Zátah na Megaupload se plánoval dlouho, přinesl miliony, auta i zbraně

  • 999
Luxusní automobily, mnoho peněz i zbraně. To byly kromě členů vedení serveru Megaupload.com úlovky novozélandské policie při razii v sídlech obviněných. Akce se připravovala několik měsíců.

Už od loňska spolupracovaly příslušné americké a novozélandské orgány na přípravě zatčení vedení serveru Megaupload.com. Když pak byl server ve čtvrtek 19. ledna vymazán z DNS serverů, vydaly se úřady na akci.

Zatkli zakladatele serveru Kima "Dotcom" Schmitze spolu se třemi dalšími spolupracovníky. 

"FBI kontaktovala policii Nového Zélandu na začátku roku 2011 se žádostí o pomoc při vyšetřování," řekl tisku vyšetřující detektiv policie Nového Zélandu Grant Wormald.

Policie a novozélandský úřad pro potíraní organizované a finanční kriminality pak při deseti prohlídkách v několika firmách a domácnostech zabavily automobily, dvě krátké brokovnice, umělecká díla a přes 8 milionů dolarů (cca 157 milionů korun) v hotovosti. Úřady je uložily u různých finančních institucí s tím, že se o nich rozhodne až podle výsledku soudního jednání.

Zatčení pak proběhlo na základě obvinění, že tito lidé provozem služby usnadnili miliony nelegálních stažení filmů, hudby a dalšího obsahu, čím připravili držitele autorských práv nejméně o 500 milionů dolarů na ušlých ziscích. Spojené státy obžalované také viní z vydírání, spolčení s úmyslem porušování autorských práv, spolčení kvůli praní špinavých peněz a ze dvou případů porušení autorských práv.

"Všichni obvinění byli obžalováni v USA. Budeme pokračovat ve spolupráci s americkými orgány při žádosti o jejich vydání," doplnil Wormald.

Zaměstnanci firmy Megaupload.com u soudu v novozélandském Aucklandu: (zleva) Bram van der Kolk, Finn Batato Mathias Ortmann a zakladatel Kim Dotcom, známý také jako Kim Schmitz či Kim Tim Jim Vestor (20. ledna 2012)

Na obranu zatčených se v prohlášení postavila organizace Electronic Frontier Foundation, která je známa obranou svobody projevu na internetu: "Zatčením byl vytvořen nebezpečný precedens. Pokud Spojené státy mohou nechat zatknout nizozemského občana na Novém Zélandu kvůli žalobě na ochranu autorských práv, co přijde příště?"

Když stála čtveřice obžalovaných v soudní síni v Aucklandu, požádal Dotcomův právník, aby média nefotografovala a nenatáčela jednání. Pak se ale ozval Dotcom z lavice obžalovaných, že to nevadí, protože nemají co skrývat.

V rámci řízení o vydání do USA, které může trvat rok i déle, pak soudce rozhodl, že čtyři obžalovaní zůstanou ve vazbě až do druhého slyšení, které bude v pondělí.

Další obvinění

  • Finn Batato, 38 let, Němec, šéf marketingu
  • Julius Bencko, 35 let, Slovák, staral se  o grafiku serveru
  • Sven Echternach, 39 let, Němec, měl na starosti obchodní aktivity
  • Mathias Ortmann, 40 let, Němec s bydlištěm v Německu a Hongkongu (tam oficiálně Megaupload sídlil), spoluzakladatel a ředitel firmy, který řídil i technický provoz
  • Andrus Nomm, 32 let, Estonec s bydlištěm v Estonsku a Turecku, programátor a šéf vývojové divize
  • Bram van der Kolk, aka Bramos, 29 let, Nizozemec s bydlištěm v Nizozemí a na Novém Zélandu, staral se o síťovou strukturu a propojení jednotlivých serverů.

(Zdroj : Ministerstvo spravedlnosti USA)

Schmitz měl povolený pobyt na Novém Zélandu, ale loni mu podle serveru BusinessDesk úřady zamítly žádost o koupi nemovitosti v Coatesville.

Auta za sto milionů

V rámci akce proti serveru Megaupload bylo při více než 20 prohlídkách v osmi zemích světa zajištěno 50 milionů amerických dolarů (zhruba 1 mld. Kč).

Z toho víc než deset milionů dolarů bylo na základě žádosti FBI zabaveno na účtech novozélandských finančních institucí Bank of New Zeland, Kiwibank a HSBC.

Jen automobily, které policie zkonfiskovala zakladateli serveru Kimu "Dotcom" Schmitzovi, měly hodnotu přes šest milionů amerických dolarů (cca 117 mil. Kč). Měl na nich podle serveru Jalopnik.com velice nápadné poznávací značky jako "Bůh" nebo "Mafie".

Ve své sbírce měl například Mercedes CLK DTM, kterého se vyrobilo 180 kusů. Porobnosti o zabavených automobilech se dočtete třeba na této stránce.

Dotcom vyznával extravagantní životní styl, ke kterému potřeboval automobily, jachty, letadla a vrtulníky. Dokládá to i jeho účast na evropských pololegálních závodech Gumball 3000, kterého se v minulosti účastnil v upraveném Mercedesu.

On a jeho kolegové dokázali od dubna do června 2011 utratit osm milionů amerických dolarů (cca 157 mil. Kč) za pronájem jachet ve Středomoří, alespoň to tvrdí obžaloba.

Zakladatel firmy Megaupload.com Kim "Dotcom", známý také jako Kim Schmitz či Kim Tim Jim Vestor

Mohl si to dovolit se svým 68% podílem ve společnosti, která vydělala jen v roce 2010 kolem 42 milionů USD (cca 825 mil. Kč). Firma ovládala servery Megaupload.com, Megaclick.com, a Megapix.com. Dotcom dále zcela ovládal firmy kolem Megavideo.com, Megaporn.com, a Megapay.com.

Všechny tyto weby využívalo podle informací z fastcompany.com 180 milionů registrovaných uživatelů. Jen na poplatcích z prémiových účtů vybraly servery podle obžaloby 150 mil. USD (cca 2,94 mld. Kč) a dalších 25 milionů dolarů
(cca 480 mil. Kč) dostaly za reklamu.