ROZHODUJÍCÍ NÁJEZD. Patrik Eliáš překonává Jonase Hillera a díky jeho

ROZHODUJÍCÍ NÁJEZD. Patrik Eliáš překonává Jonase Hillera a díky jeho proměněnému nájezdu hokejisté New Jersey porazili Anaheim. | foto: AP

Eliáš rozhodl nájezdy, brankáři Pavelec s Vokounem vychytali výhry

• 13
Nejproduktivnější Čech dosavadního průběhu sezony hokejové NHL, útočník Patrik Eliáš, potvrdil svou formu i v pátečním zápase New Jersey, když v samostatných nájezdech rozhodl o výhře nad Anaheimem. Dařilo se i reprezentačním gólmanům poté, co výhru vychytali washingtonský Tomáš Vokoun i Ondřej Pavelec z Winnipegu.

Hokejisté New Jersey vedli od poloviny pátečního souboje s Anaheimem na domácím ledě už 2:0, o zisku dvou bodů však museli nakonec rozhodnout až v samostatných nájezdech.

Češi v NHL

Patrik Eliáš (NJD), 56z. - 54b.(19+35)
Radim Vrbata (PHX), 58z. - 48b.(27+21)
T. Fleischmann (FLO), 57z. - 44b.(19+25)
Martin Erat (NAS), 50z. - 42b.(13+29)
T. Plekanec (MTL),  59z. - 41b.(12+29)
David Krejčí (BOS), 53z. - 40b.(12+28)
Milan Michálek (OTT), 55z. - 39b.(25+14)
Jaromír Jágr (PHI), 48z. - 39b.(13+26)
Jiří Hudler (DET), 58z. - 35b.(18+17)
Václav Prospal (CBS), 57z. - 35b.(10+25)
Milan Hejduk (COL), 59z. - 33b.(13+20)
Jakub Voráček (PHI), 56z. - 33b.(10+23)
Petr Sýkora (NJD), 57z. - 28b.(13+15)

Na góly Adama Henriquea a Alexeje Ponikarovského totiž našli odpověď Corey Perry a Sheldon Brookbank, jenž si vynutil prodloužení a následný rozstřel gólem z času 57:47. Defenzivně laděný bek se v NHL zapsal mezi střelce po dlouhých 167 zápasech (naposledy skóroval 31. března 2009).

V nájezdech nejprve uspěli oba úvodní střelci v osobách kanonýrů Ijli Kovalčuka a Teemu Selänneho.

Z dalších dvou sérií byl již ale úspěšný pouze domácí Patrik Eliáš, jenž překonal Jonase Hillera a společně s 39letým veteránem v brance Devils Martinem Brodeurem tak zajistil svým barvám desátý triumf z dosavadních třinácti rozstřelů letošní sezony.

Pavelec pochytal 31 střel Bostonu

Ve čtvrtek Winnipeg ukončil po předchozích porážkách od Pittsburghu 5:8 a Islanders 1:3 své čekání na výhru, když s brankářem Chrisem Masonem udolal Minnesotu 4:3 na nájezdy. O den později pak kanadský celek slavil další triumf, tentokrát už i s brankářskou jedničkou Ondřejem Pavelcem.

V LAPAČCE. Ondřej Pavelec likviduje šanci Patrice Bergerona.

Kladenský odchovanec pochytal 31 z 33 střel silného Bostonu a za svůj výkon byl jmenován druhou hvězdou.

Přednost dostal pouze jeho spoluhráč z útoku Jets Blake Wheeler, jenž proti svému bývalému klubu zaznamenal tři body (1+2), a výrazně tak přispěl k vítězství v poměru 4:2.

"Odehráli jsme skvělou první třetinu. V prostřední části jsme v tom chtěli pokračovat, ale nepodařilo se nám to," řekl zklamaný David Krejčí, jenž platil za jednoho z pouhých dvou střelců Bruins v zápase.

Vokoun znova uspěl nad Floridou

Utkání mezi Floridou a Washingtonem nabídlo zajímavou zápletku českých hokejistů hrajících proti svým bývalým spoluhráčům. Skóre duelu totiž v posledních vteřinách zahajovací třetiny otevřel Tomáš Fleischmann. Sedmadvacetiletý rodák z Kopřivnice, jenž úvodních šest let své kariéry v NHL strávil právě u Capitals, dosáhl už své 19. trefy sezony.

V dalším průběhu střetnutí už ale nikdo jiný uzdraveného Tomáše Vokouna, jenž naopak v minulosti dlouho působil u Panthers, nedokázal překonat a stav 1:0 vydržel v BankAtlantic Center jen do 45. minuty, kdy v přesilovce vyrovnal Alex Ovečkin. Rozhodující akci si pak schoval na 54. minutu další produktivní ruský útočník hostí, Alex Sjomin - 1:2.

Vokoun utkání dochytal s celkovým součtem 22 úspěšných zákroků a navázal tak na svou nulu proti stejnému soupeři ze 7. února, kdy Capitals na domácím ledě uspěli pro změnu 4:0.

Detroit pokračuje ve vylepšování rekordu NHL

Skvělá série domácích triumfů hokejistů Detroitu nebere konce. V pátečním souboji s Nashvillem si totiž Red Wings po výsledku 2:1 připsali už v pořadí 22. dvoubodový zisk na ledě Joe Louis Arény v řadě, čímž opět vylepšili ligový rekord. V minulosti se o nejdelší série v podobě 20 navazujících výher před vlastním publikem zasloužily týmy Bostonu v ročníku 1930 a Philadelphie 1976.

Proti Predators se k Detroitu přiklonila i notná dávka štěstí poté, co rozdílový gól vsítil Pavel Dacjuk až v čase 59:54. Na úvodní trefu Johana Franzéna z 13. minuty v prostřední dvacetiminutovce odpovídal hostující Nick Spaling.

New Jersey - Anaheim 3:2 po sam. nájezdech (0:0, 2:1, 0:1 - 0:0)
22. Henrique, 31. Ponikarovskij, rozhodující sam. nájezd Eliáš - 37. Perry, 38. Brookbank. Střely na branku: 27:38. Diváci: 15 312.

Winnipeg - Boston 4:2 (0:0, 2:1, 2:1)
45. a 47. Little, 22. Burmistrov, 36. Wheeler - 27. Caron, 41. Krejčí. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, z 33 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 93,9 procenta. Střely na branku: 25:33. Diváci: 15 004.

Florida - Washington 1:2 (1:0, 0:0, 0:2)
20. Fleischmann - 45. Ovečkin, 54. Sjomin. Tomáš Vokoun odchytal za Washington celý zápas, z 23 střel inkasoval 1 gól a úspěšnost zásahů měl 95,7 procenta. Střely na branku: 23:41. Diváci: 17 779.

Carolina - San Jose 3:2 (2:0, 0:0, 1:2)
8. Skinner, 11. Faulk (Tlustý), 52. J. Jokinen - 42. Boyle, 44. Burns. Střely na branku: 25:37. Diváci: 18 680.

Buffalo - Montreal 3:4 po sam. nájezdech (2:2, 0:1, 1:0 - 0:0)
5. Regehr, 16. Myers, 52. Ennis - 12. T. Kaberle, 20. Gomez (Plekanec), 32. Campoli, rozhodující sam. nájezd Pacioretty. Střely na branku: 30:19. Diváci: 18.690.

Edmonton - Colorado 1:3 (0:1, 1:2, 0:0)
35. Jones - 20. Johnson, 24. Olver, 30. Landeskog. Střely na branku: 27:23. Diváci: 16 839.

Detroit - Nashville 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)
13. Franzén, 60. Dacjuk - 35. Spaling. Střely na branku: 31:21. Diváci: 20 066.