GÓLOVÁ RADOST. Plzeňský Marek Bakoš oslavuje svoji druhou trefu v zápase se

GÓLOVÁ RADOST. Plzeňský Marek Bakoš oslavuje svoji druhou trefu v zápase se Spartou. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Sparta - Plzeň 1:3, obrovské hrubky obrany mistr trestal z brejků

• 836
Jarní bída fotbalistů Sparty pokračuje. Ve šlágru 19. ligového kola doma na Letné prohráli 1:3 s úřadujícím mistrem z Plzně, která navíc neproměnila penaltu. Sparťané zůstali bez bodů podruhé za sebou. Boj o titul se dramatizuje.

Utkání Sparta versus Viktoria Plzeň ve videoreportáži

Nebýt pátečního zaváhání Liberce v Teplicích, tak Sparta ztratila první místo v tabulce. Takhle má tříbodový náskok. Plzeň se po vítězství v Praze na Letné přiblížila na šest bodů.

Zaslouženě. Souboj ligového lídra proti úřadujícímu šampionovi totiž od začátku ovládla Plzeň. Ve slušném tempu se jí dařily rychlé kombinace, zatímco sparťané kupili nepřesnost za nepřesností.

"Bojujte za Spartu!" křičeli domácí fanoušci už po pár minutách. Pokřik, který fanoušci Sparty tradičně používají, když se nedaří. Běžela teprve 13. minuta a Plzeň vedla 2:0.

O první gól se postaral ve 3. minutě útočník Bakoš, jenž si mezi Jarošíkem a Pamičem zpracoval nadýchaný centr Horvátha. Pak už před ním byl jen bezmocný brankář Švenger, kterého bezpečně obstřelil.

Hektický úvod utkání vygradoval o deset minut později, kdy zvýšil Pilař. Nejmenší hráč na hřišti se ve sparťanském pokutovém území prosadil hlavou po centru z pravé strany. Do křídla vyslal centrujícího Daridu odkopem brankář Pavlík.

Se Spartou to vypadalo zle. Tím spíš, že se jí na jaře vůbec nedaří. Se Slováckem sice ještě vybojovala výhru 1:0, ale před týdnem zcela selhala v Hradci Králové, kde si nevytvořila ani jednu velkou šanci a prohrála 0:1

Proti Plzni se ještě na chvíli dokázala zmátořit. Jen dvě minuty po Pilařově trefě svěřenci trenéra Haška snížili. Byl to bizarní gól. Proti hlavičce útočníka Kweukeho zasáhl Čišovský na brankové čáře, ale odkop se mu nepovedl. Poskakující míč tak Kweuke doklepl do brány hlavou, když ležel na zemi.

"Úvod zápasu rozhodl," uznal po utkání plzeňský trenér Vrba. "Sice teď na Spartu ztrácíme šest bodů, ale to je pořád hodně. Na druhou stranu ještě je jedenáct kol a vzhledem k naší výkonnosti jsme schopní tu ztrátu dohnat," dodal Vrba.

Pak dramatických momentů ubylo, i když se dál hrál svižný fotbal. Sparta se tlačila do útoku, ale srážely ji chyby v rozehrávce. Míč hráčům až příliš odskakoval od nohou. A když už se domácí do šance dostali, tak Kweuke i Kerič mířili mimo bránu.

Kouč Hašek u postranní čáry vzteky poskakoval...

Sparta zahájila aktivně i druhý poločas, ale vášně vzplanuly opět před bránou domácích. Stoper Jarošík šel v 53. minutě do skluzu proti pronikajícímu Pilařovi, kterého se ovšem nedotkl. Rozhodčí Kovařík přesto nařídil penaltu. Sparťané se zlobili, ale nakonec je zachránil gólman Švenger, jenž vychytal hostujícího kapitána Horvátha.

Podržel tak šance svého týmu na bodový zisk. Ale jen na chvíli.

Půl hodiny před koncem zápasu šli totiž hosté do rychlého brejku. A ukázali Spartě, jak má vypadat rychlá a přesná akce. Od Koláře šel míč k Petrželovi, jenž okamžitě centroval na Bakoše. A ten hlavou zvýšil na 3:1.  Nejdřív chyboval Holek, který soupeři daroval brejk. A pak Švenger, který měl být u míče dřív než Bakoš.

"Až do té chvíle jsem věříl, že ještě minimálně vyrovnáme. Ale jak se blížil konec zápasu, bylo to čím dál těžší," uvedl sparťanský trenér Hašek.

Sparta byla bezradná.

Snaha se jí sice upřít nedá, ale s většinou útoků si plzeňští fotbalisté poradili. Téměř osmnáct tisíc fanoušků tak na sparťany čím dál častěji pískalo.

Plzeň vrátila Spartě podzimní porážku 0:2 a je zpátky v boji o titul.