České sklo a porcelán opět patří k rodinnému stříbru. Podívejte se

  • 11
Kapacita vyprodána do jara příštího roku, výborné obchody, víc než spokojenost.. Tak hodnotili zástupci českých firem svou účast na letošním veletrhu Ambiente ve Frankfurtu.

Veletrh Ambiente, největší a nejdůležitější světová přehlídka spotřebního zboží a vybavení domácností, přinesl většině vystavujících českých výrobců zasloužený úspěch.

Důvod? Vsadili na tři hlavní faktory: mladé designéry, nové technologie i silnou tradici daného sortimentu. Sklo, porcelán, keramika, bižuterie i nádobí s českou značkou tu jen potvrdily, že patří k "rodinnému stříbru".

Kvalitní plast a jednoduché tvary skla - na to vsadili Martin Žampach a Matěj Chabera (Kavalierglass).

Martin Žampach a Matěj Chabera se u svých návrhů pro Kavalierglass drželi zásady, že jednoduché tvary jsou pro uživatele nejlepší. Jejich tři sady konvic a stohovatelných šálků respektovaly i nároky výrobce, tedy snižování nákladů.

"Jsme rádi, že jsme výrobce přesvědčili, aby ke sklu použil ten nejlepší plast. Sklenky lze vzájemně stohovat, a to i velké do malých a naopak. Skleněná víčka můžete použít na odložení čajových sáčků. Především jsme však zvolili jednoduché, nadčasové tvary, " popisují své návrhy pro firmu, která má tradici dlouhou už 170 let.

Stánku značky Moser vévodil "netopýr", velká skleněná plastika, která využívá všechny typické moserovské barvy. Mladý designér Lukáš Jabůrek vnesl do nabídky známé značky řadu moderních prvků, to se týká zejména jeho plastik.

Bohemia Machine

Firma Bohemia Machine si na nedostatek známých designérů rozhodně nemůže stěžovat. Veliký ohlas mají u zákazníků výrobky z ručně foukaného, ale strojově broušeného skla. Návrhy Františka Víznera (bohužel zemřel v loňském roce) i Jiřího Pelcla či Ronyho Plesla a řady dalších představují dokonalé spojení vynikajících návrhů a umu sklářů i moderní technologii strojového broušení, která nemá konkurenci.

Oceněný náhrdelník z letošní výstavy v Paříži od Martina Odvárky na Ambiente nemohl chybět.

Dokonce i mezi zástupci výrobců bižuterie se objevily nové, ale už velmi úspěšné tváře. Třeba Martin Odvárka z liberecké firmy Odvárka Bijoux. Jako kdyby se řídil známým heslem "veni, vidi, vici" (přišel jsem, viděl jsem, zvítězil
jsem).

V loňském roce poprvé vystavoval na nejprestižnější evropské přehlídce bižuterie Eclat de Mode Bijorhca v Paříži, kde jeho svatební náhrdelník zařadili odborníci hned do trendové kolekce. Letos si účast zopakoval – a opět se jeho náhrdelník z velkých kamenů objevil ve výběru trendových produktů.

"Potěší vás to, společnost Jablonex jezdila na Bijorhcu padesát let, a nikdy její výrobek nebyl do trendové kolekce vybraný," těší se mladý tvůrce. "Já vlastně bižuterii prodávám, ale musím si ji i sám navrhovat, nikdy jsem však šperk nestudoval," prozrazuje Martin Odvárka.

Nádobí s italským designem

Zatímco ještě před rokem měla firma TPT Coating pouze nákresy své nové kolekce titanového nádobí s patentovanými úchyty, jehož design vytvořilo slavné designérské studio Pininfarina (navrhuje i ferrari), letos se už police zaplnily novými hrnci a pánvemi.

Stánek TPT Coating prezentoval především titanové nádobí s designem Pininfarina.

"Největší zájem je o čtyřhranné pekáče s výškou 50 a 110 milimetrů, které lze používat na všech typech varných desek, ale i v troubě včetně skleněných poklic. Jejich úchyty vydrží teplotu až 260 °C," prozrazuje Ivona Vaněčková.

V těsném závěsu v oblibě jsou ovšem univerzální vysoké pánve, protože zákazníci je používají i místo kastrolů. Letošním hitem se však stal vysoký pekáč s víkem ze stejného materiálu. Má totiž podobu steakové pánve, takže je lze používat i samostatně.

Nepřilnavý vnitřní povrch, který dovoluje rychlou a zdravou přípravu bez tuku a kvalitní design lákají zákazníky z celého světa. Někdy je jejich "zájem" až příliš velký, i proto musí mít firma řadu věcí patentově chráněných. Včetně designu.

Keramika z Maříže
Keramika z Maříže
Keramika z Maříže

Keramika z Maříže

Odlišnou kategorii představuje keramika Maříž se svou unikátní ruční výrobou i návrhy. Autorská originální keramika, kterou jako pojem vytvořil akademický malíř Kryštof Trubáček, představuje veselou tvorbu plnou fantazie. Je spojená právě s vesnicí Maříž nedaleko Slavonic na rozhraní Čech, Moravy a Rakouska.

Bohužel její tvůrce zemřel , jeho žena však pokračuje v práci, kterou započal. Na veletrhu zaujala keramika z Maříže i japonské zákazníky, kteří v poslední době stále více preferují ruční evropskou výrobu.

"Kaktusy" od Arika Levyho patřily na Ambiente na stánku firmy Verreum k nejobdivovanějším.

Je jen škoda, že se s řadou kvalitních výrobků českých firem v Česku příliš nepotkáte. Řetězce dávají přednost levné asijské produkci, malí obchodníci jsou zase schopni odebírat pouze malá množství.

"Jenže to třeba u porcelánu nejde, čeští výrobci nedělají na sklad. A tak nakupujeme ve velkoobchodech zahraničních výrobců, a pak máme všichni stejnou nabídku," prozrazuje zkušená obchodnice, která nechce zveřejnit své jméno. 

I pro malé české výrobce je zajímavé vystavovat ve Frankfurtu, napomáhá tomu i dotace od agentury CzechTrade, na tu však dosáhnou jen některé firmy.