Bártovy obálky u soudu v sedmi bodech: kmotři, tajné nahrávky a puč

  • 277
Obžalobou především Věcí veřejných a poměrů panujících v této straně je proces u Obvodního soudu pro Prahu 5. A to přesto, že na lavici obžalovaných sedí kvůli podezření z úplatků jen Vít Bárta a Jaroslav Škárka, který si od něj peníze vzal. Co zatím u soudu během prvních dvou dnů procesu zaznělo?
1.
Bártovy obálky a nabídka dorovnávání platů

Soud má odpovědět na otázku, zda obálky, v nichž od Bárty dostali peníze Kristýna Kočí (500 tisíc korun) a Jaroslav Škárka (170 tisíc korun), obsahovaly úplatek, nebo šlo o půjčku, jak tvrdí Bárta.

O Věcech veřejných jsme se ale už u verdiktem soudu dozvěděli, že i když strana kandidovala s tím, že chce omezit politikům výhody, jakmile byly poslanecké náhrady k platům zdaněny, začali si její poslanci stěžovat, že jim platy neúměrně klesly. Bárta i svědkyně proti němu se shodli v tom, že to tehdejší ministr dopravy nechtěl nechat být a poslancům nabídl, že jim pomůže.

Jaroslav Škárka před zahájením druhého dne soudního přelíčení, které projednává

"Bárta otevřeně na poslaneckém klubu poté, co byly členům Sněmovny sníženy platy, všem přítomným řekl, že jim dorovná tyto platy. On neřekl, že bude půjčovat peníze, ale dorovnávat. Byla jsem z této nabídky v šoku a řekla jsem mu, že to tak nemůže dělat," řekla v úterý Kočí. Její výpověď potvrdila i Maršálková.

"Já jsem jim řekl, že jsem jim k dispozici, že jim budu individuálně k dispozici," odvětil mírně vyhýbavě Bárta na otázku soudce Jana Šotta, co přesně poslancům své strany tehdy řekl.

2.
Zesílilo podezření, že VV ovlivňovaly šedé eminence ODS

Zatím nejsilnějším momentem bylo prohlášení poslance Škárky, dřív druhého nejvýše postaveného politika ve Věcech veřejných, že na volební kampaň před volbami v roce 2010 dali straně 200 milionů vlivní zákulisní hráči spojení s pražskou ODS Roman Janoušek a Tomáš Hrdlička, někdy také označovaní za šedé eminence či "kmotry".

"Od té doby se datuje i netransparentní financování strany," řekl Škárka. Trojice Bárta, Hrdlička a Janoušek podle Škárky Věci veřejné ovládá na třetiny. Bárta vše označil za lež. A argumentuje, že když byl ministrem, zakázal Hrdličkovi i Janouškovi vstup do úřadu.

Podezření o spojení VV s nimi vzniklo ale už dříve, mimo jiné kvůli působení předsedy Radka Johna ve společnosti Ora Print spojené s Janouškem, kde měl na starost časopis pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu.

3.
Milionová nabídka pro Škárku, platili bokem i Johna?

Jaroslav Škárka u soudu vypověděl, že mu Bárta už loni na podzim nabízel milion korun, pokud složí poslanecký mandát a odejde ze Sněmovny. Šéf poslanců VV Bárta řekl, že spor se Škárkou o politické směřování Věcí veřejných vypukl už na podzim 2010 kvůli důchodové reformě, když Škárka zastával výrazně pravicovější postoje než Věci veřejné. Milionovou nabídku Škárkovi nepřiznal.

Vít Bárta během druhého dne soudního přelíčení, které projednává obžalobu proti

Až později mu dal obálku se 170 tisíci korun, kterou Škárka označil za úplatek. Když mu Bárta poprvé řádově takovou částku nabídl, bylo to podle něj na ministerstvu dopravy v koupelně a tehdejší ministr přitom podle Škárky pustil kohoutek s vodou, aby zvuk tekoucí vody překryl to, o čem se mluví.

Škárka také vypověděl, že bokem měl dostávat peníze i předseda VV Radek John, a to 150 tisíc měsíčně. Řeč o tom byla v ABL. Podle Johna je to blábol.

4.
Nahrávky ve Věcech veřejných

Už v minulosti média zveřejnila řadu tajně pořízených nahrávek, které dokumentovaly například porady Věci veřejných či naopak to, jak Kočí s bývalým kolegou z VV mluví o svých plánech najít v klubu dost poslanců, kteří by se postavili Bártovi.

"Nahrávky jsem pořizovala pro svoji ochranu. Dala jsem je Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Nikomu z novinářů jsem je nedala. Pouze jsem pořídila šest nahrávek, které jsem rozdala známým pro případ, že by se mi něco stalo," řekla soudu Kočí.

Humorný moment u soudu přišel, když se Bárta ptal Kočí, jak to, že si nenahrávala jednu jejich důležitou schůzku. Kočí replikovala, že si ji nahrála také, ale nic podstatného na ní nebylo, a tak ji nakonec smazala.

5.
Proč podle Kočí Bárta uplácel?

Bárta podle Kristýny Kočí chtěl, aby proti němu přestala veřejně vystupovat a prezentovat své názory. "Řekl mi, že je potřeba, abych zase byla loajální. Pak také uvedl, abych si to přepočítala," popsala, jak jí Bárta dal obálku s půl milionem korun.

"Žádné peníze jsem od Bárty nepožadovala, úplatek jsem přijmout nechtěla, ale bála jsem se jít na policii," uvedla Kočí. Bártovi podle ní vadilo, že nechtěla v televizi obhajovat názorovou otočku na důchodovou reformu, k níž Bárta došel po konzultacích na Hradě s prezidentem Václavem Klausem. Vzít na sebe to tak tehdy musel jiný, Bártovi věrný poslanec Michal Babák.

6.
Spor o "puč" ve Věcech veřejných

Hlavní bod Bártovy obhajoby u soudu je postavený na tom, že z úplatkářství ho Kočí a Škárky obvinili, aby se jim podařil "puč" uvnitř VV. "Cílem bylo rozštěpení poslaneckého klubu Věcí veřejných. Šlo o restrukturalizaci vládní koalice," řekl Bárta. Tvrdí, že Kočí spolu s některými politiky z dalších stran z vládní koalice usilovala o to, aby vládly jen ODS a TOP 09, s pomocí několika poslanců z rozštěpeného klubu VV.

Kristýna Kočí před zahájením druhého dne soudního přelíčení, které projednává...

"Nikdy jsem žádný puč ve Věcech veřejných nechystala, chtěla jsem to řešit uvnitř poslaneckého klubu," ohradila se Kočí. Zpochybnila nahrávku, na níž se s tehdejším kolegou ze strany Víchem baví o tom, jak svůj postup koordinuje s Petrem Tluchořem. S nahrávkou se podle ní manipulovalo v ČT.

"Musím odmítnout, že se jednalo o puč. Byla to snaha očistit stranu od praktik, na kterých by neměla stát demokratická strana, od úplatků, sledování a vydírání," řekl u soudu Škárka.

7.
Zmanipulovaná referenda Věcí veřejných

Bývalá šéfka poslaneckého klubu Kočí také v úterý u soudu zpochybnila jednu z ikon Věcí veřejných, referenda, v nichž hlasují véčkaři.

Referenda byla podle ní zmanipulovaná. "Viktor Paggio měnil výsledky referend, jak Bárta ukázal," řekla u soudu Kočí. Věci veřejné se přitom deklarují jako strana přímé demokracie a v referendu hlasovali její registrovaní příznivci véčkaři například i o tom, zda mají Věci veřejné uzavřít vládu s ODS a TOP 09.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video