Izolovaný kmen z Amazonie opustil bezpečí pralesa, nikdo neví proč

  • 469
Peruánské úřady se snaží udržet v izolaci indiánský kmen, který se začal objevovat na březích jedné z amazonských řek. Nikdo zatím neví, proč opustil bezpečí pralesa. Členové kmene Mashco-Piro ale po kontaktu s okolním světem netouží a už několikrát zaútočili na lidi poblíž říčních břehů, kam rádi míří turisté.

V říjnu indiáni vážně zranili lesního strážce a o měsíc později skončil šíp v srdci místního indiána z kmene Matsiguenka. Jmenoval se Nicolás "Shaco" Flores a dlouhodobě udržoval se skupinou Mashco-Piro vztahy. Hovořil dvěma příbuznými dialekty, a proto se s nimi dokázal domluvit, napsala agentura AP.

Podle španělského archeologa Diega Cortija, který díky Floresovi indiány Mashco-Piro spatřil a také vyfotografoval, Flores indiánům poskytl několik mačet a hrnců. Důvodem jeho smrti mohlo být to, že jim nedodal další, myslí si Cortijo.

Mashco-Piro

Skupina z kmene Mashco-
-Piro má na říčním břehu kolem 60 členů, mezi nimi 25 dospělých. Žijí podle vlastních společenských pravidel - patří k nim například i praxe unášení žen a dětí z jiných kmenů.

Mashco-Piro jsou jedním z 15 dosud "nekontaktovaných" kmenů v Peru - ty mají dohromady 12 tisíc až 15 tisíc příslušníků žijících v pralesích východně od And. Survival International odhaduje celkový počet nekontaktovaných domorodých kmenů na světě na stovku.

Nedatovaný snímek členů peruánského kmene Mashco-Piro u řeky v národním parku

Možná také považovali zemědělský pozemek, kde byl Flores zabit, za příliš blízký jejich vlastnímu teritoriu. Jeho smrt ale nyní prakticky znemožňuje jakýkoliv kontakt s tímto kmenem, protože Shaco byl jediný, kdo se s nimi mohl dohovořit, upozornil Cortijo.

U řeky je prvně spatřili už v květnu

Organizace Survival International (SI) mezitím zveřejnila snímky členů skupiny na říčním břehu. Jsou to nejpodrobnější záběry indiánů bez kontaktu s civilizací, jaké kdy byly zachyceny fotoaparátem, uvedla organizace, která se aktivně zasazuje za obranu života a práva příslušníků starodávných kmenů.

Počet příslušníků Mashco-Piro je odhadován na několik stovek. Žijí v národním parku Manu. V jihovýchodní části parku Madre de Dios, kde jich nyní část žije, byli poprvé spatřeni loni v květnu. Zatím nikdo neví, proč opustili svůj relativně bezpečný pralesní domov a vydali se do míst hojně navštěvovaných turisty.

Antropoložka Beatriz Huertová soudí, že důvodem přesunu je možná klesající izolovanost jejich původního prostředí. Severní část Madre de Dios je zasažena rozsáhlou těžbou dřeva. Navíc jejich přirozená loviště narušuje nárůst leteckého ruchu spojeného s těžbou ropy a zemního plynu v oblasti, uvedla Huertová.

Archeolog Cortijo připomněl, že místo, kde byli členové kmene Mashco-Piro spatřeni, je hojně navštěvované turisty a je tam frekventovaná říční nákladní přeprava. Členové kmene ale působí spíše tak, že chtějí zůstat v ústraní, píše televize BBC. Kromě lesního strážce a Nicoláse Florese už vyslali šípy na turisty v lodích, kteří se k půdě jejich předků přiblížili.

Nebezpečí násilných setkání je tudíž vysoké. Už v srpnu úřady zakázaly plavidlům, aby se přibližovala ke břehu. Nejen že turisté indiány fotografovali, ale také jim na místě nechávali oblečení. Zajistit dodržování zákazu ale nebude jednoduché.

Madre de Dios

Madre de Dios

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue