jednu trojku z devíti pokusů), navíc předvedl jedinečnou minelu, když při nájezdu přehodil celou desku. Mnohem výraznější výkon podal Trevor Booker, autor 18 bodů (včetně první životní trojky, kterou uzavřel první poločas) a 17 doskoků.

Hostům nepomohlo ani 30 bodů v podání Kobeho Bryanta (proměnil pouze devět z 31 střel) doplněných o devatenáctibodové Paua Gasola a Andrewa Bynuma. Španělský pivotman Gasol připojil i 15 doskoků.

Do utkání vstoupili Kaliforňané ukázkově, po poločase vedli o 15 a ve třetí části dokonce už o 21 bodů.Jenže ještě v téže části si nechali soupeře přiblížit na dva body a při vstupu do poslední čtvrtiny inkasovali trojku od Rogera Masona, která výsledek překlopila.

Lakers pak ještě v koncovce vedli o bod 99:98, Kevin Seraphin však přispěchal se čtyřmi ze svých životních 14 bodů a definitivně otočil vývoj na stranu Wizards.

"Jejich hráči si proti nám zvedli osobní rekordy díky energii, kterou jsme jim dodali svou mizernou volbou střel, špatným pohybem míče a ztrátami míče," okomentoval druhou prohru svého celku ve dvou dnech trenér Lakers Mike Brown.

Padl i druhý celek z Los Angeles: Clippers nestačili na palubovce New Jersey Nets rozdílem jediného bodu 100:101. Vítěze určil domácí náhradník Jordan Farmar (celkem 16 bodů), který trefil trojku 0,2 sekundy před koncem.

Prvním střelcem vítězů byl Deron Williams s 21 body (a 10 asistencemi) na kontě. Na straně Clippers tradičně zářil Blake Griffin s 28 body a 17 doskoky, v koncovce si však nechal ošetřovat přilehnuté koleno. Chris Paul přidal 22 bodů a 10 asistencí a Randy Foye 24 bodů.

Dva nejlepší celky Západní konference zazářily v ofenzivě. Oklahoma City Thunder přehrála Phoenix Suns 115:104. Za vítěze se o body spravedlivě podělili tři top střelci: Russell Westbrook má 31 bodů, Kevin Durant a James Harden pak po 30 bodech. Pro posledního z nich to je životní maximum. Serge Ibaka k 18 bodům přidal 20 doskoků. A zbytek bodů na straně vítězného týmu? Už jen šest od Kendricka Perkinse, šest dalších mužů má nuly.

Marcin Gortat byl s 28 body a 11 doskoky nejleším hráčem Phoenixu. Suns mohli zaskočit favorita na jeho palubovce, ovšem šestnáctibodové vedení ze třetí čtvrtiny nevyužili, když se ve zbytku uktání nechali vyloženě přejet.

San Antonio Spurs uspěli nad New Yorkem Knicks 118:105. K výhře vedlo 32 bodů z rukou Tonyho Parkera. Hosty nespasila ani vyrovnanější střelecká produkce: Carmelo Anthony má 27 bodů, Jeremy Lin 20 a Amar´e Stoudemire s J. R. Smithem po 18.

A Východ? Těsné výhry mají na kontě Chicago a Miami. Bulls uspěli v Milwaukee 106:164. Rozhodl Derrick Rose, který proměnil střelu v poslední vteřině. Celkem dal 30 bodů a nasbíral 11 asistencí. Chicago zvítězilo poosmé v řadě. Joakim Noah se na tom podílel 20 body a deseti doskoky. Domácím nestačil ani životní výkon Ersana Ilyasovy, který se dostal na 32 bodů a deset doskoků.

Zklamaní basketbalisté Bostonu Celtics při tvrdém debaklu na palubovce Philadelphie 76ers.

Tony Parker ze San Antonia obchází Jeremyho Lina z New Yorku.

Heat přehráli Atlantu Hawks 89:86. Velký podíl na výhře měl LeBron James s 31 body, Dwyane Wade nasbíral 18 bodů a hlavně proměnil oba trestné hody tři vteřiny před koncem. Jannero Pargo poté ještě zkusil vyrovnat, jeho trojkový pokus však nebyl přesný.

V nejjasnějším utkání dne pokořila Philadelphia 76ers divizního rivala Boston Celtics 103:71. Poražení v duelu ani jednou nevedli, zato Sixers se dostali až k sedmatřicetibodovému náskoku. Vedl je Evan Turner, který si 26 body vylepšil životní střelecký rekord.

7. Denver 40 22 18 55
8. Minnesota 40 21 19 52,5