Potápěči použili při hledání 29 pohřešovaných v Concordii výbušniny

  • 252
Italští potápěči se snaží proklestit zatarasenými chodbami ztroskotané výletní lodi Costa Concordia. V útrobách obřího plavidla proto použili nálože. Záchranáři stále věří, že se jim podaří objevit živé. Úřady už ale zvýšily počet pohřešovaných na 29.

Ztroskotání Concordie

Italské úřady ráno popřely zprávy deníku La Stampa o tom, že potápěči v noci spatřili ve vraku tělo sedmé oběti. V pondělí zvýšily počet nezvěstných z 16 na 29, podle italských médií asi neměly k dispozici kompletní seznam cestujících. 

Mezi pohřešovanými je čtrnáct Němců, šest Italů, čtyři Francouzi, dva Američané a po jednom člověku z Maďarska, Peru a Indie. Další čtyři pohřešovaní byli údajně členy posádky.

Potápěči v útrobách lodi pátrali celou noc. Podle šéfa potápěčů pobřežní služby jsou podmínky uvnitř lodi příšerné. "Je to velmi složité. Chodby jsou ucpané a pro potápěče je velmi složité jimi proplouvat," řekl agentuře AFP Rodolfo Raiteri.

Šéf místní pobřežní stráže se ale podle BBC stále domnívá, že existuje záblesk naděje, že se jeho mužům podaří ve ztroskotané lodi objevit živé lidi. "V takovém labyrintu, jako je tato loď, nikdy nevíte. Někde může být vzduchová kapsa, ve které můžou lidé přežít celé dny," míní také místní starosta Sergio Ortelli.

Z lodi uniká neznámá kapalina

Záchranné práce musely být přerušeny v pondělí po poledni, když se loď ležící na boku v rozbouřeném moři posunula. Po krátkém obnovení byly práce přerušeny v noci, v úterý ráno začali hasiči opět loď prohledávat.

Loď měla na palubě asi 2 500 tun paliva, a představuje proto ekologické nebezpečí. Italský ministr životního prostředí Corrado Clini v pondělí prohlásil, že z vraku uniká do moře neznámá tekutina. Zatím se ale neví, zda je to palivo.

Provozovatel lodi na odčerpání paliva najal nizozemskou společnost Smit. Vypumpování pohonných hmot zabere údajně nejméně tři týdny. Ministr Clini dal společnosti Costa Crociere deset dnů na to, aby oznámil, jak hodlá odstranit celý vrak.

Vlastník lodi už obvinil kapitána, který údajně provedl nepovolený manévr a navedl plavidlo příliš blízko k pobřeží. Policie dvaapadesátiletého Francesca Schettina vyšetřuje kvůli podezření z několikanásobného zabití, zavinění nehody a opuštění plavidla. Soudce by měl v nejbližší době rozhodnout, jestli zůstane ve vazbě.

Plavidlo se 4 234 lidmi na palubě narazilo na útes u ostrova Giglio nedaleko pobřeží jižního Toskánska v pátek odpoledne, krátce po zahájení okružní cesty po Středomoří. V boku lodi se při nárazu vytvořila sedmdesátimetrová trhlina a plavidlo se převrátilo na bok. Jedna polovina zůstala nad mořskou hladinou.

MAPKA: Costa Concordia - okružní plavba Středomořím


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue