RECENZE: Star Wars ve 3D jsou pořád lepší než holešovické planetárium

  • 99
Ještě než v dubnu vstoupí do kin trojrozměrný Titanik, tasí na plátně své 3D meče Lucasovi tuláci po hvězdách. Jak ukazuje první epizoda Skrytá hrozba, tahle pohádka pořád zabírá. Škoda jen, že se při její transformaci stvořitel jediovského kultu víc neodvázal.

Nemusíte být militantním fanouškem, který zná nazpaměť každé Vaderovo zasípání, abyste se na znovu uvedený začátek vesmírné ságy těšili jako Václav Klaus na první prašan. Zvlášť pokud vaše nadšení ještě přikrmuje distributor superlativními přívlastky jako jedinečné, nevšední a velkolepé. Takové to být mohlo, když by se George Lucas nebál použít všechny možnosti, které 3D nabízí.

Ano, pozvat k transformaci Epizody I Johna Knolla byla dobrá volba. Muž, který při natáčení nových epizod spoluvytvářel vizuální efekty, má film dokonale osahaný zevnitř a zná ho záběr po záběru. Bohužel s Lucasem sdílí dogma nehýřit třídéčkovými triky.

Pro ty, kdo byli v roce 99 ještě na houbách

V galaktické republice to vře kvůli sporům ohledně zdanění obchodních cest do vzdálených soustav. Obchodní federace hájí své zájmy blokádou planety Naboo, zatím republikový kongres dělá to, co umí nejlépe – tedy žvaní. Konflikt jedou tajně zažehnat rytíři Jedi.

V první části šestidílné retrospektivní ságy sledujeme vzestup temného lorda Sidiuse a seznámení dvou klíčových postav, Padme a Anakina Skywalkera. Kdo to je? Řekněme, že devítiletý blonďáček s pomněnkovýma očima ještě nenosí černý outfit a nevykazuje žádné sklony k škrcení svých podřízených na dálku.

Jestli si myslíte, že budete spolu s popcornem smetávat z kolen jiskry vytrysknuvší z explodujícího energogenerátoru, mýlíte se. Ne, neškubnete sebou, ani když se Qui-Gon Jinn ožene po temném Sithovi světelným mečem. Žádné předměty vám do sítnice létat nebudou.

Snímek sází hlavně na hloubku perspektivy. Tu si vychutnáte na velkých prostranstvích typu promenády na Naboo, při Anakinově závodě v utažsky vyhlížejícím suchopáru Tatooinu či v klenutých prostorách velicí lodě Obchodní federace. K působivým okamžikům patří let Corusantem, metropolitním akváriem vznášedel nedozírných hlubin. Největší lahůdkou je ocitnout se v kokpitu lodě uprostřed bitevní scény ve vesmíru, tam už se hranice mezi fikcí a realitou opravdu stírá.

Z filmu Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba

Formát 3D svědčí i hologramům. Počkejte si, až za tetelivou projekcí Sidiuse vystoupí z nicoty jeho čertí padavan Darth Maul, polije vás horko. Rušivě působí předsunuté postavy ve stísněných místnostech. (Znáte ten pocit, když máte sazi na nose?)

Největším problémem jsou ovšem animované postavy. Třeba ve vodním světě gunganů nemohou tito žaboprimáti stát osaměle. Když nemají po boku skutečného člověka, jsou moc umělí. Nové zpracování vůbec nesvědčí závěrečné polní bitvě s droidy, v níž jsou kreslení úplně všichni. Pokud by se někde ve vřavě objevil pixarovský Buzz Rakeťák, možná byste si toho ani nevšimli.

Živá voda spektakulárnosti 3D padne na úrodnou půdu až v následujících dvou epizodách, kosmické bitky jsou tam mnohem četnější. To je zpráva pro skalní fandy. Nezapomínejme ale, že sága nepatří jen jim.

Tuhle skutečnost připomene zážitek z první projekce, po níž ze sálu vychází starší verze Obi-Wana Kenobiho. Zblízka je to sedmdesátiletý dědeček, který své první setkání s rytíři Jedi líčí s nadšením. Za ruku vede vnuka a vnučku, třetí generaci, která dostala šanci obdivovat Hvězdné války na velkém plátně. Přesně, jak si George Lucas přál.

Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba
USA, 1999. Režie: G. Lucas. Hraje: Ewan McGregor, Liam Neeson, Natalie Portmanová, Jake Lloyd.
Hodnocení iDNES.cz: 60 %