OBJETÍ FINALISTŮ. Rafel Nadal a Novak Djokovič po skončení téměř šestihodinového finále Australian Open | foto: Reuters

Když se tenis změní v maraton. Připomeňte si nejdelší zápasy historie

• 75
Jedenáct hodin a pět minut. Tolik trval nejdelší zápas tenisové historie, třídenní souboj prvního kola Wimbledonu 2010 mezi Johnem Isnerem a Nicolasem Mahutem. Téměř šestihodinová bitva Novaka Djokoviče a Rafaela Nadala ve finále Australian Open se sice s absolutním rekordem nemůže rovnat, přesto se jejich duel zapíše do historie. V Melbourne odehráli nejdelší grandslamové finále.

Na turnajích velké čtyřky dlouho držela finálový rekord dvojice Mats Wilander a Ivan Lendl. Ve finále US Open 1988 získal švédský tenista titul za 4 hodiny a 54 minut po vítězství 6:4, 4:6, 6:3, 5:7, 6:4. Djokovič s Nadalem je překonali o téměř hodinu.

Jaké další maratony z turnajů velké čtyřky eviduje historie? Je jich několik, vzájemné srovnání však výrazně ovlivňuje důležitý fakt: US Open v New Yorku na rozdíl od ostatních tří grandslamů v rozhodujícím setu zápasu využívá tie-break.

Ženy: 6 hodin a 34 minut

Nejdelší utkání žen odehrály Vicki Nelsonová-Dunbarová a Jean Hepnerová. V roce 1984 na turnaji v Richmondu vyhrála Nelsonová-Dunbarová 6:4, 7:6 (13:11) po šesti hodinách a 31 minutách. Tie-break trval hodinu a 47 minut. V jedné 29 minut trvající výměně přelétl míček přes síť 643krát.

Přesto je pohled do statistik zajímavý...

NEJDELŠÍ ZÁPAS ROLAND GARROS:
6 hodin 33 minut
V Paříži 2004 odehráli v prvním kole mimořádné utkání dva francouzští tenisté. Fabrice Santoro porazil svého kamaráda Arnauda Clémenta 6:4, 6:3, 6:7, 3:6, 16:14. Utkání se hrálo dva dny, přerušeno bylo pro tmu. Fabrice Santoro se po vítězství rozbrečel.

NEJDELŠÍ ZÁPAS WIMBLEDONU: 11 hodin a 5 minut
Historický rekord drží dvojice John Isner a Nicolas Mahut. Jejich utkání prvního kola z roku 2010 se kvůli tmě natáhlo dokonce na tři dny. Americký a francouzský tenista strávili na kurtu celkem 11 hodin a 5 minut, odehráli 183 her. Isner zvítězil 6:4, 3:6, 6:7, 7:6, 70:68, přičemž pátý set trval 8 hodin a 15 minut.

John Isner (vlevo) a Nicolas Mahut po nejdelším zápasu tenisové historie

NEJDELŠÍ ZÁPAS US OPEN: 5 hodin a 26 minut
V semifinálovém duelu US Open sehráli před dvaceti lety dramatický duel Stefan Edberg a Michael Chang. Na cestě za úspěšnou obhajobou titulu z New Yorku se Edberg trápil s běhavým Američanem s čínskými předky téměř pět a půl hodiny. Vyhrál 6:7, 7:5, 7:6, 5:7, 6:4 a titul na US Open obhájil.

Štěpánek: 5.59

V semifinále Davisova poháru v Chorvatsku vydřel maratonský duel také Radek Štěpánek. Ivo Karlovič jej sice zasypal rekordním počtem 78 es, přesto neuspěl. Po pěti hodinách a 59 minutách se v Poreči těšil český tenista  z výhry 6:7, 7:6, 7:6, 6:7 a 16:14.

Dlouhé zápasy na tři vítězné sety nejsou pouze dominantou grandslamových klání. Dramata jsou k vidění také v Davisově poháru. V týmové soutěži drží první příčku v pořadí nejdelších zápasů duel Johna McEnroea a Matse Wilandera ze čtvrtfinále USA - Švédsko v roce 1982. Bouřlivák McEnroe jej vyhrál poměrem 8:7, 6:2, 15:17, 3:6, 8:6 za 6 hodin a 22 minut.

Ze seznamu dlouhých zápasů vyniká ještě jeden duel - ani ne tak svou délkou 4 hodiny a 42 minut, jako časem zápasu. Lleyton Hewitt a Marcos Baghdatis nastupovali k utkání třetího kola Australian Open 2008 v době, kdy na hodinách svítil údaj 23:52 melbournského času... Australský tenista slavil vítězství 4:6, 7:5, 7:5, 6:7, 6:3 ve 4:34 ráno. "Když jsem jel domů, u McDonaldu se už chystali otvírat," vtipkoval tehdy Hewitt.