Zmatek před brankou Washingtonu řeší Alexander Ovečkin (druhý zprava) a brankář Tomáš Vokoun. Dorazit puk do branky se snaží James Neal (vlevo). | foto: AP

Vokoun vychytal nulu proti Pittsburghu, Hemský se trefil za Edmonton

• 39
Na pondělní duel v Los Angeles, kdy po dvou třetinách a čtyřech inkasovaných gólech pustil do branky krajana Michala Neuvirtha, dal Tomáš Vokoun zapomenout bezchybným výkonem proti Pittsburghu. Jednička Washingtonu pochytala 30 střel a výrazně pomohla k výhře 1:0. V dalším zápase bodovali Aleš Hemský (1+0) a Patrik Eliáš (0+1), jenž v prodloužení přispěl k výhře New Jersey.

V posledních ročnících NHL platily souboje Washingtonu s Pittsburghem za divácky atraktivní konfrontace elitních mužstev Východní konference a zároveň poměřovaní dvou největších hokejových hvězd současnosti.

Češi v NHL

Patrik Eliáš (NJD), 42z. - 40b.(15+25)
Radim Vrbata (PHX), 43z. - 34b.(20+14)
T. Fleischmann (FLO), 42z. - 34b.(15+19)
Martin Hanzal (PHX), 33z. - 19b.(5+14)

Kapitán Penguins Sidney Crosby je ovšem opakovaně mimo hru vinou otřesu mozku a washingtonský Alex Ovečkin pro změnu již delší dobu marně hledá svou starou formu, kdy atakoval nejvyšší příčky v ligovém bodování a především střelecké tabulce.

Sečteno a podtrženo, na místo přetahování o první místo v konferenci se oba celky ve středu utkaly pouze v boji o poslední postupovou pozici do play-off. Po fotbalové výhře 1:0, kterou výrazně podpořil 30 úspěšnými zákroky gólman Vokoun, zvítězil domácí Washington a právě svého soupeře vystřídal na osmé pozici tabulky.

Penguins padli už pošesté v řadě. Ve stejný den vedení klubu potvrdilo posun v rekonvalescenci Crosbyho, který začne individuálně trénovat na ledě. Do zápasové zátěže, při níž by se trápícím se spoluhráčům obrovsky hodil, má však stále daleko podobně jako další marodi Kris Letang a Jordan Staal.

Také domácí ale postrádali klíčové hráče, když zranění vyřadila elitního centra Nicklase Bäckströma a ofenzivního beka Mikea Greena. To vše přispělo k tomu, že si premiéru v NHL odbyl mladý zadák Tomáš Kundrátek, jenž nastupoval po boku zkušeného Romana Hamrlíka.

"Byl trochu nervózní, ale nic nekomplikoval a při rozehrávce neudělal žádnou chybu," komentoval první start českého obránce kouč Dale Hunter, jenž musel být spokojen hlavně s výkonem brankáře Vokouna.

Přestože předchozí duel v Los Angeles nedochytal, když odstoupil po dvou třetinách a čtyřech inkasovaných gólech, dostal ve středu důvěru od úvodní minuty už posedmé v řadě a díky 30 zákrokům uhájil druhou nulu sezony - celkově 46. kariéry v NHL. Zámořští novináři jej vyhlásili první hvězdou utkání.

Eliáš si 40. bodem upevnil elitní pozici v bodování Čechů

Den po úterní porážce v Calgary 3:6 si hokejisté New Jersey napravili reputaci poté, co zvítězili 2:1 po prodloužení pro změnu na ledě jiného kanadského celku - Edmontonu.

Hostující Devils poslal poprvé do vedení v 29. minutě Ilja Kovalčuk, jenž své 17. branky sezony dosáhl při hře v oslabení. Oilers však vrátil do hry český útočník Aleš Hemský. Pardubický odchovanec v čase 48:32 potrestal vyloučení Patrika Eliáše a slavil svou teprve čtvrtou trefu v aktuálním ročníku.

Za stavu 1:1 tak o vítězi rozhodlo až prodloužení, v jehož druhé minutě zužitkoval početní výhodu kapitán New Jersey Zach Parise. Asistence si připsali Kovalčuk a Eliáš, pro kterého to byl jubilejní 40. bod sezony a který suverénně vévodí produktivitě svých krajanů v NHL.

Washington - Pittsburgh 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
Branka:
16. Chimera. Brankář Tomáš Vokoun odchytal za Washington celé utkání a ze třiceti střel neinkasoval. Střely na branku: 21:30. Diváci: 18 506.

Edmonton - New Jersey 1:2 v prodl. (0:0, 0:1, 1:0 - 0:1)
49. Hemský - 29. Kovalčuk, 62. Parise (Eliáš). Střely na branku: 23:25. Diváci: 16 839.