Vila Tugendhat se otevřela prvním návštěvníkům.

Vila Tugendhat se otevřela prvním návštěvníkům. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Vila Tugendhat přijala první návštěvníky, rezervaci má na čtyři sta lidí

  • 10
Slavná brněnská vila Tugendhat se v 10:00 otevřela prvním patnácti návštěvníkům, kteří se v předstihu zaregistrovali na webových stránkách vily. Na prohlídku však čekají další stovky zájemců, které neodradilo vstupné ve výši tři sta korun. Zájemci o snímky vily si však musí připravit další tři stokoruny.

V opravené vile Tugendhat začaly po dvou letech pravidelné prohlídky, lidé se však musejí připravit na několik omezení. Kdo si chce například udělat vlastní fotografie před onyxovou stěnou, musí z peněženky kromě ceny vstupného vylovit ještě dalších 300 korun. "Zároveň bude muset podepsat, že nepoužije snímky ke komerčním účelům," dodala ředitelka vily Tugendhat Iveta Černá.

Onyx na stěnu v obývacím pokoji nechal architekt Ludwig Miese van der Rohe
Před slavnou onyxovou stěnu dovezenou z Maroka zasadil architekt Ludwig Miese

Podle ředitele Muzea města Brna Pavla Cipriana, pod které vila spadá, je to standardní praxe. "Vila je zcela unikátní památkou UNESCO, přičemž není běžné v podobných expozicích fotografovat. A je to i otázka bezpečnosti, lidé mohou fotografie případně zneužít. Proto je fotografování zpoplatněno," vysvětloval Ciprian.

Lidé si přitom už dříve stěžovali, že vstupenka do vily je drahá. Za standardní okruh dospělý zaplatí 300 korun, za delší technický ještě o 50 korun více. Z Tugendhatky se tak rázem stala nejdražší památka v kraji.

Některé víkendy jsou přesto už nyní téměř obsazené. Zájemci o vstupné si mohou rezervovat lístky přes web . "Dosud máme přes čtyři sta rezervací. Objednávat je možné až do začátku června. Pak systém vyhodnotíme a případně uděláme změny," řekl Ciprian.

Kdo si nerozumí s počítačem, může si od dnešního dne rezervovat lístky telefonicky na číslech 542 123 611 a 542 123 613. Nebo zkusit štěstí a vydat se rovnou do vily. "To ale existuje riziko, že se dovnitř nepodívá," upozornila Černá.

Vila se za den "odhalí" sto dvaceti zájemcům

Každou prohlídku může absolvovat maximálně patnáct lidí, podle provozovatelů by se totiž ve větším počtu v domě mačkali. Za jeden den tak vilou projde nejvýše 120 návštěvníků.

Ceny vstupného

Standardní okruh
plné vstupné 300 Kč
snížené vstupné 180 Kč
rodinné vstupné 690 Kč

Technický okruh
plné vstupné 350 Kč
snížené vstupné 210 Kč
rodinné vstupné 805 Kč
vstup do zahrady 50 Kč

Prohlídky
út-ne 10:00 až 17:00
(začátek každou celou hodinu)

Pokud budou prohlídky plné nebo pokud budou mít lidé naspěch, mají možnost si projít alespoň zahradu, odkud je dům mnohem hezčí než z ulice. Ani to však nebude zdarma, ale za 50 korun.

A tak pro ty, kterým se jednoduše nechce platit, zbývá virtuální prohlídka na internetových stránkách vily. Nyní jsou zde k vidění záběry pořízené ještě před rekonstrukcí, podle Černé se to ale do tří měsíců změní.

Nově opravená vila nabízí lepší servis, než tomu bylo dříve. Uvnitř je návštěvnické centrum, WC, skřínky na batohy či výstava o historii domu. Cizinci ocení, že prohlídky v angličtině se konají každý den dvakrát. Dopředu je navíc možné objednat prohlídku v dalších světových jazycích.

Pro návštěvníky je připravený i velký výběr suvenýrů. Na památku si mohou lidé odnést puzzle, pamětní minci, pohlednice nebo turistickou známku s tematikou vily Tugendhat.

Milovníci meziválečné architektury pak ocení možnost zakoupit si některou z publikací o významných stavbách v Brně. "Samozřejmostí je průvodce vilou Tugendhat v české, anglické a německé jazykové verzi," doplnila Černá.

29. února 2012