VIDEO: Elektrická Škoda Octavia jezdí parádně, čeká se ale na baterky

  • 348
Pákou automatu navolíte režim B a vzpomenete na léta, kdy jste jako naděje světového motorsportu trénovali usazeni tátovi na klíně na matějské pouti. Tahle bílá octavia se ovládá jako auto z autodromu, jediným pedálem. A taky je pěkně svižná.

Škodovka touhle octavií dokazuje, že i elektromobilita může být zábavná. Auto je při zrychlení hbité, díky novému a příznivějšímu rozložení kil obratné a vycizelovaná technika octavie si s novým propracovaným pohonem hezky rozumí. Je to plnohodnotné auto, žádný prototyp, říkají škodováci a mají pravdu. Teď už jen sehnat baterky...

Obyčejný automat i hračka pro nadšence

Je to obyčejná bílá kombíková octavia, kterých jezdí tisíce. Nemít speciální polepy, ničeho zvláštního si nevšimnete. Černou střechu a fešné dvoubarevné ráfky taky nejsou neobvyklé. Ti nejpozornější zaregistrují, že chybí výfuk. I zvuk při rozjezdu je trochu jinačí.

Škoda Octavia Green E Line

Z pohledu běžného uživatele je jízda stejná jako s kterýmkoliv jiným autem s automatickou převodovkou. Pákou na středovém tunelu zvolíte, zda chcete jet dopředu, nebo dozadu a už jen šlapete na plyn a brzdu. Anebo si můžete jízdu užít a využívat všechna pozitiva, která elektrická trakce v autě přináší. To chce ale trochu cviku.

Škoda Octavia Green E Line v číslech

  • Jmenovitý výkon 60 kW
  • Maximální výkon 85 kW po dobu 60 vteřin
  • Točivý moment 270 Nm (4 vteřiny.), resp. 255 Nm (60 vteřin.)
  • Maximální rychlost 135 km/h
  • Zrychlení 0–100 km/h 12 vteřin
  • Dojezd 140 km
  • Hmotnost akumulátoru 315 kg (lithium-iontová baterie)
  • Energie akumulátoru 26,5 kWh
  • Nabití na 80 % kapacity 8 hodin při napětí 230 V (jednofázový proud), 2 hodiny při 400 V (třífázový proud)

Když se s autem a jízdou na elektrony trochu sžijete, bude se vám moc líbit ovládání intenzity rekuperace, což je přeměňování pohybové energie na elektřinu, kterou dobíjíte baterky. 

K tomu jsou páčky na volantu. Ukazováčky máte na "křidélkách" uchycených zespoda ramen volantu. Řidiči běžných automatů je znají jako voliče manuální volby převodových stupňů. Jenomže, ruku na srdce, to každého rychle omrzí, když zjistí, že se s ním elektronika hádá a poslouchá jako záškolák pomocné školy.

To v elektrooktávce to je jiné kafe. Nejlíp si jízdu s tímto ručním brzděním představí kamioňáci a autobusáci. Funguje to stejně jako retardér. Na průjezdu Mladou Boleslaví jsem musel brzdy použít asi dvakrát, jinak stačilo trochu předvídavosti. Levou páčku sílu rekuperace a tedy brzdného efektu generátoru zintenzivňujete, pravou ubíráte. Máte tři intenzity rekuperace a tedy i zpomalení. Vidíte na semaforu červenou, nohu z plynu a můžete si začít hrát. Dobré je ubírat postupně, na zelenou tak "doplachtíte" a s trochou štěstí nebudete muset ani zastavit.

Škoda Octavia Green E Line

Pro pojížďky městem má elektrooctavia ještě lepší vychytávku: speciální polohu řadičky "B" jako brzda – fakt to tak funguje. Pro jízdu pak stačí jeden pedál. Nulová poloha plynu – pedál úplně uvolněný – znamená maximální brzdný efekt (pro znalce: až 600 Nm na jednom kole). Čím víc sešlapáváte, tím se brzdný účinek zmírňuje a auto jede. Stejně se ovládají autíčka na autodromu. Ti opravdu zkušení budou jezdit podle speciálního budíku, který na levé pozici v kapličce nahradil otáčkoměr. Ukazuje, nakolik využíváte sílu elektromotoru. Je rozdělen na tři pole: ekonomický provoz, běžná jízda a dobíjení.

Navíc můžete ještě volit ze tří jízdních módů. Kromě klasického ještě "eco" a range zaměřený na maximální dojezd. Ty mají snížený maximální dostupný výkon a elektronika taky postupně snižuje maximálku, v ecomódu funguje pomaleji topení a klimatizace, v range módu si zapnete jen větráček ventilace, elektrické topení a klimatizace jsou vypnuté (první má výkon 6, druhé 7,5 kW).

Umělý hlas a řízná jízda

Elektroautoškolu máme za sebou, můžeme startovat. Otočit klíčkem ve spouštěcí skříňce, rozsvítí se kontrolky, navolit jízdní režim a jedem.

Elektromobily při jízdě většinou nepříjemně pískají, Octavia Green E Line ne. Ale protože neslyšné auto jedoucí ulicí je nebezpečné, má speciální octavia vychytávku. Zvukový modulátor do reproduktoru za předním nárazníkem pouští hlas. "Chtěli jsme, aby to bylo blízké spalovacímu motoru, ale zároveň trochu jiné," popisuje výběr hlasu jeden z vývojářů. "Ale jinak si můžete navolit vlastně jakýkoliv zvuk." První prostor pro tunery objeven, třeba budou auta jednou kvákat...

Škoda Octavia Green E Line
Škoda Octavia Green E Line

Umělým hlasem se elektrooctavia projevuje od nenulové rychlosti do padesátky. Hlas je nejintenzivnější při třicítce. Nad padesátku už je reproduktor zticha, to už o sobě auto dá vědět aerodynamickým hlukem a zvukem od odvalujících se pneumatik. Nezvyklé ticho vnímáte i uvnitř: že po 12 vteřinách po startu už jedete stovkou se dozvíte jen díky šustění větru a ručičce tachometru.

Elektromotor s maximálním výkonem 85 kW (jmenovitý výkon 60 kW) spojený s jednostupňovou převodovkou (reduktor) dává octavii parádní zrychlení. Je hodně lineární, žádné přeskoky při řazení nebo krátkodobý zátah po roztočení turbodmychadla. Je to hodně intenzivní, auto prostě táhne od nuly do maximální elektronicky omezené 135kilometrové rychlosti pořád stejně. Maximální točivý moment je 270 newtonmetrů, zabrat umí i při dynamickém zrychlení za cedulí ukončující obec.

Při dobržďování oceníte další dobře odvedenou práci vývojářů. Brzdy snad všech elektromobilů současnosti fungují dvoufázově. První přibližně třetinu dráhy pedálu brzdíte rekuperací a brzdy odpočívají, až pak nastupuje brzdění klasickými hydraulickými brzdami. Jenže v těch případech je problém vyladit, aby brzdění bylo lineární. Často to dopadá tak, že ve fázi rekuperace auto téměř nebrzdí, pak cukne, posádkou to trhne a auto stojí. U octavie na tento neduh mysleli, brzdění je po celé dráze pedálu hezky lineární, bez škubání.

Elektrická octavia by se líbila i závodníkům. Nové rozložení hmotností, které je blízké ideálnímu poměru 50:50 mezi přední a zadní nápravu, se pozitivně projevilo na jízdních vlastnostech. Octavia s třemi metráky baterek u zadní nápravy je absolutně neutrální. Navíc se snížilo těžiště. Zatáčky tak prokrouží s razancí, jistotou a lehkostí. Řidič cítí, že přední nápravu nezatěžuje těžký motor, takže příď hezky reaguje na pokyny volantu, a naopak má pocit, že veze v kufru dva tři pytle cementu.

Škoda Octavia Green E Line
Škoda Octavia Green E Line

Nabíjecí zásuvku má Octavia Green E Line vepředu i vzadu.

Elektrooctavia je výsledkem spolupráce s mateřským koncernem VW a jeho značkami. Plně tak přebrala výzbroj elektrického VW Golf, na kterém pracují v Německu a který má být v prodeji od příštího roku (více o elektrogolfu čtěte zde). Český tým vývojářů elektroaut v Mladé Boleslavi tak ladil software a implementaci do mechaniky octavie. V rámci vývoje najeli škodováci 40 tisíc kilometrů.

Koruna na kilometr, nabíjíte ale dlouho

Baterie se skládá ze 180 lithium-iontových článků a má energii 26,5 kilowatthodin, vyrábí se v německém závodě Volkswagenu v Braunschweigu. Váží zhruba 315 kilogramů. Dobíjecí body jsou vepředu pod logem Škoda a na boku pod dvířky, kde bývá víčko nádrže. Nabíjení na 80 procent kapacity trvá při použití třífázové nabíječky (400 V) dvě hodiny a osm hodin při nabíjení z běžné sítě 230 V. Baterie má životnost 3 000 nabíjecích cyklů, pak klesne její kapacita asi na 80 procent. Baterie nejsou vidět, přibyly jen kryty na podvozku a zvedla se část podlahy kufru, který tak přišel o kousek objemu (přesně o 115 litrů).

Škoda Octavia Green E Line
Škoda Octavia Green E Line

Baterky jsou zespoda speciálně zakrytované. Pod kapotou je i teplovodní výměník elektrického topení. Elektrická octavia tak nedostala přídavné benzinové topení, které občas výrobci elektromobilů pro úsporu energie používají.

"Vezmeme-li v úvahu průměrnou spotřebu 20 kWh/100 km a cenu 1 kWh dvě až pět korun, náklady na jeden ujetý kilometr se pohybují od 0,4 Kč/1 km do 1 Kč/1 km," uvádí Vítězslav Pelc ze Škody Auto. Nižší cena platí při nabíjení na takzvaný noční proud.

"Spotřeba v případě elektromobilu je, stejně jako u automobilů se spalovacím motorem, závislá na stylu jízdy, stavu silnic, venkovní teplotě, použití topení či klimatizace," dodává Pelc.

Podle Eckharda Scholze, člena představenstva zodpovědného za konstrukci se vývoj zaměřuje zejména na zvýšení kapacity baterií, dojezdu vozidla a zkrácení doby nabíjení. Tabulkový dojezd elektrické octavie je 150 kilometrů. Členové vývojového týmu si vzpomněli na nejdelší jízdu v reálných podmínkách, při které najeli 148 kilometrů. To už ale vyžaduje zdatného elektromobilistu a vhodný terén, ve kterém dokážete využívat kinetickou energii a dobře dobíjet baterky.

Testování začíná

Na české silnice vyjelo prvních deset testovacích elektromobilů. Každá z Octavií Green E Line má během 12 měsíců najet nejméně 15 000 kilometrů. Zhruba do dubna budou vozy testovat škodováci. Od února bude jeden vůz jezdit mezi letištěm v Ruzyni a centrem Prahy a od dubna Škoda nabídne elektromobily k využití vybraným externím partnerům.

"Není to prototyp. Je to auto, které prošlo vývojem a je plně funkční, zhomologované k provozu," zdůrazňuje Petr Kristl, šéf vývojového týmu, který má na starosti elektroškodovky. Sám s jednou z bílých octavií najezdil při vývoji za dva měsíce 1 500 kilometrů. "Od zadání ke stavbě deseti aut uběhlo 20 měsíců," dodává. Vůz musel projít zkouškami jako kterékoliv jiné auto, včetně crashtestů. Elektrická octavia se jako koncept představila poprvé na autosalonu v Paříži na podzim 2010 - čtěte zde.

Flotilu testovacích elektrických octavií nakonec vyrobili na lince při sériové výrobě, společně s benzinovými i naftovými. "A nejely na lince ani pohromadě," popisuje jeden z členů vývojového týmu. Ve specializované dílně jen dokončili montáž a naladění specifických komponent.

Elektromobil může být úplně jiný

Pro první osahání technologie si vývojáři vybrali Octavii Combi, která se dobře hodí pro montáž sady baterií, elektronického řízení a elektromotoru. Pro sériovou výrobu ale firma počítá s menším automobilem, který se víc hodí do města.

"Samozřejmě, že by bylo lepší stavět rovnou elektromobil," říká mi neoficiálně jeden z vývojářů. "Když se staví elektrické auto z vozu se spalovacím motorem, jde vždy o kompromis." Je zde například jiná – méně vhodná – dimenzace dílů. Prozrazuje, že mechanika octavie je tak na elektrickou trakci předimenzovaná. "U auta se spalovacím motorem musíte vše dimenzovat třeba na vibrace, které u elektrického pohonu nejsou," popisuje.

Škoda Octavia Green E Line

Elektromotor je lehký, technik naznačuje, že zrovna přední část je kvůli potřebám zástavby těžkých motorů předimenzovaná. Naopak zesilovat se musela zadní část podlahy, v místech, kam se ukládají baterie, které musí být dokonale chráněné. "Jenže u vozu projektovaného od začátku jako elektromobil se může obal na elektrické články zakomponovat přímo do struktury karoserie," dodává. Octavia by při dimenzování na elektropohon mohla být výrazně lehčí. Takhle má 1 670 kilo, což je o necelý metrák víc, než má nejvybavenější nejtěžší octavia se spalovacím motorem.

I proto vše naznačuje, že budoucí elektrická nabídka sériových škodovek půjde dvěma směry. Malá auta do velikosti fabie budou čistě elektrická, větší jako octavia nebo superb spíše dostanou hybridní techniku kombinující spalovací motor s elektromotorem.

Elektrické škodovky už tu byly

Octavia Green E Line není první elektrickou škodovkou. Pár elektrických favoritů s olověnými akumulátory kdysi sloužilo i u České pošty. A vznikl dokonce zkrácený Favorit Shortcut. Více čtěte zde

Škoda Shortcut
Škoda Shortcut
Škoda Shortcut

Elektromobil