PŘESNÁ TREFA. David Krejčí z Bostonu překonává brankáře New Jersey Martina

PŘESNÁ TREFA. David Krejčí z Bostonu překonává brankáře New Jersey Martina Brodeura. | foto: AP

Češi řádili v NHL: Krejčí dal hattrick, Pavelec má nulu a Jágr dva body

• 122
Ve čtvrtečním programu hokejové NHL Češi naplno zazářili. Vidět byl především autor hattricku David Krejčí, jenž završil své třígólové představení vítěznou trefou Bostonu proti New Jersey v prodloužení. Čtvrtou nulu sezony díky 33 zákrokům uhájil Ondřej Pavelec, jehož Winnipeg deklasoval Floridu 7:0. Prosadil se i veterán Jaromír Jágr (1+1), který podpořil výhru Flyers 6:3 nad Islanders.

V posledním play-off platil za nejproduktivnějšího hráče a po zisku Stanley Cupu se tak zařadil mezi nejvýraznější osobnosti ligy. V letošní základní části však David Krejčí zatím na dané výkony naplno nedokázal navázat.

Ve čtvrtečním domácím duelu s New Jersey však výrazně prorazil, když docílil svého druhého hattricku kariéry v NHL. Krejčí zářil v nově přeskupeném útoku s Tylerem Seguinem a svým stálým parťákem Milanem Lucicem.

Šternberský rodák otevřel skóre už ve 2. minutě utkání a krátce na to zvyšoval na 2:0 pro Bruins zmiňovaný Seguin. V prostřední hrací části ovšem Devils otočili vývoj třemi góly, když se mimo jiné podvacáté v sezoně prosadil i lídr produktivity Čechů v NHL Patrik Eliáš. Asistenci si připsal Petr Sýkora, hrající svůj 998. zápas kariéry v nejslavnější lize světa.

Ve třetí dvacetiminutovce Krejčí nejprve vrátil svůj tým do hry, když v čase 45:30 za asistencí Lucice a Zdena Cháry trefil vyrovnání na 3:3. Svůj skvělý výkon pak podtrhl ve třetí minutě nastavení, kdy završil obrat domácích na 4:3. Český reprezentant si hattrickem zlepšil sezonní bilanci na aktuálních šestnáct zásahů, na předchozí tři góly přitom potřeboval dlouhých 23 startů.

Pavelec vychytal svou čtvrtou nulu sezony

Souboj dvou konkurentů o čelo Jihovýchodní divize mezi dotahujícím se Winnipegem (70 bodů) a aktuálně stále první Floridou (72 bodů) skončil překvapivě jednoznačným výsledkem. Vysokou výhru 7:0 uhráli domácí Jets poté, co gólman Ondřej Pavelec pochytal všech 33 střel a Panthers ve třetí třetině odpadli a dovolili domácím nasázet hned pět gólů.

Fanoušky ve vyprodané aréně MTS Centre bavil především forvard Evander Kane, autor čtyř bodů (2+2). Winnipeg vedl už v 7. minutě 2:0 a stejný stav vydržel až do začátku třetího dějství, kdy hosté přestali s Jets stíhat tempo. Kyle Wellwood, Bryan Little, Nik Antropov, Blake Wheeler a zmiňovaný Kane tak navýšili skóre až na rozdíl sedmi branek.

První hvězdou byl vyhlášen produktivní Kane, jenž bodoval už v osmém zápase za sebou, a druhé ocenění připadlo Pavelcovi. Český reprezentant si vylepšil statistiky čtvrtou nulou sezony a celkově desátou kariéry v NHL.

Jágr dvěma body potvrdil posun před Sakica

Poté, co dvakrát z posledních tří utkání nevstřelili gól (0:2 proti Edmontonu a 0:1 proti San Jose), hokejisté Philadelphie svým výkonem popřeli, že by se dostali do střelecké krize. V domácím souboji s Islanders si totiž poradili jasně 6:3.

Nejvíce se o to přičinil mladý forvard Matt Read, jenž dvakrát skóroval a navrch přidal i jednu asistenci. Druhou hvězdou zápasu zámořští novináři zvolili veterána Jaromíra Jágra, který zaznamenal dva body (1+1) a s celkovým ziskem 1 643 zápisů tak definitivně potvrdil svůj posun v historickém bodování na 8. místo před Joe Sakica (1641 bodů).

Jágr nejprve v závěru prvního dějství asistoval u přesilovkové branky na 2:1 z hole slovenského beka Andreje Meszároše a své 17. trefy sezony docílil v 29. minutě, kdy za přispění krajana Pavla Kubiny pro změnu upravoval stav na 3:2.

Prospal asistoval u vítězství Columbusu

Poslední celek tabulky celé NHL z Columbusu si ve čtvrtek připsal překvapivou výhru 2:0 na ledě Colorada, které je stále ve hře o play-off Západní konference. Brankář vítězů Steve Mason zneškodnil všech 32 střel domácích a vůbec poprvé v sezoně uhájil nulu.

O góly Blue Jackets se postarali ruští hokejisté Nikita Nikitin a Fjodor Ťjutin, přičemž v obou případech si asistenci připsal Václav Prospal. Český útočník je s 41 body po kapitánovi Ricku Nashovi (44 bodů) druhým nejproduktivnějším hráčem mužstva.

Kaberle přihrál na dva góly, Montreal ukončil sérii porážek

Po pěti porážkách v řadě se Montreal, za který si dvě asistence připsal bek Tomáš Kaberle, konečně dočkal dvou bodů, když před svými fanoušky po hororovém závěru řádné hrací doby nakonec udolal Minnesotu 5:4 po samostatných nájezdech. Rozhodující penaltu proměnil útočník David Desharnais, jenž v řádné hrací době navíc posbíral další tři body (1+2).

Canadiens byli blízkou triumfu už v základní hrací době. Právě po trefě zmiňovaného Desharnaise totiž od 49. minuty vedli 4:1. Hostující Wild si ovšem góly z 57., 59. a 60. minuty vynutili prodloužení a následné nájezdy. Střelecký finiš Minnesoty obstarali Matt Kassian, Dany Heatley a Devin Setoguchi, jenž srovnal na 4:4 v čase 59:50.

Boston - New Jersey 4:3 v prodl. (2:0, 0:3, 1:0 - 1:0)
2., 46. a 63. Krejčí, 9. Seguin - 27. Parise, 35. Eliáš (Sýkora), 38. Clarkson. Střely na branku: 25:31. Diváci: 17 565.

Montreal - Minnesota 5:4 po sam. nájezdech (2:1, 1:0, 1:3 - 0:0)
49. a rozhodující nájezd Desharnais (na první T. Kaberle), 3. Subban (T. Kaberle), 5. Eller, 32. Pacioretty - 16. a 57. Kassian, 59. Heatley, 60. Setoguchi. Střely na branku: 28:30. Diváci: 21 273.

Philadelphia - NY Islandes 6:3 (2:1, 2:1, 2:1)
10. a 30. Read, 30. Meszároš (Jágr), 29. Jágr (Kubina), 42. Hartnell, 60. Couturier - 2. a 21. Bailey, 50. Okposo. Střely na branku: 30:24. Diváci: 19 674.

Carolina - NY Rangers 2:3 (0:0, 1:2, 1:1)
21. Skinner, 60. Harrison (Tlustý) - 29. Anisimov, 35. Gáborík, 42. Prust. Střely na branku: 23:25. Diváci: 14 523.

Winnipeg - Florida 7:0 (2:0, 0:0, 5:0)
5. a 49. E. Kane, 7. Slater, 42. Wellwood, 45. Little, 49. Antropov, 58. Wheeler. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celé utkání a z 33 střel neinkasoval. Střely na branku: 32:33. Diváci: 15 004.

Colorado - Columbus 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)
13. Nikitin (Prospal), 36. Tjutin (Prospal). Střely na branku: 33:28. Diváci: 13 236.

Phoenix - Calgary 2:4 (0:3, 2:0, 0:1)
Branky
: 22. Torres, 24. Rozsíval (Hanzal, Vrbata) - 15. Cammalleri, 16. Glencross, 18. O. Jokinen, 60. Iginla. Střely na branku: 31:31. Diváci: