TO CHYTÍM! Michal Neuvirth, brankář hokejistů Washingtonu, maří šanci soupeře. Nakonec si připsal třicet zákroků a dovedl tým k vítězství. | foto: AP

Neuvirth skvělým výkonem pomohl Washingtonu ukončit sérii porážek

• 29
Český brankář Michal Neuvirth se v pátečním utkání NHL zasloužil třiceti zásahy o vítězství Washingtonu 4:1 nad Montrealem a stal se první hvězdou zápasu. Třiadvacetiletý rodák z Ústí nad Labem, který v předchozích dvou utkáních vždy střídal Tomáše Vokouna, přišel o čisté konto až v úvodu třetí třetiny za stavu 3:0 pro Capitals.

Pokud chtějí postoupit do play-off, musí hokejisté Washingtonu nutně začít pravidelně bodovat. Po osmi porážkách z úvodních jedenácti únorových zápasů se totiž týmu Alexe Ovečkina elitní osmička Východní konference začala nebezpečně vzdalovat.

Češi v NHL

Patrik Eliáš (NJD), 59z. - 57b.(19+38)
Radim Vrbata (PHX), 61z. - 52b.(30+22)
T. Fleischmann (FLO), 59z. - 44b.(19+25)
Martin Erat (NAS), 53z. - 44b.(13+31)
Milan Michálek (OTT), 57z. - 42b.(27+15)
Jaromír Jágr (PHI), 51z. - 42b.(16+26)
T. Plekanec (MTL),  61z. - 42b.(12+30)
David Krejčí (BOS), 56z. - 40b.(12+28)
Václav Prospal (CBS), 61z. - 38b.(10+28)
Jiří Hudler (DET), 61z. - 36b.(18+18)
Milan Hejduk (COL), 62z. - 33b.(13+20)
Jakub Voráček (PHI), 59z. - 33b.(10+23)
Petr Sýkora (NJD), 60z. - 32b.(14+18)
Jiří Tlustý (CAR), 61z. - 28b.(14+14)

V pátečním domácím střetnutí s Montrealem však Capitals zabrali a výhrou 4:1 ukončili svou černou šňůru tří proher v řadě, z níž navíc během posledních dvou startů pokaždé střídali v průběhu duelu gólmana Tomáše Vokouna.

Do akce vždy naskakoval Michal Neuvirth, jenž následně proti Canadiens dostal důvěru už od úvodní minuty a kouče Dalea Huntera rozhodně nezklamal.

Třiadvacetiletý mladík pochytal 30 z 31 střel soupeře. O čisté konto přišel až v 44. minutě, když jej v přesilové hře za asistence Tomáše Plekance překonal Rene Bourque.

Washington nastoupil již s uzdraveným kapitánem Alexem Ovekčinem, jenž se po jednozápasové pauze hned připomněl vstřeleným gólem. V obraně ovšem podruhé za sebou nefiguroval zkušený veterán Roman Hamrlík.

Vancouver se vyhoupl do čela NHL

Hokejisté Vancouveru (86 bodů) se dostali před Detroit (85 bodů) do čela Západní konference a zároveň celé soutěže, když zvítězili na ledě New Jersey 2:1.

Canucks tak v krátké době slaví další triumf na úkor Red Wings poté, co ve čtvrtek v přímém souboji (výhra 4:3SN) ukončili rekordní sérii 23 domácích vítězství týmu kouče Mikea Babcocka.

Kanadský tým si proti New Jersey vypracoval do 23. minuty dvoubrankový náskok, který v dalším průběhu jenom zkorigoval David Clarkson po přihrávkách Patrika Eliáše a Petra Sýkory.

Do utkání ještě nezasáhla nová posila Devils v osobě obránce Marka Židlického, kterého vedení klubu získalo v průběhu dne výměnou s Minnesotou.

Washington - Montreal 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)
7. M. Perreault, 29. Chimera, 29. Ovečkin, 60. J. Ward - 44. Bourque (Plekanec). Brankář Michal Neuvirth odchytal za Washington celé utkání, inkasoval jednu branku z 31 střel a úspěšnost zásahů měl 96,77 procenta. Střely na branku: 24:31. Diváci: 18.506.

New Jersey - Vancouver 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)
32. Clarkson (Eliáš, Sýkora) - 9. Rome, 23. Raymond. Střely na branku: 31:16. Diváci: 16.480.

NY Islanders - NY Rangers 4:3 po sam. nájezdech (2:1, 1:2, 0:0 - 0:0)
7. a rozhodující nájezd Moulson, 9. a 29. Parenteau - 13. M. Staal,
32. Gáborík, 37. Stepan. Střely na branku: 27:36. Diváci: 16.250.

Columbus - Colorado 0:5 (0:1, 0:1, 0:3)
20. a 42. D. Jones, 32. Landeskog, 47. Downie, 54. Hunwick. Střely na branku: 28:25. Diváci: 16.925.

Buffalo - Boston 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0)
35. Sekera, rozhodující nájezd D. Roy - 44. Chára. Střely na branku: 27:36. Diváci: 18.690.

Dallas - Minnesota 4:1 (2:0, 1:0, 1:1)
9. a 60. Wandell, 18. Eriksson, 24. Nyström (Dvořák) - 53. Setoguchi. Střely na branku: 25:29. Diváci: 13.144.