Jan Veselý slaví výhru Washingtonu nad Oklahoma City s Johnem Wallem (s

Jan Veselý slaví výhru Washingtonu nad Oklahoma City s Johnem Wallem (s rukávem) a Rogerem Masonem Jr. | foto: AP

Nejhorší Washington zaskočil nejlepšího, prsty v tom měl i Veselý

• 112
Utkání mezi nejslabším celkem NBA Washingtonem Wizards a nejlepším Oklahoma City Thunder mělo být jen formalitou. Domácí basketbalisté však svého soupeře zaskočili a vyhráli 105:102. Český křídelník Jan Veselý nechyběl, pomohl šesti body a třemi doskoky.

Vítězná domácí šňůra pro Philadelphii 76ers skončila, tým doma podlehl po prodloužení Denveru Nuggets 104:108. V dalším "nastavovaném" utkání Orlando Magic na své palubovce nestačili na San Antonio Spurs 83:85, nepomohl ani skvostný výkon Dwighta Howarda.

V jednom z hitů dne si LA Clippers poradili se šampiony z Dallasu 91:89. Dalšími překvapeními dne jsou výhra Phoenixu Suns v New Yorku 91:88 či domácí úspěch Sacramenta Kings nad Indianou Pacers 92:88.

Washington Wizards - Oklahoma City Thunder 105:102

(18:22, 28:29, 26:25, 33:26)

Washington: Wall 25, (+ 8 asistencí a 7 doskoků), Young 24, Crawford 18, Blatche 13 (+ 10 doskoků), McGee 7 (+ 11 doskoků), Lewis 7, Veselý 6 (+ 3 doskoky, 1 zisk a 1 blok), Booker 4, Singleton 2
Oklahoma City: Westbrook 36, Durant 33, Harden 13, Ibaka 6 (+ 11 doskoků), Collison 6

Slova o tom, že v americké NBA může nejslabší tým porazit nejlepšího, nejsou jen fráze. Dokázal to Washington výhrou nad Oklahoma City, která uspěla v sedmi předcházejících utkáních.

Rozhodující trefy zaznamenal Nick Young. Nejprve šest minut před koncem zvýšil na 90:87 pro domácí. Pak nepadl koš více než dvě minuty, čekání ukončila jedna šestka hostujícího Jamese Hardena - a hned po ní Young trefoval trojku a s ní i pětibodové vedení.

Hosté začali riskovat, faulovali. A dostali díky tomu slušnou šanci na obrat. Wizards totiž následně osm z 20 nařízených trestných hodů zahodili (čtyři za sebou minul JaVale McGee a kouč Flip Saunders ho raději stáhl), přesto zápas dovedli do vítězného konce.

Taktika hostujícího celku částečně zapříčinila i to, že Jan Veselý, který se v NBA uvedl jako podprůměrný střelec trestných hodů, v posledních dvou a půl minutách na hřišti chyběl. Předtím tam ale strávil víc než 19 minut, zvládl šest bodů při padesátiprocentní střelbě a tři doskoky, všechny na ofenzivní polovině.

Nejpovedenější akce Jana Veselého proti Oklahomě City

Po zápase se Veselému dostalo pochvaly od kouče Saunderse. "Jan byl skvělý, plný energie. Dostává se do fáze, kdy patří k našim nejlepším obráncům, hlavně při clonách. Pomáhá nám získat hodně míčů. Nesmíme zapomenout, že přišel o úvod sezony, kdy se tým sehrával. Vyrovnává se s tím skvěle. Ukazuje to jeho herní inteligenci," poznamenal.

A českého reprezentanta okomentoval také trenér poraženého celku Scott Brooks. "Podle mě je velmi dobrý. Je vysoký, ale zároveň atletický a velmi rychlý. Dobře čte hru a Washington v něm má dobrého hráče, který bude ještě lepší. Líbí se mi jeho styl. Hraje naplno, ale zároveň pro tým," prohlásil.

Hosty táhli - jako vždy - Kevin Durant a Russell Westbrook, ve čtvrté čtvrtině však oběma střelecky došel dech. Durant ještě mohl necelé dvě sekundy před koncem vyrovnat, avšak z velké dálky minul. Z dalších hráčů nalezly dvě mladé hvězdy podporu jen u Jamese Hardena.

Los Angeles Clippers - Dallas Mavericks 91:89

(31:27, 21:24, 19:20, 20:18)

Clippers: Williams 26, Billups 21, Jordan 19, Griffin 14 (+ 17 doskoků a 7 asistencí), Foye 5
Dallas: Nowitzki a West po 17, Mahinmi 13, Marion 12 (+ 10 doskoků), Terry 12, Haywood 6

Posledních pět vteřin zápasu nabídlo nejnapínavější podívanou celého jedenáctizápasového programu. Hostující Jason Terry a domácí Chauncey Billups si totiž stihli vyměnit trojkové pozdravy. Rozhodla nakonec trojka v poslední vteřině od pětatřicátníka Billupse, jeho už pátá v zápase.

Domácím znovu scházel Chris Paul, nevedlo se ani Caronu Butlerovi či Randymu Foyemu, vše bodově zachraňovali Billups s Mo Williamsem. Blakea Griffina, který se trápil s fauly, pak bodově předčil DeAndre Jordan. Třiadvacetiletý pivot je také nejlepším blokařem ligy, což potvrdil pěti úspěchy.

Dallas ztratil v losangelské hale Staples Center druhý zápas během tří dnů trojkovou střelou v koncovce. V pondělí se mu stalo totéž v duelu s Lakers. Do středečního zápasu nemohl nastoupit zraněný Vince Carter.

Orlando Magic - San Antonio Spurs 83:85 po prodl.

(19:13, 21:24, 18:20, 17:18, 8:10)

Orlando: Howard 24 (+ 25 doskoků), Anderson 17 (+ 11 doskoků), Wafer 15, Redick 13, Nelson a Davis po 4
San Antonio: Parker 25, Duncan 17 (+ 10 doskoků), Jefferson 11, Splitter 10, Blair 8

San Antonio si po úterním debaklu v Miami 98:120 vzpomnělo na obranu a díky ní uspělo o den později v Orlandu. Do prodloužení duel dospěl díky šestkám domácího J. J. Redicka, stejný hráč mohl být i hrdinou číslo jedna, ovšem jeho trojka přišla o zlomek vteřiny pozdě, po vypršení prodloužení.

Pro Spurs, kteří vyhráli venku poprvé, rozhodla trojková trefa Garyho Neala půlminutu před koncem - byly to jediné body tohoto hráče v utkání.

Statisticky čněl Dwight Howard, pivot Magic zaznamenal počtvrté v sezoně přes 20 bodů a 20 doskoků. Domácím čerstvě chyběl turecký kanonýr Hedo Turkoglu, který má potíže se zády, v základní sestavě ho nahradil vyléčený Quentin Richardson.

Philadelphia 76ers - Denver Nuggets 104:108 po prodl.

(28:29, 17:32, 27:27, 24:18, 8:12)

Philadelphia: Young 22, Turner 20 (+ 11 doskoků), Brand 16, Holiday 13, Iguodala 11 (+ 10 doskoků a 9 asistencí), Williams 10, Meeks 8
Denver: Miller 28 (+ 10 asistencí a 8 doskoků), Nené 20 (+ 14 doskoků), Afflalo 14, Lawson 13, Harrington 12, Andersen 8

Hrdinou utkání byl Andre Miller. Hostující veterán si před pár dny řekl o začlenění do denverské základní sestavy slovně, proti svému bývalému týmu i výkonem. Osm vteřin před koncem poslal Denver do vedení o jeden bod, Philadelphia však ještě kontrovala. V prodloužení pak Miller vstřelil rozhodující koš na 106:104 pro Denver a následně si připsal v obraně zisk.

Andre Miller (v modrém) střílí rozhodující koš Denveru v duelu s Philadelphií.

"Padouchem" mohou ti méně vděční fandové Philadelphie označit Andreho Iguodalu. Ten si sice málem zapsal triple-double, ale byl to on, kdo ze svých šestek na konci základní hrací doby dal jenom jednu. V prodloužení selhal Jrue Holiday, když necelé tři sekundy před klaksonem přihrál míč do Millerových rukou. Sixers pak už další šanci na zvrat nedostali.

New York Knicks - Phoenix Suns 88:91

(19:20, 23:25, 19:19, 27:27)

New York: Stoudemire 23, Shumpert 20, Fields 17, Anthony 12, Chandler 9 (+ 17 doskoků)
Phoenix: Nash 26 (+ 11 asistencí), Hill a Brown po 14, Gortat 12 (+ 11 doskoků), Frye 9

Trenér Mike D'Antoni a Amaré Stoudemire z New Yorku proti svému bývalému klubu neuspěli. Na oba celky extrémně nízké skóre zapříčinila špatná střelba domácího favorita - 37,2 procenta z pole celkově, z toho 26,7 trojky, a 66,7 trestné hody, to není důvod k ovacím.

O útočnou mizérii se "zasloužil" zdravotními potížemi sužovaný Carmelo Anthony (dal pět střel z 22 pokusů a jednu ze čtyř šestek), o mnoho lepší nebyl ani Stoudemire (z pole 7/22).

Skvělý byl naopak hostující Steve Nash. Byl nejen nejlepším střelcem zápasu, ale dařilo se mu ve chvíli, kdy to bylo třeba. V posledních 17 sekundách utkání zaznamenal šest bodů z trestných hodů.

Boston Celtics - Toronto Raptors 96:73

(29:14, 15:24, 29:17, 23:18)

Boston: Rondo 21, Garnett 15, Bass 13, Pietrus 12, Pierce, Bradley a O'Neal po 8
Toronto: Forbes 18, DeRozan 11, Davis a Calderón po 9

Bostonští se vzmužili a přerušili pětizápasovou sérii porážek. Hosté z Kanady si při tom museli připadat jako na gumě, domácí jim odskočili, pak dovolili dotáhnout, ovšem ve třetí čtvrtině znovu udeřili a získali vysoké vedení.

Na 61:41 posouval skóre z trestného hodu Rajon Rondo - a pak už se do hry nevrátil. Předtím byl totiž ve výskoku tvrdě zfaulován Linasem Kleizou a spadl z výšky na zápěstí. Podle samotného rozehrávače se však nejedná o vážné zranění.

Toronto stále hraje bez Andrey Bargnaniho, 73 bodů je jeho nejhorší výkon v sezoně.

Sacramento Kings - Indiana Pacers 92:88

(19:23, 26:27, 21:30, 26:8)

Sacramento: Thornton 17, Garcia 16, Cousins 13 (+ 19 doskoků), Thompson 9 (+ 11 doskoků)
Indiana: Granger a Collison po 16, West a Hibbert po 13, George 10, Hill 8

Když Indiana vyhrála v Sacramentu třetí čtvrtinu o devět bodů, zdálo se, že vítězství poputuje do rukou favorita. Jenže Kings ovládli poslední část v poměru 26:8 a radovali se z obratu. Ten se podařil i přes střelecké trápení Tyrekeho Evanse (osm bodů, ale taky jedenáct minel ze 14 střel) a Jimmera Fredetteho (nula bodů).

Atlanta Hawks - Portland Trail Blazers 92:89

(21:17, 30:25, 24:20, 17:27)

Atlanta: J. Johnson 24, Smith 17 (+ 11 doskoků), Teague 13, Williams 12, McGrady a Pargo po 8
Portland: Crawford 22, Aldridge 20 (+ 11 doskoků), C.Smith a Felton po 9

Atlanta se po čtvrté výhře v řadě trochu nenápadně vydrápala na druhé místo Východu, zato Portland po skvělém startu povadl, z posledních deseti duelů popáté padl.

Jamal Crawford, který v prosinci zamířil z Atlanty právě do Portlandu, vedl Blazers při likvidování třináctibodové ztráty ze třetí části hry. Povedlo se to šest minut před koncem, ovšem domácí šli znovu okamžitě do vedení a to už nepustili.

New Orleans Hornets - Memphis Grizzlies 87:93

(22:33, 26:22, 19:17, 20:21)

New Orleans: Jack 27, Ariza 18, Smith 14, Belinelli 10, Kaman, Okafor a Vasquez po 4
Memphis: Gasol 22 (+ 12 doskoků a 7 asistencí), Conley 18 (+ 10 asistencí), Mayo 16, Gay a Allen po 12, Cunningham 5

New Orleans v utkání ani jednou nevedlo, přesto ho nelze nařknout z absence bojovnosti. Šanci na výhru si dělalo na začátku druhé půle, když vyrovnalo na 55:55 - jenže přišla sedmibodová odpověď hostů. V koncovce pak Hornets smazali ze ztráty 75:87 rovných deset bodů, ale víc toho už nezmohli.

Minnesota Timberwolves - Detroit Pistons 93:85

(17:20, 19:22, 28:29, 29:14)

Minnesota: Love 20 (+ 17 doskoků), Pekovič, Toliver a Johnson po 11, Rubio 9 (+ 8 asistencí, 7 doskoků a 6 zisků)
Detroit: Prince 29, Gordon 18, Monroe 13 (+ 12 doskoků), Stuckey 10, Knight 7

První poločas zvládli hosté lépe (i proto, že Timberwolves měli střelbu pod 29 procenty), ale konec zápasu patřil domácím. Kromě osvědčených zbraní se tentokrát zapojili i náhradníci Anthony Tolliver, Wayne Ellington a Nikola Pekovič. V týmu Detroitu se teď nebývale daří Tayshaunu Princovi, defenzivní specialista byl jasně nejlepším střelcem zápasu.

New Jersey Nets - Golden State Warriors 107:100

(29:31, 26:25, 25:27, 27:17)

New Jersey: D. Williams 24 (+ 10 asistencí a 8 doskoků), Brooks 22, Humphries 18 (+ 15 doskoků), Okur a Morrow po 13,  She Williams 10, Farmar 5
Golden State: Ellis 30, Wright 17, Lee 12 (+ 10 doskoků), Thompson 12, Robinson 9

New Jersey sice ztratilo 18 míčů a získalo jen dva, přesto uspělo. A naopak: Golden State mělo deset ztrát na dvanáct zisků (polovinu z nich si připsal Monta Ellis) - a podlehlo. Nets navíc v utkání takřka pořád dotahovali, ale závěr jim střelecky vyšel skvěle.

10. Houston 14 7 7 50
11. Minnesota 14 6 8 42,9