Nehoda, při které sedmiletému chlapci uvízla noha v eskalátoru v metru na Můstku.

Nehoda, při které sedmiletému chlapci uvízla noha v eskalátoru v metru na Můstku. | foto: TV NOVA

Dopravce nabídl odškodné rodině chlapce, který přišel v metru o prsty

  • 179
Pražský Dopravní podnik nabídl rodině chlapce, jemuž před dvěma roky uvázla v eskalátoru metra noha a přišel o tři prsty, mimosoudní vyrovnání. Rodiče dopravce žalují o 600 tisíc korun. Ten jim teď za ukončení sporu dohodou nabízí dvacet procent z této částky, tedy 120 tisíc. Rodina nabídku zvažuje.

Tragická událost se odehrála v srpnu roku 2009 ve stanici metra Můstek. Při jízdě po pohyblivých schodech vtáhl eskalátor sedmiletému Denisovi botu a připravil jej o tři prsty na noze (více čtěte zde).

Jeho otec Denis Gajdoš podal vzápětí na Dopravní podnik žalobu. Spor ale možná nakonec skončí dohodou. Podle Gajdoše je sice dopravcem nabízené odškodné nízké, ale rodina nabídku zváží, informovaly Lidové noviny. "Na jednu stranu si říkám, že je dobře, že se chtějí nějakým způsobem domluvit," řekl Gajdoš.

S návrhem na mimosoudní vyrovnání přišli podle jeho slov sami advokáti Dopravního podniku. "Docela nás to překvapilo. Asi rok se čekalo, než se k žalobě vůbec vyjádří. Loni na podzim nás pak soudce vyzval k dohodě, kterou dopravce odmítl. K mimosoudnímu vyrovnání jsme byli vyzváni asi před třemi týdny," popsal Gajdoš.

Dopravce chce tímto krokem ušetřit podle jeho názoru zbytečně vynakládané peníze na zdlouhavé vedení soudního jednání. "Dopravní podnik dospěl k tomuto rozhodnutí v návaznosti na jeho snahu zamezit dlouhodobému a finančně náročnému soudnímu sporu a vynakládání finančních prostředků za právní zastoupení," uvedla pro iDNES.cz mluvčí podniku Ilona Vysoudilová.

Dopravní podnik zároveň i nadále odmítá jakékoli pochybení na své straně. Kontrola eskalátorů, kde se dítě zranilo, žádné nedostatky neprokázala. Zařízení prý bylo v souladu s normami a chlapec se prý na něm choval neukázněně (podrobnosti najdete zde).

Na záběrech kamer nainstalovaných v metru je vidět, jak se celý incident odehrál. Chlapec na jezdící schody nastoupil dříve než jeho sestra a otec. Po chvíli začal po eskalátoru stoupat v protisměru a šel své rodině naproti. Na konci schodů, kde se mu nehoda stala, stál proti madlu a držel se ho oběma rukama. Levou nohou udělal úkrok, aby sestoupil, ale pravá se mu přitom zaklínila ve spáře.

25. srpna 2009

Možnost, že by příčinou nehody mohla být chlapcova neukázněnost, odmítala nejen chlapcova rodina, ale také někteří soudní znalci. "Může se stát, že u starých eskalátorů, které mají vysokou rychlost, stupeň podklesne," vyjádřil se po nehodě například soudní znalec na výtahy a pohyblivé schody Václav Vaněk.

Malému Denisovi je dnes sice už mnohem lépe, bez následků úrazu ale nezůstal. "Chodí sice tak, že ani nepoznáte, že mu část nohy chybí, ale nedošlapuje správně a dělají se mu otlaky. Pobíhat může, ale třeba šplhat už ne," řekl Lidovým novinám Gajdoš.

Tento případ zraněného dítěte na pohyblivých schodech v metru ale není ojedinělý. Na začátku ledna 2010 museli hasiči vyprostit z eskalátoru ve stanici metra Anděl nohu čtyřletého hocha. S pohmožděným chodidlem a tržnou ránou na noze skončil v motolské nemocnici. V létě pak stejný eskalátor přiskřípl nohu dvouletému chlapci. Dítě mělo pohmožděný nárt.

Kvůli množícím se úrazům Dopravní podnik nakonec rozhodl namontovat na nejstarší eskalátory bezpečnostní kartáče. Vloni na jaře jimi technici postupně vybavili osmačtyřicet pohyblivých schodů v jedenácti stanicích metra. Novinka měla zabránit tomu, aby si lidé stoupali příliš blízko ke spáře mezi eskalátorem a boční stěnou. Montáž kartáčů stála dopravce čtyři miliony korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video