Kormoráni (ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Metráky ryb denně, sčítají rybáři škody způsobené chráněnými kormorány

  • 53
K dřině starověkého Sisyfa přirovnávají západočeští rybáři svůj dlouhodobě nerovný souboj s chráněným kormoránem velkým. Tisíce rybožravých, až metr dlouhých a zhruba tříkilových ptáků, kteří přilétají do kraje každou zimu ze severu Evropy a Polska, jim likvidují tuny ryb za miliony.

"Jediné hejno o 600 kusech, které nocuje v Zábělé u Plzně, sežere každý den přes 300 kilogramů ryb!" vyčísluje Martin Bílý ze západočeské pobočky Českého rybářského svazu (ČRS). Za celý rok pak takové hejno způsobí škodu za téměř 2,5 milionu korun.

Kormoráni u nás

Předloni hnízdilo v ČR na 350 párů kormoránů velkých. Více než 20 tisíc jich přiletělo přezimovat ze severní Evropy a Polska. Jen v Zábělé u Plzně jich v jedné kolonii nocuje kolem 600. Při denní spotřebě půl kilogramu živých ryb na jednoho ptáka způsobili roční škodu za téměř 2,5 milionu korun.

První kolonie založili tažní kormoráni na území republiky před třiceti lety - na jižní Moravě. Postupně se rozšířili do Poodří, jižních a severozápadních Čech. Kormorány sem láká dostatek ryb a také téměř nikdy nezamrzající úseky řek pod jezy a přehradami.

"Předloni v tuzemsku hnízdilo kolem 350 párů v šesti koloniích," uvedl Jan Šíma z Ministerstva životního prostředí. Dalších 10 až 15 tisíc kormoránů přilétá podle ornitologů do Čech a na Moravu každou zimu ze severní Evropy a Polska. Rybáři udávají, že až více než 20 tisíc.

Při průměrné spotřebě půl kilogramu živých ryb denně a zhruba 100 dní zimování sežerou kormoráni zhruba stejné množství sladkovodních ryb, jaké zkonzumují všichni obyvatelé Plzeňského a Karlovarského kraje za rok - asi 1 247 tun. S tím rozdílem, že Západočeši ryby do poslední kostičky zaplatí a kormoráni hodují na účet rybářů.

6. ledna 2011

Třeba v Plzni kormoráni loni "vyčistili" Radbuzu pod jezem na Denisově nábřeží. Letos řádí pod hrází Českého údolí. "Kromě tradiční Zábělé, kde jich je tuto zimu méně, nám profesionální rybářská stráž hlásila ještě rozsáhlé nocoviště v Hlincích na Berounce, Předenicích na Úhlavě a také v povodí Ohře," říká Martin Bílý.

Situaci komplikuje i to, že kormorán velký nemá v České republice přirozeného nepřítele. Rybáři sice mohou po státu požadovat náhradu škod, protože jsou kormoráni chránění živočichové. V praxi ale dostávají odškodné pouze majitelé chovných rybníků. A to jen za prokazatelně kormorány zabité ryby. Uživatelé rybářských revírů, sportovní rybáři, o náhradu žádat ani nemohou.

Do centra Plzně se slétávají stovky kormoránů a žerou ryby na krátké nezamrzlém úseku řeky Radbuzy
Do centra Plzně se slétávají stovky kormoránů a žerou ryby na krátké nezamrzlém úseku řeky Radbuzy
Do centra Plzně se slétávají stovky kormoránů a žerou ryby na krátké nezamrzlém úseku řeky Radbuzy

"Muselo by se jednat o škodu na majetku. A v našem případě se ryba podle výkladu ministerstva stává naším majetkem, až když ji chytíme," říká nesouhlasně Jan Štípek z Rady ČRS. V řekách navíc kormoráni likvidují původní druhy, jako je lipan nebo pstruh, jejichž umělý odchov je náročný a drahý.

Jak se rybáři brání? Jediné, co zatím mohou, je požádat o výjimky na instalaci rušících zařízení. Nebo na odstřel kormoránů. Udělují je krajské úřady.

"Na Karlovarsku máme povolený odstřel jen 100 kormoránů za rok," říká Martin Bílý. Plzeňský kraj vyžaduje i souhlas obcí s rozšířenou pravomocí. "Než je na Berounce získáme, bude jaro a kormoráni odletí," dodává Bílý.

Protože největší škody dělají tažní kormoráni, je podle rybářů nutné problém s nimi řešit v rámci celé Evropy.