Podnik lehl popelem loni v dubnu. Hasiči požár označili za největší za posledních několik desítek let.

Podnik lehl popelem loni v dubnu. Hasiči požár označili za největší za posledních několik desítek let. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Chropyňská firma na výrobu plastů nabízí odměnu za dopadení žháře

  • 4
Ani deset měsíců po ničivém požáru společnosti Remiva v Chropyni není vyšetřování příčin požáru u konce. To komplikuje život ve městě i majitelům společnosti na zpracování plastů. Ti proto vypsali odměnu. Tvrdí, že šlo o žhářství. Podnik lehl popelem loni v dubnu, o rok později se má znovu rozjet výroba.

"Dopadení pachatele by rozhodně atmosféře ve městě pomohlo," potvrdila starostka Chropyně Věra Sigmundová.

Nikdo totiž nemůže nárokovat škodu, která se jen na třech ohořelých firmách vyšplhala na rekordních 270 milionů korun.

"Částka může být nakonec mnohem vyšší, zatím máme doloženou jen škodu na třech společnostech, které požár poničil. Ale jaké škody způsobil třeba dým lidem ve městě, to doloženo nemáme," upozornil mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Obyvatelé se kvůli dusivému kouři evakuovali, po návratu domů je čekal složitý úklid a nepříjemné otázky. "Nevědělo se, jestli můžeme jíst zeleninu ze zahrad nebo třeba vajíčka," vzpomíná Anton Ďurčák. Opakované rozbory půdy nakonec ukázaly, že je znečištěná méně, než se čekalo (více čtěte zde).

Momentálně Remiva usiluje o návrat. "Jedeme s částečným provozem, zůstaly nám tři budovy, které jsme zrekonstruovali a ve kterých se teď snažíme znovu rozjet zpracování plastů," popsal majitel Remivy Miroslav Vala.

Proč hořelo, se zatím neví, majitel vypsal odměnu

Fungují hlavně jako obchodní firma. Než znovu začnou plastový odpad zpracovávat, musí přesvědčit úřady, že tím neovlivní životní prostředí.

Vala tvrdí, že požár někdo založil úmyslně, proto se rozhodl nabídnout za dopadení žháře odměnu. Za informace slibuje 50 tisíc korun. "Dlouho jsme to zvažovali, ale nakonec jsme se dohodli s policejním vyšetřovatelem. Třeba to pomůže," věří Vala.

Jeho teorii o žháři podporuje i vyšetřovatel hasičů, který krátce po požáru nevyloučil úmysl nebo nedbalost. U toho už zůstalo.

V Remivě hořelo loni v dubnu. V té době měla 50 kmenových pracovníků a dalších 25 lidí se změněnou pracovní schopností. Ve městě, kde je téměř 12 procent lidí bez práce, to byl významný zaměstnavatel. Dnes má Remiva necelou dvacítku lidí. "Ti, kteří odcházeli, dostali odstupné, drželi jsme se zákona," ujistil Vala.

Linku na zpracování plastů chce znovu spustit v dubnu nebo květnu. "Budeme přibírat lidi, ale na původní počty se nedostaneme," podotkl Vala.

Počítá zhruba se šesti pracovníky. "Oslovili bychom přednostně ty, kteří už u nás pracovali," řekl.

Krajští hasiči požár označili za největší za posledních několik desítek let. Vystřídalo se u něj 73 jednotek, což je 567 hasičů (o požáru více čtěte zde).

12. dubna 2011