Havárie lodi Costa Concordia byla nečekanou tragédií. Prodejci zájezdů říkají, že nečekaně se vyvíjí i zájem o plavby po moři. Paradoxně prý roste. | foto: AP

Zkáza Concordie nám paradoxně prospěla, říkají čeští prodejci zájezdů

  • 111
Havárie výletní lodi Costa Concordia byla pro její cestující tragédií, pro byznys tuzemských cestovek však znamenala paradoxně "požehnání". Alespoň tak to prezentují zástupci největších firem, které v Česku námořní plavby prodávají. Expert na reklamu tomu však nevěří. Podle něj zájem o podobné zájezdy dočasně ochabne.

Italská luxusní loď Costa Concordia ztroskotala na mělčině poblíž toskánského pobřeží 13. ledna (více zde). Prodejci zájezdů na obřích lodích se od té doby nezastavili. Lidé jim volají a zajímají se o vše kolem plaveb na moři několikanásobně více než dříve.

"Lidé byli nejprve v šoku. Ptali se, jak jsou lodě technicky vybavené a jak bude zajištěno, aby se podobná tragédie neopakovala. Vedle nich se však začali ozývat i noví lidé, kteří do té doby o podobných zájezdech neslyšeli. Ve velkém se zajímají, kam jde plout a kolik takové zájezdy stojí. Negativní reklama se tak otočila v pozitivní dopad," řekl iDNES.cz mluvčí Asociace cestovních kanceláří  ČR Jan Papež.

Češi se po zkázách "otřepávají" rychle

Podle něj se podobně vyvíjel zájem o cestování na Island poté, co v dubnu roku 2010 vybuchla sopka Eyjafjallajökull. Letecký provoz sice po výbuchu ochrnul, zájem o zájezdy na Island ale poté podle Papeže rapidně stoupal. "Češi se vzpamatovávají velice rychle. Jsou fatalisté, kteří věří tomu, že pravděpodobnost podobné příhody se tím vyčerpala. Nevadí jim vyrazit na zasažené místo znovu," popisuje. 

Že se prvotní šok lidí po ztroskotání Concordie mění na větší zájem o cestování na lodích, potvrzují vedle Papeže také konkrétní prodejci mořských cest. "Je to paradox. Právě jsme se vrátili z bratislavského veletrhu Slovakia Tour. Na něm jsme nevěděli, kam dřív skočit. Zájem lidí o naše plavby stoupl proti loňsku trojnásobně. Asi desetina lidí se k plavbám vyjadřovala v reakci na Concordii negativně, u ostatních to ale paradoxně vyvolalo zájem," říká Pavel Číž, jednatel cestovní kanceláře Riviera tour.

Ta v Česku a na Slovensku prodává zájezdy italské plavební společnosti MSC cruise a patří se svými více než dvěma tisíci prodanými zájezdy k významným prodejcům plaveb v tuzemsku. Ochlazení zájmu prý nepociťuje ani tuzemský prodejce zájezdů společnosti Costa Crociere, jejíž Concordia ztroskotala, a která patří v Česku k lídrům trhu.

"Právě vyřizujeme desítky objednaných zájezdů na potopenou Concordii. Lidem jsme nabídli nové termíny na jiné lodě a čekáme, jak se rozhodnou. O žádném stornu zatím nevím. Ozývají se i noví lidé. Návštěvnost stránek stoupla ze stovek denně na tisíce a prodeje stouply o desítky procent," říká René Močuba, jednatel společnosti Orbis Link, která zastupuje Costu Crociere v Česku a na Slovensku, ale prodává také zájezdy jiných firem.

Zvýšený zájem potvrzují i některé menší firmy, které prodávají zájezdy pouze jako doplněk ke klasickým zájezdům. "Nárůst zakázek je největší za posledních šest let. Čekal jsem opak, je to překvapení," říká jednatel cestovní agentury Travel Esprit Radek Řezáč. Podobně mluví i majitel cestovní agentury Nubis.

Reklamní expert zprávám o lepším byznysu nevěří

Pouze cestovka Soleada, která prodává plavby španělské společnosti Pullmantur, ochlazení zájmu přiznává. "Několik lidí, kteří uvažovali o zájezdu, si ho nakonec v reakci na ztroskotání lodi rozmysleli. Nejčastěji šlo o rodiny s dětmi. Nedivíme se, taková havárie chvíli bude mít dopad," říká jednatel CK Soleada Jan Šťastný.

Pullmantur také nyní zlevnila některá místa na "parníku" až o polovinu. Podle Šťastného to ale reakce na potopení Concordie rozhodně není. Podobné slevy poskytuje španělská firma pravidelně i v průběhu roku podle obsazenosti zájezdů a doby objednání zájezdu.

Prezident Asociace českých reklamních agentur a marketingové komunikace Pavel Brabec však tvrzení cestovek o tom, že jim zkáza Concordie pomáhá, nevěří. "Chtělo by to přesná čísla, samotným prohlášením nevěřím a nebral bych je vážně. Podobná událost vždy lidi zasáhne a jejich zájem ochabuje. Je však pravda, že čím absurdnější nehoda je, tím rychleji se zájem o cestování vrací do normálu," říká.

Právě ztroskotání Concordie podle něj k těmto absurdním případům patří. "Potopit loď, která má nejmodernější technické přístroje, je nad všechno chápání, takže lidé to budou brát jako výjimečné selhání. Proto se vzpamatují relativně rychle," dodal.

10. února 2011