Zpěvačka Etta Jamesová | foto: Profimedia.cz

Zemřela zpěvačka Etta Jamesová, famózní hlas nejen z písně At Last

  • 19
Ve věku 73 let zemřela v kalifornské nemocnici zpěvačka Etta Jamesová. Držitelka šesti gramofonků Grammy a sedmnácti bluesových cen podlehla nemocem, kterými v posledních letech trpěla.

"Zemřela v pátek nad ránem," řekl agentuře AP její manažer Lupe De Leon a dodal, že zpěvačku definitivně přemohla leukémie. U jejího lůžka byl do posledních chvil spolu s jejím manželem Artisem Millsem a jejich dvěma syny.

Etta Jamesová se svou hvězdou z hollywoodského chodníku slávy. Má pořadové číslo 2 223.

"Je to bolestná ztráta pro její fanoušky z celého světa. Bude nám scházet. Velká americká zpěvačka. Její hudba se vzepřela škatulkám," dodal.

Královna svatebních pochodů

Lékaři již v září loňského roku uvedli, že v tomto stadiu byla leukémie již neléčitelná a vyzvali fanoušky, aby se za Jamesovou modlili. Kromě tohoto onemocnění umělkyně ovšem zápasila i s demencí a žloutenkou typu C.

Zpěvaččino jméno zůstane navždy spojené s hity Tell Mamma či Dance With Me, Henry. Právě s druhým jmenovaným se prosadila ještě jako dítě, a dokonce kvůli němu podváděla. Tehdy jí totiž bylo patnáct let, a aby mohla vyjet na turné, zfalšovala matčin podpis pod lístek, na němž uvedla, že jí je o tři roky víc.

"Jezdili jsme ve čtyřech autobusech a užili si tolik srandy," vzpomínala na společné cesty s Little Richardem, Jerry Lee Lewisem či Everly Brothers.

Až skladba At Last z ní udělala nesmrtelnou. Píseň, kterou otvírají smyčce, byla původně jazzovým standardem. Etta Jamesová ho ovšem předělala po svém a udělala z něj naprosto nový.

Melodie zazněla v desítkách reklam, hraje se místo svatebních pochodů a znají ji i fanoušci filmu Prci, prci prcičky. Jednu z nejslavnějších coververzí si ovšem připsala zpěvačka Beyoncé. Zazpívala ji čerstvě zvolenému prezidentovi Baracku Obamovi na inauguračním plese, kde si on poprvé před "svým národem" zatančil s manželkou.

Sladká melodie je ale, jak už to většinou bývá, v naprostém rozporu se zpěvaččiným soukromým životem. Její matka, podvodnice závislá na drogách, ji nikdy neseznámila s otcem. Tvrdila o něm, že je slavný hráč biliáru. Když si ho Etta sama později našla a ptala se, zda jsou všechny historky o něm pravdivé, on jen odvětil, že si nemůže vše pamatovat. Proto ji vychovávali Lula a Jesse Rogersovi, kteří vlastnili dům, v němž bydlela matka a kteří ji nakonec přivedli ke křesťanství, tedy i sborovému zpívání, připomíná agentura AP.

Jamesová: Strašně moc jsem se chtěla zmastit

Z kostelů ji nicméně vyvedlo rhythm and blues. "Maminka si vždy přála, abych byla jazzovou zpěvačkou, ale já chtěla být víc rajcovní," napsala Jamesová do svých memoárů. A to se jí, bohužel, povedlo i na drogové scéně. "Snažila jsem se být cool," vysvětlovala v roce 1995, proč užívala heroin. Letitá závislost, poctivě budovaná od 60. let, ji málem stála celou kariéru.

"Můj management trpěl, celá práce byla v doslova hajzlu. Lidé se mi snažili pomoci, ale já se tak strašně moc chtěla jen zmastit," psala v roce 1980.

Ode dna, kam drsně dopadla, se odrazila až v roce 1984, kdy zazpívala americkou hymnu při zahájení olympijských her v Los Angeles.

V roce 1993 byla uvedena do Rockové síně slávy, o deset let později získala cenu Grammy za celoživotní přínos, k níž přidala i hvězdu na hollywoodském chodníku slávy.

,