Česká hacktivistická skupina Anonymous | foto: anonym

Anonymous napadli servery OSA, web české vlády i Evropského parlamentu

  • 1294
Stránky Ochranného svazu autorského, který se v ČR stará o vybírání poplatků za veřejnou hudební produkci, se staly terčem útoku hackerů. Krátce byly nedostupné i stránky české vlády. Vyzývatel se hlásí k hackerskému hnutí Anonymous. Chce tak vyjádřit nesouhlas s vybíráním poplatků za prázdná média a s podporou dohody ACTA.

Během čtvrtka Anonymous úspěšně napadli i web Evropského parlamentu a několik stránek vlád evropských zemí včetně Česka, které dohodu ACTA taktéž podepsalo.

Jeden z prvních čtvrtečních útoků směřoval na web OSA. Hackeři hrozili, že zaútočí v 18 hodin. Stránky ale napadli dřív. Ochranný svaz autorský, zkráceně OSA, je občanské sdružení, které funguje jako kolektivní správce poplatků za veřejné hudební produkce. Kromě výběru těchto "daní" se podílí na novelizaci autorského zákona a spravuje i nepopulární poplatky z prázdných médií.

Vyjádření OSA

"Každý touží mít svých několik minut slávy. Někdo tím, že tvoří, a jiní tím, že boří. Jsme o to více pyšní na to, že jsme na straně těch, kteří tvoří. Možná i proto se nemusíme schovávat. Současně se omlouváme autorům a veřejnosti za dočasnou nedostupnost našich stránek, způsobenou elektronickým útokem, vůči kterému se není možné účinně bránit."

Roman Strejček, předseda představenstva

Vybrané peníze pak rozděluje mezi umělce, kteří jsou v ochranném svazu registrováni.

Pro představu: pokud si koupíte nový 1TB pevný disk, zaplatíte v ceně autorskému svazu 150 Kč, které OSA rozdělí mezi některé české umělce. Bez ohledu na to, že na něm budete mít výhradně zahraniční muziku nebo jen zálohy svých pracovních dat.

Tato praktika je údajně jedním z důvodů, proč anonym hlásící se k hackerské skupině Anonymous ohlásil na čtvrteční šestou hodinu odpolední útok na webové stránky OSA.

Ohlášení útoku na web www.osa.cz

Součástí prohlášení je i odkaz na stručný návod, jak se k útoku připojit. Jde o takzvaný DDoS (Distributed Denial of Services) útok.

Krátce po odstavení stránek OSA se potýkal s problémy také oficiální web úřadu Vlády ČR. "Mohu potvrdit, že Úřad vlády se v podvečer potýkal s krátkodobými výpadky webových stránek. Důvodem je účelové přetížení serveru," řekl iDNES.cz mluvčí vlády Jan Osúch.

Za útokem může být kdokoliv. Protestuje se všude

Vystopovat původce takto provedených útoků není složité a poškozený subjekt po nich může chtít náhradu vzniklé škody. Ve Velké Británii je dokonce DDoS útok klasifikován jako trestný čin. Vyzývatel se přitom na útoku nakonec nemusí vůbec fyzicky podílet, a tudíž se trestu vyhne. Případně použije rafinovanější způsob pro zahlazení stop po útoku a nebude vypátrán.

Je také dobré si uvědomit, že Anonymous nejsou uzavřenou skupinou. Útok by tak mohl vyhlásit kdokoliv, kdo s hnutím sympatizuje (nebo jej chce nějak využít), a rozhodl se tak učinit třeba včera. Svůj plán jednoduše uveřejnil na stránkách jedné z odnoží Anonymous (na kterých se můžete registrovat a útok vyhlásit i vy) a tím se stal "jejich členem". Na internetu je celá řada skupin, které se vydávají za Anonymous. Síla hnutí je v tom, že členy jsou zároveň všichni a nikdo.

V pondělí 23. ledna se hackerům, kteří se hlásí k Anonymous Bohemia, podařilo odstavit web České protipirátské unie (více v tomto článku). Protesty proti cenzuře internetu a takzvaným protipirátským zákonům SOPA a ACTA probíhají po celém světě. Mohutně se protestovalo v sousedním Polsku, kde aktivisté napadli stránky Sejmu (dolní komora polského parlamentu) a dalších institucí. Protesty se dokonce přenesly do ulic.

Hackeři zaútočili i na FBI nebo kancelář francouzského prezidenta Sarkozyho.

23. ledna 2012

,