Nejsme žádné ovce, protestovali lidé na Hradě kvůli protipirátské dohodě

  • 2230
Několik tisíc mladých lidí v centru metropole celé odpoledne demonstrovalo proti protipirátské dohodě ACTA. "Zima mi není, jsme tu proto, abychom zabránili parlamentu v přijetí ACTA," řekl místopředseda České pirátské strany Mikuláš Ferjenčík.

Protestní happening začal ve 14 hodin u stanice metra Malostranská. Podle organizátorů z České pirátské strany na něj dorazilo celkem 3 050 účastníků. "Považujeme za fantastické, kolik lidí se v takřka sibiřských podmínkách vydalo bojovat za svá občanská práva," komentoval účast Ferjenčík.

Centrem demonstrace byl malý člun, v němž řečnili "piráti" i pozvaní politici z Věcí veřejných, ČSSD nebo Strany zelených, a stánek s českou verzí petice, která je určená pro europarlament. Organizátoři odhadli, že jen během tří hodin nasbírali 50 archů - každý má po pětadvaceti podpisech.

Protestující si přinesli také transparenty, například s přeškrtnutou portrétovou fotkou prezidenta Václava Klause a nápisem: "Nemluví za mě". Další měli ceduli s textem: "Mé myšlenky byly příliš svobodné, musely být cenzurovány", z davu se ozývaly také hesla jako "Nechceme cenzuru".

S obřím transparentem "Stop ACTA" dorazil z Brna 23letý Martin. "Není možné rozlišovat legální a nelegální data bez jejich skenování, kontrolovali by tak všechno. Žít pod takovým dohledem se ale nedá," vysvětlil, proč do Prahy zamířil.

Demonstranti se zahřívali popíjením horkého čaje, v davu kolovaly i lahve s rumem. S blížící se 17. hodinou, kdy měl dav vyrazit historickým centrem města, došlo i na poskakováním za pokřiku: "Kdo neskáče, je pro ACTA" nebo "Stop ACTA". Poté se chumel mladých lidí za asistence policie vydal k Hradu. Policie průběžně zastavovala auta a tramvaje.

Dav po cestě skandoval "ACTA je zlo" nebo "Ser*me na ACTU". Po půl hodině ostré chůze do kopce i schodů dorazil na Hradčanské náměstí, kde křičel: "Nejsme žádné ovce!" Nespokojení lidé poté zapluli i na tři hradní nádvoří. Tamější stráž si ale pohlídala, aby sklonili transparenty. Zpět na Malostranskou zamířil po Starých zámeckých schodech.

Paggio: Nemuselo být jasné, o čem se hlasuje

Mezi pozvanými politiky k davu řečnil například poslanec Věcí veřejných Viktor Paggio. Shromáždění ujistil, že pro smlouvu hlasovat nebude. Smlouvu ACTA, proti které byla demonstrace namířena, totiž musí ještě schválit český parlament.

Politik zároveň dodal, že dokument provázejí mýty. "Například že budou celníci kontrolovat nosiče dat na hranicích. Toto nemusejí jednotlivé země přijmout," sdělil. Dav poté pobavil výrokem, že "teď se vlastně zjistilo, o čem ta smlouva je, a budeme proti." Uvedl to poté, co přiznal, že českou vládou materiál ACTA prošel bez rozpravy, a tím prý nemuselo být jasné, o čem se hlasuje.

Obsah dohody ACTA

O kontroverzích dohody se mluví od roku 2008, kdy pronikly na veřejnost informace o jejím tajném projednávání. Skandál způsobily především zvěsti o povinné spolupráci poskytovatelů internetového připojení nebo osobní prohlídky datových médií na letištích.

"Úprava by nahrávala šmírování. Podpora nepřijmout dohodu je v parlamentu veliká," řekl poslanec z ČSSD Jan Chvojka. Tomu zatrnulo, když procházel papírovým skenerem, kterým piráti hledají mobily a notebooky. Piráti pak sehráli scénku, kdy mu odebrali mobil, našli v něm video z YouTube, a mobil proto rozbili. "Naštěstí nebyl můj. Já ho mám teprve dva dny," podotkl politik.

Naopak senátor za ČSSD Zdeněk Škromach dav při podobné proceduře pobavil teatrálním zvolání "Né, to je za 21 500 korun." Na to si vysloužil o organizátorů poznámku: "Tak takhle vypadají mobilní telefony sociálních demokratů!" Škromach se poté podrobil za prohřešek proti protipirátské dohodě symbolického setnutí gilotinou, kvůli kterému se na chvíli ocitl na ledové dlažbě. To když pod gilotinou poklekl. 

Česká republika se k mezinárodní dohodě ACTA připojila s dalšími 21 zeměmi EU minulý týden. Dohoda začne v ČR platit, když ji ratifikuje parlament. Má vytvořit pravidla pro posílení práv k intelektuálnímu vlastnictví, tedy bojovat proti šíření nelegálních kopií a padělků."Významným způsobem útočí na občanské svobody v ČR, jsme přesvědčeni, že parlament by ji neměl ratifikovat, proto demonstrujeme," řekl místopředseda pirátské strany Ferjenčík.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue