Jeden z mála portrétů výtvarníka Romana Týce je z července 2003.

Jeden z mála portrétů výtvarníka Romana Týce je z července 2003. | foto: Petr NovotnýMF DNES

Výtvarník Týc: Zajdu si na oběd a nastoupím do vězení, zatýkání nechci

  • 1350
Výtvarník skupiny Ztohoven Roman Týc očekává každou hodinou obsílku od soudu. Bude obsahovat výzvu, aby nastoupil do vězení, protože nezaplatil pokutu 60 tisíc korun. V rozhovoru pro iDNES.cz uvedl, že do vězení půjde, protože nechce nechat situaci dojít tak daleko, aby ho policisté zatkli přímo u něj doma.

Už jste obdržel od soudu oznámení, že máte nastoupit výkon trestu?
Mluvil jsem s právníkem, který mi řekl, že soud tuto věc zatím vůbec neposlal. To mě na tom nejvíc ničí, že věci, které jsou vlastně intimní, se člověk dozvídá z televize.

Máte informaci, kdy by se k vám výzva k nastoupení do vězení měla dostat?
Pravděpodobně v nejbližší době. Právník mi říkal, že proto, aby to urychlil, tak žádá, aby mu to soud poslal do datové schránky.

Trest pro výtvarníka

Trest pro výtvarníka, který tvoří pod pseudonymem Roman Týc (média dříve informovala, že se jmenuje Roman Brudňák, u soudu později vystupoval jako David Hons), přišel za to, že v roce 2007 vyměnil skla na 50 semaforech pro chodce.

V květnu 2008 mu soud za poškozování cizí věci uložil uhradit škodu za 80 tisíc a navíc mu vyměřil 60 tisícovou pokutu. Sankci ale na rozdíl od škody nezaplatil. Proto jej loni v prosinci poslal na měsíc do vězení.

Podle TV Nova soud Týce již vyzval, aby nastoupit výkon trestu. Výtvarník v rozhovoru pro iDNES.cz řekl, že podle jeho advokáta soud výzvu zatím nevystavil, nicméně očekává, že to se brzy změní a on by mohl trest nastoupit na konci tohoto týdne. Týc si má trest odpykat v pražské pankrácké věznici.

Takže do vězení nastoupíte?
Nemám jinou alternativu, než trest podstoupit, protože jinak bych popřel všechno, co jsem doteď dělal jako člen skupiny Ztohoven.

Mluvíte o urychlení. To se na ten trest tak těšíte?
Já už na to čekám pro vaši představu tři roky. Došlo mi, že není ani tak trest měsíc sedět v uzavřeném prostředí s cizími lidmi, ale to, že tři roky čekáte a nevíte dne, kdy to přijde. Mě už jednou odsoudili. A člověk čeká, že když nezaplatí pokutu, tak že třeba při běžné silniční kontrole mu řeknou "Jste hledaný" a odvedou ho. Nebo neví, kdy mu přijde obsílka do místa jeho trvalého bydliště, i když to přechodné má někde jinde. Podvědomě člověk celou tu dobu počítá s variantou, že půjde do vězení, a žije v nejistotě.

Nemrzí vás, že jste pokutu nezaplatil?
To vůbec ne, protože nástup trestu není otázka peněz, ale úhlu pohledu na celou věc a žebříčku hodnot, který si člověk buduje. Kdybych tu pokutu zaplatil, přistoupil bych na to, že je to trestný čin, ale já jsem přesvědčený o tom, že to trestný čin není.

Právě proto by od vás člověk čekal, že nebudete chtít do vězení. Jako řidič, který kreslil politikům tykadla, teď má za to jít sedět a říká, že do vězení nenastoupí, protože trest pro něj je absurdní.
Z mého pohledu to ten pan řidič ale nevnímal jako projekt. Je to šílené, že to tak říkám, ale represe systému v rámci našich problémů je součástí našeho (skupiny Ztohoven, pozn. red.) projektu. Jeho součástí je, že se dostáváte do konfrontace se systémem. Na tom kontrastu pak vnější pozorovatel může vidět rozdíly v hodnocení jednotlivých trestných činů.

Řeknu vám ještě jednu věc. Já jsem pod určitým tlakem mého nejbližšího i širšího okolí. Nechci například dojít k tomu, že sem přijde kriminálka a bude mě tady hledat. Že mě budou zatýkat s pouty na rukou. Umíte si představit, jak taková věc může vypadat v mém bydlišti? Jaké to je pro mou rodinu? Za mnou policisté chodí. Byli tu třeba 27. prosince, v podstatě ve svátcích. A přišli se mnou probírat ruce na Národní třídě (jde o instalaci Romana Týce, kterou pozměnil památník sametové revoluce, více čtěte tady, pozn. red.). Já jsem na ně křičel, zda se nezbláznili, že jsou svátky a proč to dělají. To, v čem žijeme, je kafkovský absurdistán. Policisté se vyžívají v tom, že člověka buzerují a vy si neumíte představit, kdy a v jaké chvíli mě budou zatýkat.

Kritici mi vyčítají, že se vyhýbám odpovědnosti, že trucuju. Já to podvědomě vnímám, ale odporu tomuto systému jsem už udělal tolik, že jestli nastoupím trest ve chvíli, kdy já se rozhodnu, tak to je pro mě vlastně jedno z mála svobodných rozhodnutí, které jsem si v rámci celého tohoto martyria mohl zvolit.

Semafory podle Týce

Nepoužívat
Nepoužívat
Výtvarník s pseudonymem Roman Týc v roce 2007 v Praze vyměnil skla na 50
Nepoužívat

Kdy myslíte, že do vězení nastoupíte?
Do pátku bych si chtěl uspořádat všechny věci a pak do vězení nastoupit. Chtěl bych to mít co nejdříve za sebou a vidět přicházet jaro.

Jak vypadají vaše přípravy na nástup trestu?
Jediné, co teď vím, je, že jdeme s přítelkyní dneska na oběd. Nějakým způsobem se jdeme rozloučit. Další příprava je, že jsem mluvil se svým právníkem a on mi v nejbližší době řekne seznam věcí, které si s sebou budu moci vzít. Psal jsem ještě skupině Ztohoven, jestli se se mnou chtějí sejít, že na to máme ještě pár dnů. Je to prostě tak, že žijete ve světě, ve kterém máte svůj časový horizont, a najednou se to změní. Jako když se dozvíte, že jdete do nemocnice. Najednou neplánujete tři neděle dopředu. Třeba v březnu jsem měl jet s přáteli na hory, najednou zjistím, že nikam nejedu. Jsou to banální věci, ale zjistíte, že vám ta zkušenost změní vnímání času.

Ztohoven

Výtvarník Roman Týc vystupuje v rámci platformy umělců, kteří si říkají Ztohoven. I o celou skupinu se zajímala v minulosti policie.

Před lety se například Ztohoven "nabourali" do vysílání České televize a v pořadu Panorama odvysílali simulovaný výbuch atomové bomby v oblasti Krkonoš. V roce 2010 vystavovali občanky s počítačově upravenými obličeji. Policie vyšetřovala také upravení pomníku na Národní třídě, kam doplnili hajlující ruce. Loni v září Týc vzbudil rozruch, když vytvořil obrazy údajně z popela zesnulých.

Víte, co vás na Pankráci čeká?
Zjistil jsem, že vlastně nevím, do čeho jdu. Takže jsem si vyhledával třeba na internetu ve wikipedii druhy věznic, protože já jdu do té s dozorem. Nebo když jsem nemohl usnout, tak jsem si dal do googlu, jak věznice šetří, protože mi někdo říkal, že vězňům teď třeba nepouští teplou vodu. Nebo že jsou přeplněné a dělají se cely i ze společenských místností.

Jak strávíte měsíc za mřížemi, budete tam tvořit?
Kriminál je jako jakékoliv jiné sociální prostředí, akorát je zajímavé v tom, že je to ostrov lidí, u kterých se společnost rozhodla, že s nimi nechce sdílet svůj prostor. To mi na tom přijde strašně zajímavé. Tvorba ale nemusí být fyzická, může být duševní nebo mít formu zkušenosti. Teď je otázka, zda ji přetavím v něco fyzického. Nějakou představu mám, ale nechci vám ji říkat, protože bych si vytvořil konstrukt. A já bych si chtěl hrozně nechat otevřené dveře pro překvapení.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue