Milan Fukal (vpravo), někdejší sparťan dnes v hradeckých službách, brání

Milan Fukal (vpravo), někdejší sparťan dnes v hradeckých službách, brání letenského útočníka Léonarda Kweukeho. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Hradec - Sparta 1:0, lídr nudil a poprvé ztratil na hřišti soupeře

• 412
Místo sparťanského úprku za titulem se fotbalová liga v 18. kole dramatizuje. Lídr tabulky totiž v páteční předehrávce prohrál 0:1 v Hradci Králové a dal možnost svým pronásledovatelům, aby o víkendu snížili ztrátu. Nudný zápas plný nepřesností rozhodl z penalty Dvořák.

"V prvním poločase byl náš výkon slabý. Byli jsme nekompaktní, naše hra neměla rytmus a až na Hušbauera jsme neměli dostatečné sebevědomí. Na začátku druhé půle jsme přežili brejkovou situaci, z další už jsme ale inkasovali. Zbytek zápasu se odehrával v jakési naší snaze o vyrovnání, ale neměli jsme dostatečný pohyb a sebevědomí," prohlásil sparťanskou trenér Martin Hašek.

Kdo zápas neviděl, litovat nemusí. Vzrušujících situací minimum, chabá kombinace na obou stranách, na tribunách vzdechy prokřehlých diváků...

Atraktivnější podívanou znemožňoval podmáčený terén. Míč se na "trávníku" zastavoval a skoro neskákal. Utkání se tak změnilo v boj, kde rozhodovala spíš silná vůle než o fotbalové umění. Jediný gól ani nepadl ze hry, domácí Hradec ho vstřelil z penalty.

Jak k ní došlo? Útočník Štěpán běžel v 54. minutě sám na brankáře Švengra a když už se dostal do pokutového území, štrejchnul mu o nohu obránce Vidlička. Vyloučení a pokutový kop k tomu.

Dvořák penaltu prudkou střelou proměnil a potvrdil roli nejlepšího střelce svého týmu v tomto soutěžním ročníku.

Jinak byla k vidění jediná velká šance. A překvapivě se zrodila před sparťanskou brankou. Záložník Sionko chyboval, když špatně trefil míč, a pustil Hradec do brejku dva na jednoho. Zelený, který dostal přihrávku od Štěpána, už byl sám před Švengrem, ale gólman hostů včas vyběhl a bravurně příležitost zneškodnil. Pak ještě domácí nešťastník Zelený při dalším brejku branku překopl.

Utkání Hradec Králové versus Sparta ve videoreportáži

Víc dramatických momentů zápas nenabídl. Na obou stranách pár nepřesných nebo slabých střel a několik nepřehledných závarů. Stoprocentní šanci si Sionko, Kweuke a spol. nevytvořili ani jednu.

"Jsem rád, že jsme našim fanouškům vrátili radost z fotbalu po velmi špatném výkonu v Liberci. Sparta se neporáží každý den," prohlásil hradecký kouč Václav Kotal. "Musím kluky pochválit. Zvládli jsme to velmi dobře. Myslím, že ve druhé půli jsme byli lepším týmem, vytvořili si víc šancí a zaslouženě zvítězili."

Spartě chyběli levý obránce Pamič a kapitán Matějovský, kteří měli trest za žluté karty. A kvůli pohmožděnému kotníku nemohl hrát ani levý záložník Krejčí. Všichni stabilní hráči základní sestavy.

"Nechci, aby to vyznělo jako výmluva, ale chyběli nám všichni. U některých hráčů se ukazuje, že ligový zápas je něco jiného než se prezentovat dobrými výkony v přípravě, kdy ten tlak není takový," poznamenal Hašek.

Chybějící fotbalisty nahradil devatenáctiletým debutantem Frýdkem, jehož otec také hrával za Spartu, Hušbauerem a Kadeřábkem. Ale Spartě do šancí nepomohli. Sparta ztratila body na hřišti soupeře poprvé v soutěžním ročníku.

Až do teď měla parádní bilanci devět zápasů, devět výher. Letenským pokazil sérii Hradec, který jim na svém hřišti sebral body i na začátku minulého ročníku. Tehdy vyhrál 2:1.

Svěřenci trenéra Haška tak dali šanci svým pronásledovatelům, aby stáhli náskok. Pokud Liberec v sobotu porazí Příbram, bude ztrácet jen tři body. Třetí Plzeň se může přiblížit na rozdíl sedmi bodů.