Jaroslav Škárka u Obvodního soudu pro Prahu 5, kde čelí obžalobě za přijetí...

Jaroslav Škárka u Obvodního soudu pro Prahu 5, kde čelí obžalobě za přijetí úplatku. | foto: ČTK

Škárka: Věci veřejné stojí na 200 milionech od Janouška a Hrdličky

  • 584
Zásadní vliv pro vzestup Věcí veřejných měla finanční injekce od pražských podnikatelů Romana Janouška a Tomáše Hrdličky, tvrdí poslanec Jaroslav Škárka. U Obvodního soudu pro Prahu 5, kde se brání obžalobě, podle níž vzal loni úplatek od Víta Bárty, Škárka prohlásil, že v roce 2009 Hrdlička a Janoušek poskytli VV 200 milionů korun.

Politici VV dosud vazbu na Hrdličku a Janouška, někdy označované za vlivné "pražské kmotry", odmítali. V roce 2009 se podle Škárky změnil charakter Věcí veřejných a přestaly být demokratickou stranou.

"Od té doby se datuje i netransparentní financování strany," prohlásil bývalý výkonný místopředseda VV Škárka. Strana podle něj od roku 2009 získala autokratický charakter a byla v ní potlačena demokratická diskuse.

Na volební kampaň podle Škárky dostal Bárta od Hrdličky a Janouška 200 milionů korun s tím, že později bude muset vrátit dvojnásobek. "Jak jinak než přidělováním zakázek a tunelováním veřejných peněz," řekl po skončení jednání Škárka.

Bárta mu také údajně řekl, že každý z trojice podnikatelů má ve Věcech veřejných třicetiprocentní podíl.

Bárta označil Škárkovo tvrzení o Hrdličkovi a Janouškovi za lež. "Popírám, že by měli s Věcmi veřejnými něco společného. Když jsem se stal ministrem dopravy, zakázal jsem naopak Hrdličkovi i Janouškovi vstup na ministerstvo," reagoval u soudu Bárta.

Bárta mi nabízel milion, když se vzdám mandátu, řekl Škárka

Škárka v pondělí u soudu, kde čelí obžalobě kvůli podezření, že přijal úplatek ve výši 170 tisíc korun od Bárty obžalovaného za podplácení, překvapil víckrát.

Vůbec poprvé řekl, že mu Bárta nabízel milion korun za to, že složí mandát poslance, a až později mu dal obálku se 170 tisíci korunami. Popisoval to velmi sugestivně. Bárta mu prý nejprve o něco nižší částku nabídl v koupelně ministerstva dopravy. "Pustil přitom kohoutek s vodou," řekl poslanec Škárka. Aby nikdo neslyšel, o čem spolu mluví.

Peníze nakonec od Bárty dostal loni 29. března v domě na Kosárkově nábřeží v centru Prahy, kde exministr dopravy bydlí. Škárka si prý od Bárty vzal obálku nadepsanou J. Š., ale až doma se podíval, co v ní je. "Když jsem zjistil, že by se mohlo jednat o úplatek, začal jsem řešit, co s tím," řekl Škárka. V obálce bylo totiž 170 tisíc korun. Škárka odmítá, že by si sám loni na jaře Bártovi řekl o půjčku.

"Cítím se nevinen. Postup, který jsem zvolil, považuji za správný," řekl soudu. I on byl přitom obviněn. Peníze nepředal totiž ihned policii. Dokonce jednu pětitisícovou bankovku rozměnil a použil pro vlastní potřebu.

Bylo to v salonku a řekl si o půjčku, tvrdil u soudu Bárta

Bárta to soudu popsal jinak. Potvrzuje jen to, že řeč o penězích byla poprvé na ministerstvu dopravy. Škárka si podle něj řekl 17. března o půjčku.

"Požádal jsem Jardu, aby šel za mnou do salonku, který je za kanceláří ministra dopravy," popsal soudu Bárta, jak se Škárkou jednal o půjčce, kterou mu pak předal 29. března ve své kanceláři na Kosárkově nábřeží, v domě, kde také bydlí. Vztah se Škárkou popsal jako do té doby přátelský, peníze mu prý půjčoval už v minulosti. "Jednou jedinkrát v minulosti jsem si půjčil od pana Dobeše. Je lež, pokud pan Bárta říká, že jsem si od něj půjčoval opakovaně," reagoval Škárka.

Podle obžaloby, kterou sepsala státní zástupkyně Hana Vrbová, předal Bárta Škárkovi úplatek proto, aby prosadil zrušení plzeňské buňky VV nebo založil novou a do struktur VV dostal i bývalého plzeňského primátora Pavla Rödla, dříve člena ODS. Z toho chtěl Bárta jako ministr dopravy udělat šéfa krajské pobočky Ředitelství silnic a dálnic, a to přes protesty místopředsedy ODS Jiřího Pospíšila a jemu blízkého vlivného plzeňského podnikatele Romana Jurečka.

Podle Škárky se ale Bárta s Jurečkem později domluvil na spolupráci, stejně tak s některými lidmi z ČSSD: s jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem a bývalým volebním manažerem strany Jaroslavem Tvrdíkem.

Škárka také zmínil interní dokument Věcí veřejných, takzvaný "Etický kodex", na jehož přípravě se podílely špičky VV a který měl podle Škárky nastavit pravidla, jak by mohla strana vytěžit peníze z veřejných zakázek.

Na existenci takového dokumentu upozornila už loni na jaře MF DNES a po jeho zveřejnění Bárta oznámil odchod z vlády (více o tajném plánu Bárty najdete zde).

Vládní koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných se pak otřásla v základech, ale vydržela. Spolu s Bártou z vlády odešel ještě ministr vnitra Radek John.

150 tisíc měsíčně měl dostávat i John, tvrdil u soudu Škárka

I bývalý známý televizní reportér John, který se stal tváří Věcí veřejných pro parlamentní volby v roce 2010, měl podle Škárky dostávat měsíčně 150 tisíc korun, alespoň tak to podle něj zaznělo, když VV Johna angažovaly. Soudu ale také Škárka řekl, že už neví, zda na to skutečně došlo.

"Byl jsem osobně přítomen jednání  firmy ABL, kde se hovořilo, že pan John bude pravidelně dostávat částku 150 tisíc korun. Zda k tomu dochází, nebo docházelo, nevím," řekl Škárka.

Šéf bezpečnostního výboru Sněmovny Radek John odchází ze zasedání, na kterém

Bártu Škárkovo vystoupení velmi rozladilo. "Musel jsem se hodně držet, aby to ve mně nebouchlo," řekl iDNES.cz při jedné z přestávek v jednání.

Bárta: Obvinění z úplatků mělo překreslit vládu

Před tím celé dopoledne u soudu vypovídal Bárta. Obvinění, že uplácel Škárku a další poslankyni Kristýnu Kočí, bylo podle něj součástí snahy překreslit výsledek voleb z roku 2010. "Cílem bylo rozštěpení poslaneckého klubu Věcí veřejných. Šlo o restrukturalizaci vládní koalice," prohlásil Bárta (více najdete zde).

Proti tomu se zase ohradil Škárka. "Musím odmítnout, že se jednalo o puč. Byla to snaha očistit stranu od praktik, na kterých by neměla stát demokratická strana, od úplatků, sledování a vydírání," popsal soudu.

U soudu, který odkrývá poměry v nejmenší vládní straně, budou postupně vypovídat i ministři a poslanci Věcí veřejných. Bárta v pondělí ráno k soudu dorazil v dobré náladě, v doprovodu své ženy, místopředsedkyně Sněmovny a VV Kateřiny Klasnové. Postupně ale náladu ztrácel.

Jednací místnost soudu, největší v celém Justiční paláci v Praze na Smíchově, zcela zaplnili novináři a dorazili také někteří lidé, kteří pracují pro VV, poradce Jan Kubáček, mluvčí strany či asistentka Klasnové.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue