Jaromír Jágr v zápase proti Winnipegu

Jaromír Jágr v zápase proti Winnipegu | foto: AP

Jágr rozhodl v prodloužení proti Pavelcovi, Vrbata s Hanzalem zářili

• 191
V úterý bylo v NHL odehráno jedenáct zápasů a do statistik se bodově zapsalo shodně jedenáct Čechů. Vítězný gól slavil rekordman Jaromír Jágr, jenž v pořadí 55. střelou Philadelphie v prodloužení překonal Ondřeje Pavelce a stanovil konečný výsledek 5:4 pro hosty. Skvělé výkony podali útočníci Radim Vrbata (2+1) a Martin Hanzal (0+3) z Phoenixu, tři asistence si připsal i Václav Prospal z Columbusu.

Philadelphia měla v zápase na ledě Winnipegu jasnou střeleckou převahu (na konci duelu 55:26), přesto po většinu třetí třetiny domácí Jets bránili proti aktivnímu soupeři vedení 4:3. Skvělý Ondřej Pavelec, jehož novináři nakonec vyhlásili první hvězdou, likvidoval jednu střelu za druhou.

Češi v NHL

Patrik Eliáš (NJD), 58z. - 56b.(19+37)
Radim Vrbata (PHX), 60z. - 52b.(30+22)
T. Fleischmann (FLO), 58z. - 44b.(19+25)
Martin Erat (NAS), 52z. - 44b.(13+31)
Jaromír Jágr (PHI), 50z. - 42b.(16+26)
T. Plekanec (MTL),  60z. - 41b.(12+29)
David Krejčí (BOS), 54z. - 40b.(12+28)
Milan Michálek (OTT), 56z. - 39b.(25+14)
Václav Prospal (CBS), 60z. - 38b.(10+28)
Jiří Hudler (DET), 60z. - 36b.(18+18)
Milan Hejduk (COL), 60z. - 33b.(13+20)
Jakub Voráček (PHI), 58z. - 33b.(10+23)
Petr Sýkora (NJD), 59z. - 31b.(14+17)

V čase 59:50 však nezabránil vyrovnání Flyers, které po asistenci dravého Jamese van Riemsdyka z bezprostřední blízkosti branky trefil důrazný Wayne Simmonds. Skóre 4:4 tak utkání poslalo do prodloužení, v jehož poslední minutě přišla velká chvíle hostující hvězdy Jaromíra Jágra.

Danny Briere nacentroval zpoza branky a zkušený veterán se v zakončení nemýlil. Jágr se zapsal mezi střelce pošestnácté v sezoně a svým celkovým 1641. bodem kariéry v NHL se posunul na osmou příčku historického bodování před Joe Sakica (ten má rovněž 1641 bodů ovšem s vyšším počtem startů a menším součtem nastřílených gólů).

MODROU ZDÍ PŘÍMO DO DÍRY. Jaromír Jágr sleduje puk ze své hole za zády krajana Pavelce. Philadelphia porazila Winnipeg.

"Pavelec byl dneska úžasný. Jedině on nám dal šanci bojovat o vítězství. Je mi to za něj líto, že to nakonec nevyšlo. Určitě je z toho zklamaný," vyzdvihl výkon brankáře Winnipegu kapitán Andrew Ladd, autor dvou branek z řádné hrací doby.

Vrbata s Hanzalem se blýskli třemi body

Po zahajovací třetině to s nadějemi Phoenixu na bodový zisk proti Los Angeles nevypadalo nejlépe. Kings si totiž vypracovali vedení 3:0. V prostřední dvacetiminutovce se však domácí vrátili do hry.

Dvakrát se prosadil kapitán Coyotes Shane Doan a v přesilovce skóroval i Radim Vrbata, načež hosté vedli těsně 4:3 jen díky dalšímu gólu tentokrát z hole Justina Williamse. Nejlepší český kanonýr letošní sezony navíc za Phoenix neřekl své poslední slovo. Běžela 58. minuta, když Vrbata docílil své jubilejní 30. branky sezony a srovnal tak skóre na 4:4.

KLUCI SOBĚ. Radim Vrbata (vpravo) z Phoenixu Coyotes přijímá vřelé gratulace od spoluhráče Olivera Ekman-Larssona.

S celkovými 52 body po Patriku Eliášovi z New Jersey druhý muž produktivity Čechů v NHL mohl na svůj vydařený výkon navázat i v následných samostatných nájezdech. Branku Jonathana Quicka ovšem přestřelil. Coyotes to ale nevadilo. Prosadili se totiž Ray Whitney a Mikkel Boedker, po jejichž trefách domácí uspěli 5:4SN.

Tři hvězdy utkání obsadili výhradně hráči vítězů. Nejvýše novináři ocenili výkon Vrbaty (2+1), druhou hvězdou byl kapitán Doan (2+0) a třetí ocenění připadlo Martinu Hanzalovi (0+3).

Prospal byl u tří gólů Columbusu

Stejně jako Martin Hanzal z Phoenixu si tři body za asistence v úterý odnesl také Václav Prospal z Columbusu. Český reprezentant přihrál na hattrick útočníkovi Jeffu Carterovi, jenž byl hlavní postavou překvapivé vysoké výhry posledního celku NHL nad San Jose. Blue Jackets potěšili své fanoušky jasným triumfem 6:3, ke kterému nakročili čtyřmi zásahy už z první třetiny.

"Soupeř byl jednoznačně více připravený bojovat o výsledek než my. Zklamání je pro mě hlavně náš přístup v úvodu zápasu," řekl oprávněně nespokojený kouč Todd McLellan, jehož Sharks prochází nejhorším obdobím sezony v podobě čtvrté porážky v řadě.

Erat asistoval u vítězství Nashvillu

Kanadský forvard Mike Fisher se zbavil chřipky a ve svém návratu na led ziskem tří bodů (1+2) režíroval výhru Nashvillu 3:1 nad silným Vancouverem. Fisher nejprve v 26. minutě sám otevřel skóre. Následně pak asistoval u trefy při hře v oslabení z hole Sergeje Kosticyna a pojistky z 58. minuty v podání Davida Legwanda.

U v pořadí první a třetí gólové akce Predators si asistenci připsal útočník Martin Erat, jenž se tak zlepšil na průběžných 44 bodů a společně s floridským Tomášem Fleischmannem patří mezi nejproduktivnější Čechy letošní sezony NHL po vedoucí dvojici Vrbata - Eliáš.

Frolík se vrátil do sestavy a slavil výhru nad Detroitem

Na domácím ledě je momentálně Detroit neporazitelný. Ve své Joe Louis Aréně Red Wings uspěli již 23 zápasů za sebou, do čehož se řadí i zatím posledních šest startů týmu. V úterý však svěřenci kouče Mikea Babcocka po delší době odcestovali k venkovnímu střetnutí a hned narazili.

Chicago nad aktuálním lídrem NHL vybojovalo těsnou výhru 2:1. Otevírací gól hostujícího Valtteri Filppuly, kterému asistovali Jiří Hudler a Jakub Kindl, umazali Jimmy Hayes a Marcus Kruger.

V sestavě Blackhawks, do níž se po pěti zápasech proseděných na tribuně v roli nehrajícího náhradníka vrátil Michael Frolík, se vinou zranění neobjevil kapitán Jonathan Toews a Detroit pro změnu postrádal služby ruského forvarda Pavla Dacjuka.

Buffalo - NY Islanders 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)
2. Myers, 24. Vanek - 55. Nielsen. Střely na branku: 37:31. Diváci: 18 690.

Toronto - New Jersey 3:4 v prodl. (1:2, 1:1, 1:0 - 0:1)
15. Connolly, 35. MacArthur, 60. Kessel - 10. Sýkora, 15. Clarkson (Eliáš, Sýkora), 39. Ponikarovskij, 62. Fayne. Střely na branku: 32:32. Diváci: 19 426.

Pittsburgh - New York Rangers 2:0 (0:0, 2:0, 0:0)
22. Malkin, 32. Sullivan. Střely na branku: 31:27. Diváci: 18 580.

Columbus - San Jose 6:3 (4:0, 1:2, 1:1)
7., 20. a 42. Carter (na všechny Prospal), 5. Umberger, 16. Nash, 31. Savard - 26. a 49. Couture, 26. J. Thornton. Střely na branku: 35:41. Diváci: 14 625.

Winnipeg - Philadelphia 4:5 v prodl. (1:1, 2:2, 1:1 - 0:1)
28. a 29. Ladd, 13. Byfuglien, 45. E. Kane - 16. Giroux, 22. Hartnell, 32. Talbot, 60. Simmonds, 65. Jágr. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, z 55 střel inkasoval 5 gólů a úspěšnost zásahů měl 90,9 procenta. Střely na branku: 26:55. Diváci: 15 004.

Phoenix - Los Angeles 5:4 po sam. nájezdech (0:3, 3:1, 1:0 - 0:0)
21. a 58. Vrbata (na první Hanzal), 26. a 38. Doan (na obě Hanzal, na první Vrbata), rozh. nájezd Boedker - 7. Doughty, 13. Loktijonov, 15. Brown, 32. Justin Williams. Střely na branku: 29:29. Diváci: 10 842.

Tampa Bay - Anaheim 3:2 (2:0, 1:2, 0:0)
1. a 18. Stamkos, 23. Purcell - 21. S. Koivu, 39. Ryan. Střely na branku: 16:30. Diváci: 18 309.

Nashville - Vancouver 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)
26. Fisher (Erat), 34. S. Kosticyn, 58. Legwand (Erat) - 37. Weise. Střely na branku: 28:33. Diváci: 16 769.

Chicago - Detroit 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)
28. Hayes, 42. Krüger - 3. Filppula (Kindl, Hudler). Střely na branku: 29:32. Diváci: 22 027.

Calgary - Edmonton 1:6 (1:1, 0:4, 0:1)
10. Hannan - 19. Eberle, 29. Hemský, 33.Belanger, 33. Gagner, 39. Smyth, 58. Hall. Střely na branku: 22:42. Diváci: 19 289.

Montreal - Dallas 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)
15. Garbutt, 45. Ribeiro, 46. Wandell (Vincour). Střely na branku: 31:36. Diváci: 21 273.