Jiří Tlustý atakuje branku Tomáše Vokouna.

Jiří Tlustý atakuje branku Tomáše Vokouna. | foto: AP

Carolina vyhnala Vokouna z ledu za pět minut, Tlustý dvakrát asistoval

• 64
Hokejisté Caroliny, i díky asistencím Jiřího Tlustého (0+2) a Jaroslava Špačka (0+1), v pondělí porazili na domácím ledě Washington jasně 5:0. Už v 6. minutě zápas skončil pro hostujícího Tomáše Vokouna, kterého po dvou inkasovaných gólech vystřídal Michal Neuvirth. Jednoznačným skóre skončil také odpolední duel, ve kterém Ottawa uspěla nad newyorskými Islanders vysoko 6:0.

Nevýrazný Washington po pondělním nezdaru 0:5 z ledu Caroliny padl podruhé v řadě a z dlouhodobějšího pohledu popáté z posledních šesti startů. Domácí Hurricanes svého soupeře jasně přestříleli 40:17, od čehož se odvíjelo také konečné skóre.

Češi v NHL

Patrik Eliáš (NJD), 57z. - 55b.(19+36)
Radim Vrbata (PHX), 59z. - 49b.(28+21)
T. Fleischmann (FLO), 58z. - 44b.(19+25)
Martin Erat (NAS), 51z. - 42b.(13+29)
Jaromír Jágr (PHI), 49z. - 41b.(15+26)
T. Plekanec (MTL),  60z. - 41b.(12+29)
David Krejčí (BOS), 54z. - 40b.(12+28)
Milan Michálek (OTT), 56z. - 39b.(25+14)
Jiří Hudler (DET), 59z. - 35b.(18+17)
Václav Prospal (CBS), 59z. - 35b.(10+25)
Milan Hejduk (COL), 60z. - 33b.(13+20)
Jakub Voráček (PHI), 57z. - 33b.(10+23)
Petr Sýkora (NJD), 58z. - 29b.(13+16)

První gól utkání padl při přesilové hře ve 4. minutě. Svou šestou trefu sezony slavil Justin Faulk. Podruhé Tomáš Vokoun inkasoval už v čase 5:09, kdy se prosadil pro změnu Anthony Stewart.

Po dvou rychlých zásazích z úvodních sedmi střel domácích, za které si dvěma asistencemi vylepšil statistiky již v osmém startu za sebou bodující útočník Jiří Tlustý, se tak do branky Washingtonu postavil náhradník Michal Neuvirth.

Ani on ovšem dlouho neuhájil čisté konto. Ještě v zahajovací třetině jej překonal Andreas Nodl. Na prostřední dějství a třetí třetinu si pak navíc schoval góly kapitán vítězů Eric Staal. Neuvirth tak utkání dochytal s bilancí tří inkasovaných gólů z 33 střel.

Branku Caroliny naopak úspěšně hájil Justin Peters, jenž dostal šanci při zranění týmové jedničky Cama Warda, a na své premiérové čisté konto kariéry v NHL potřeboval jen 17 zákroků.

Ottawa deklasovala domácí Islanders

Ottawa si díky triumfu nad Islanders připsala třetí vítězství v řadě a celkově bodovala už v pátém navazujícím zápase, když naposledy v řádné hrací době padla 7. února 1:3 se St. Louis.

Pondělní výhru 6:0 podpořil bezchybným výkonem brankář Craig Anderson.

Díky 28 zákrokům uhájil svou třetí nulu sezony, z čehož hned dvě se urodily v posledních třech odchytaných utkáních.

Hlavní hvězdou se ovšem Anderson nestal, přednost museli dostat produktivní centr Jason Spezza (2+0) a především nejproduktivnější obránce dosavadního průběhu sezony NHL Erik Karlsson. Mladý Švéd se proti New Yorku blýskl ziskem čtyř bodů (2+2).

NY Islanders - Ottawa 0:6 (0:3, 0:1, 0:2)
2. a 15. Karlsson, 2. a 51. Spezza (na druhou Kuba), 30. Phillips,
50. Lee. Střely na branku: 28:32. Diváci: 15 818.

Carolina - Washington 5:0 (3:0, 1:0, 1:0)
26. a 46. E. Staal (na druhou Špaček), 4. Faulk (Tlustý), 6. A. Stewart (Tlustý), 20. Nödl. Brankář Tomáš Vokoun odchytal pět minut, inkasoval dvě branky ze 7 střel a úspěšnost zásahů měl 71,43 procenta. Zbytek utkání dochytal Michal Neuvirth, kryl 30 ze 33 střel a úspěšnost zásahů měl 90,91 procenta. Střely na branku: 40:17. Diváci: 16 837.