Stáhněte reformu, čas na debaty vypršel, oznámili akademici Dobešovi

  • 977
Ministr školství Josef Dobeš diskutoval s předsedy akademických senátů o chystané reformě vysokých škol. Debata ale skončila po půl hodině krachem. Akademici žádají stažení reforem, jiná možnost podle nich není. Před ministerstvem je podpořili studenti, akademikům přinesli růže.

Na jednání s předsedy akademických senátů vysokých škol si ministr vyhradil dvě hodiny. Už po půl hodině ale jednání zkrachovalo. Akademici přišli s deklarativním požadavkem na stažení reformy. Podle předsedy Akademického senátu ČVUT Petra Konvalinky už není o čem diskutovat. Čas pro debaty dávno vypršel, uvedl.

Místo testů placku

Antidobešovská placka

Proti Dobešovi protestují i aktivisté, kterým se nelíbí plošné testování žáků 5. a 9. tříd základních škol. Protestující budou nosit "antidobešovskou placku". Rozšiřuje ji společnost EDUin, která se věnuje propagaci vzdělání. "Odvety se nebojíme. S ministrem se snažíme komunikovat a nejde to," uvedl Tomáš Feřtek z EDUin. "Nejlepším ministrem" nazval Dobeše prezident Václav Klaus. (jp)

Akademici počkají na to, jak se nyní ministerstvo zachová. Pokud se nic nezmění, chystají demonstrace a protesty. "Máme dojem, že politická reprezentace už na zákonech nic měnit nechce," uvedl Konvalinka.

Dobeš možnost dalších protestů nekomentoval. Uvedl jen, že bude trvat na tom, aby vláda schválila zákony ve stávající podobě. "Jsem však zároveň připraven o nich dál diskutovat," dodal.

Před budovou ministerstva školství se před jedenáctou hodinou sešlo několik desítek studentů, kteří vytvořili špalír a předali zástupcům akademických senátů růže. Děkovali jim za to, že jdou zájmy vysokých škol hájit vlastním tělem. Měli s sebou několik transparentů, jeden z nich s heslem "Za svobodné vysoké školy".

"Nelíbí se nám, jak ministerstvo arogantně jedná. Očekáváme, že budete trvat na úplném zastavení chaotických a nebezpečných reforem. Doufáme, že vysvětlíte ministru Dobešovi, že vzdělání není zboží," vzkázal akademikům před jednáním Richard Cisler z iniciativy Za svobodné vysoké školy. Protest byl klidný, po skončení jednání se studenti rozešli.

"Nepřekvapuje mě, že se nic nevyřešilo," řekl iDNES.cz student Strojní fakulty ČVUT Vítězslav Lamač s tím, že je připraven účastnit se i dalších protestních akcí.

Dobeš podle Českomoravské konfederace odborových svazů reformou vysokých škol vyvolává sociální neklid. "Reakce ministra na akce studentů a na jednání s předsedy akademických senátů považuje ČMKOS za skandální," uvedla v pondělí mluvčí odborové organizace Jana Kašparová.

Pondělí je první ze tří dnů, na které si Dobeš pozval předsedy akademických senátů a rektory vysokých škol. Jeho kritici je překřtili na Tři dny na koberečku. V úterý se na ministerstvu sejdou s Dobešem rektoři vysokých škol.

Ke změnám ve vysokém školství se zavázala vláda v programovém prohlášení. Reforma však vyvolala mezi akademiky nesouhlas, který vyvrcholil ve čtvrtek protestním házením melounů na Karlově univerzitě v Praze (více čtěte zde).

Odbory, rada vysokých škol i Česká konference rektorů nesouhlasí s věcným záměrem zákona o vysokých školách, který upravuje fungování univerzit, a o finanční pomoci studentů, který řeší spoření a půjčky na vzdělání.

Podle akademiků ministerstvo neřešilo jejich připomínky, větší část zákona o finanční pomoci studentům označili za zbytečnou. Univerzitám se nelíbí ani to, že tituly profesor nebo docent už by neměly mít celostátní působnost, ale mají být svázány s konkrétními univerzitami, které je udělily.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue