Vrtulník Mi-171 Š českých vzdušných sil | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Češi chtějí cvičit vrtulníky NATO, rozhodne se na jaře v Chicagu

  • 5
Česká republika chce spolu s Chorvatskem vybudovat pro NATO speciální centrum pro vrtulníkový výcvik. Plány spojencům v Bruselu oficiálně představil ministr obrany Alexandr Vondra.

"Česká republika má výcvikové kapacity i dlouholeté zkušenosti, které v rámci vzájemné spolupráce nabízíme i jiným státům Aliance," řekl po zasedání ministrů obrany Vondra.

Mnohonárodní centrum leteckého výcviku pro piloty vrtulníků a pozemního personálu nedávno podpořily i Spojené státy a reálnou podobu by mělo získat po květnovém chicagském summitu NATO. "Výcvik by probíhal jak u nás, tak ve vysokohorském prostředí v okolí chorvatského Zadaru," uvedl náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.

Jaký je ostravský simulátor, který učí Afghánce a Američany létat?

V Česku by se pro výcvikové středisko využívala základna v Pardubicích, kde se už nyní cvičí afghánští a američtí piloti pro létání ve vrtulnících ruské výroby. Vedle toho by k dispozici mohlo být i trenažerové centrum v Ostravě.

Společný projekt zapadá do nového konceptu takzvané "chytré obrady" (Smart Defence). Státy NATO by navzájem sdílely vojenské a obranné prostředky v různých oborech a dělily se také o jejich financování. Tento koncept už Aliance uplatňuje například při provozu flotily speciálních letounů včasného varování AWACS nebo letounů C-17 Globemaster pro strategickou přepravu.

17. února 2011

Cílem je i pod dopady ekonomické krize sdílet v rámci nadnárodních projektů schopnosti, znalosti i materiál tak, aby to bylo hospodárnější než v případě, když státy postupují samostatně. "Máme za to, že dáme-li síly dohromady, tak s nižšími náklady dosáhneme vyššího efektu," řekl český velvyslanec při NATO Martin Povejšil.

Aliance nakoupí bezpilotní stroje

"Spojenci projednávají řadu projektů, které přinesou skutečné zlepšení a maximální využití omezených zdrojů, které máme," prohlásil generální tajemník Aliance Anderas Fogh Rasmussen. Projekty se budou týkat nákupu nového vojenského vybavení, výcviku, logistické spolupráce a zejména schopnosti doplňovat palivo letadlům za letu nebo takzvaného air policingu, tedy hlídání vzdušného prostoru.

Mezi vlajkové programy má patřit také protiraketová obrana NATO nebo projekt AGS (Alliance Ground Surveillance). Systém má být hlavním pilířem pro ochranu aliančních vojáků na bojišti. Díky pěti nejmodernějším bezpilotním strojům Global Hawk bude schopen odhalit a stopovat pohybující se objekty a poskytnout radarové snímky pozorovaných oblastí a důležité informace předávat velitelům i vojákům v reálném čase přímo v boji.

Systém by tak měl vojáky nejen chránit, ale i zvýšit jejich bojeschopnost a efektivnost. Do skupiny 13 zemí, které se projektu účastní, patří i Česká republika. Z celkové částky kontraktu za 1,1 miliardy eur má Česko platit zhruba 1,1 procenta.

V Afghánistánu zůstaneme do konce

Mezi zásadní témata bruselské schůzky ministrů patřila otázka dalšího působení Aliance v Afghánistánu. Spojenci se shodli, že ruku v ruce s předáváním odpovědnosti do afghánských rukou budou postupně utlumovat bojové aktivity. Všichni se naopak o to více zaměří na výcvik tamních bezpečnostních složek. "Nikdo předčasně neodchází, rozdělanou práci chceme dokončit. Nadále platí, že společně jsme přišli, společně odejdeme," konstatoval Vondra.

Podle šéfa Aliance Anderse Fogh Rasmussena se očekává, že afghánské bezpečnostní síly převezmou plnou zodpovědnost za bezpečnost v zemi zhruba do poloviny příštího roku. To by umožnilo postupné stažení aliančních jednotek ze země.

Rasmussen ale upozornil, že postupné předávání Afghánistánu do rukou Afghánců by v žádném případě neznamenalo předčasné ukončení alianční operace plánované do konce roku 2014. V zemi tak i v budoucnu zřejmě zůstanou vojenští nebo policejní instruktoři. Nepovedou už ale průzkumné nebo zásahové operace, ale budou se starat o výcvik, zabezpečení nebo logistickou podporu, kterou afghánské síly zatím nezvládají.

, natoaktual.cz

Video