Milan Michálek slaví gól. | foto: Reuters

V souboji bratrů Michálkových v NHL se dvěma góly blýskl útočník Milan

• 38
Nejlepší český kanonýr letošní sezony NHL, Milan Michálek, v úterý za Ottawu dvakrát skóroval a slavil výhru 5:1 na ledě týmu svého bratra Zbyňka. Dařilo se i Radimu Vrbatovi, jenž skóroval proti aktuálním lídrům soutěže - newyorským Rangers. V dalších duelech slavili gól ještě Martin Erat s Patrikem Eliášem a David Krejčí si díky dvěma asistencím prodloužil bodovou sérii již na devět startů.

Zraněními zdecimovaný Pittsburgh, kterému nově kromě kapitána Sidney Crosbyho a ofenzivního obránce Krise Letanga chyběl i urostlý centr Jordan Staal, si v úterním domácím souboji s Ottawou připsal už svou pátou porážku v řadě.

Češi v NHL

Patrik Eliáš (NJD), 41z. - 39b.(15+24)
Radim Vrbata (PHX), 43z. - 34b.(20+14)
T. Fleischmann (FLO), 42z. - 34b.(15+19)
Martin Hanzal (PHX), 33z. - 19b.(5+14)

Penguins v tabulce Východní konference postupně klesli až na poslední postupovou osmou pozici, na níž si navíc brousí zuby dotírající celky Winnipegu a Washingtonu.

Ottawa si z arény CONSOL Energy Center odvezla jasnou výhru 5:1 poté, co se dvakrát gólově prosadil Milan Michálek. Český reprezentant byl díky své 21. a 22. brance sezony vyhlášen první hvězdou utkání a jasně tak zastínil svého staršího bratra v obraně soupeře - Zbyňka.

V rámci celé NHL jsou na tom v počtu nastřílených gólů momentálně lépe než Milan jen tři další hráči: Marián Gáborík z Rangers (23 gólů), Phil Kessel z Toronta (24) a Steven Stamkos z Tampy Bay (29).

Michálek se poprvé prosadil při přesilové hře v 36. minutě, kdy zvyšoval průběžné skóre na 4:0 pro Senators. Druhý gól pak vsítil v 53. minutě a uzavřel tím skóre. Autorem alespoň čestného úspěchu domácích Penguins byl Jevgenij Malkin, pro kterého to byla trefa s pořadovým číslem 17.

Vrbata dvakrát překonal Lundqvista

Hokejisté Rangers si díky výhře 2:1 ze samostatných nájezdů proti Phoenixu s průběžným ziskem 58 bodů upevnili své ligové prvenství. Na první gól utkání si však diváci v Madison Square Garden museli počkat až do 43. minuty, kdy domácí New York poslal do vedení Ruslan Fedotěnko.

V dresu hostující Coyotes ovšem nastoupil český kanonýr Radim Vrbata, jenž v 52. minutě svou jubilejní 20. trefou sezony srovnal na 1:1. Své kvality v zakončení pak ofenzivní tahoun Phoenixu potvrdil i v penaltovém rozstřelu, když jinak skvěle chytajícího Lundqvista překonal podruhé.

Ve druhé sérii ale zásah Vrbaty vymazal Marián Gáborík, načež o vítězi rozhodla až v pořadí šestá dvojice střelců. V rámci ní pak domácí útočník Derek Stepan předčil kapitána Coyotes Shane Doana.

Krejčí si proti Pavelcovi prodloužil bodovou sérii

Brankář Winnipegu Ondřej Pavelec čelil v úterý obrovské ofenzivní síle. Obhájci Stanley Cupu z Bostonu, namotivovaní napravit sobotní těsnou porážku 3:4 z reprízy finále proti Vancouveru, na českého reprezentanta vyslali celkově 42 puků, z nichž pět skončilo v jeho síti.

Bruins tak slavili výhru 5:3 a vrátili se na vítěznou vlnu. První hvězdou byl vyhlášen autor dvou gólů domácího mužstva, útočník Nathan Horton. V obou případech mu asistoval český centr David Krejčí, jenž tak prodloužil svou bodovou sérii na devět utkání v řadě. Šternberský rodák byl zámořskými novináři zvolen třetí hvězdou duelu.

Erat táhl Nashville za výhrou v Coloradu

Nashville výrazně nakročil k úterní výhře na ledě Colorada už v zahajovací třetině utkání, kdy vstřelil tři góly. Klíčovou roli ve vytvoření náskoku sehrál mimo jiné i český útočník Martin Erat. Třebíčský rodák nejprve asistoval u trefy na průběžných 2:0 z hole Ryana Ellise a v 16. minutě sám zvyšoval na 3:0.

Když v dalším průběhu padly již jen dvě branky, po jedné na každé straně, odvezli si hostující Predators dva body za výsledek 4:1. Oba celky se střetnou v odvetě ve čtvrtek, tentokrát v domácím prostředí Nashvillu.

Eliáš potvrdil prvenství v bodování mezi svými krajany

Útočník Patrik Eliáš docílil v 47. minutě střetnutí v kanadském Calgary svého 15. zásahu sezony a celkově 39. bodu v 41. startu, díky čemuž s náskokem pěti zápisů suverénně kraluje produktivitě svých krajanů v NHL.

New Jersey však svým gólem tentokrát k bodovému zisku nepomohl, když se po skóre 6:3 radovali domácí Flames. V útoku domácích se činili zejména Curtis Glencross (1+3) a kapitán Jarome Iginla (1+2).

Halák se fanouškům v Montrealu připomněl vychytanou nulou

Lepší návrat v hostujícím dresu na led montrealské arény Bell Centre si Jaroslav Halák snad ani nemohl představovat. Slovenský brankář, kterého Canadiens vyměnili do St. Louis, a dali tak prostor nadějnému Kanaďanovi Carey Pricemu, proti svým bývalým spoluhráčům vychytal nulu a výrazně tím přispěl k výhře Blues 3:0.

Domácího Price překonali útočníci David Backes, Chris Stewart a za přispění Vladimíra Sobotky i Jason Arnott. Na druhou nulu sezony Halák potřeboval celkově 19 zákroků.

Boston - Winnipeg 5:3 (1:1, 1:2, 3:0)
20. a 41. Horton (na obě Krejčí), 26. S. Thornton z tr. střílení, 44. Seguin, 47. Pouliot - 17. Ladd, 21. Wheeler, 32. Fehr. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celé utkání, inkasoval pět branek ze 42 střel a úspěšnost zásahů měl 88,09 procenta. Střely na branku: 42:32. Diváci: 17 565.

Toronto - Buffalo 2:0 (2:0, 0:0, 0:0)
9. Kuljomin, 18. Grabovskij. Střely na branku: 28:32. Diváci: 19 341.

NY Islnaders - Detroit 5:1 (1:0, 3:0, 1:1)
20. a 54. Moulson, 28. Tavares, 32. Okposo, 39. Grabner - 43. Abdelkader (Kindl). Střely na branku: 30:24. Diváci: 12 864.

NY Rangers - Phoenix 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0)
43. Fedotěnko, rozhodující nájezd Stepan - 52. Vrbata (Rozsíval). Střely na branku: 32:19. Diváci: 18 200.

Pittsburgh - Ottawa 1:5 (0:2, 1:2, 0:1)
Branky
: 32. Malkin - 26. a 53. M. Michálek (na druhou Kuba), 12. Ch. Neil, 15. Butler, 22. Spezza. Střely na branku: 30:23. Diváci: 18 603.

Carolina - Phildelphia 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)
33. Samson - 25. Schenn, 44. Couturier. Střely na branku: 36:37. Diváci: 14 511.

Montreal - St. Louis 0:3 (0:0, 0:2, 0:1)
30. Arnott (Sobotka), 35. Backes, 53. Ch. Stewart. Střely na branku: 19:25. Diváci: 21 273.

Tampa Bay - Vancouver 4:5 po sam. nájezdech (0:2, 2:2, 2:0 - 0:0)
31. Stamkos, 40. Lecavalier, 47. Downie (Kubina), 59. Malone - 3. Edler, 9. Hansen, 33. Malhotra, 40. Kesler, rozhodující nájezd Raymond. Střely na branku: 31:28. Diváci: 17 630.

Minnesota - San Jose 5:4 po sam. nájezdech (1:1, 1:0, 2:3 - 0:0)
Branky
: 54. a rozhodující nájezd Cullen, 8. Clutterbuck (Židlický), 34. Peters, 48. Johnson - 17. D. Boyle, 50. Ferriero, 57. Couture, 58. Marleau. Střely na branku: 31:38. Diváci: 18 986.

Chicago - Columbus 5:2 (0:0, 2:1, 3:1)
36., 47. a 60. Stalberg, 25. Bolland, 47. B. Smith - 28. Umberger, 49. Vermette. Střely na branku: 25:34. Diváci: 21 229.

Colorado - Nashville 1:4 (0:3, 1:0, 0:1)
40. O'Reilly - 5. Spaling, 8. Ellis (Erat), 16. Erat, 56. Hörnqvist. Střely na branku: 33:26. Diváci: 14 417.

Calgary - New Jersey 6:3 (4:0, 1:2, 1:1)
6. Bouwmeester, 8. Sarich, 14. Glencross, 17. Brodie, 37. Stempniak, 49. Iginla - 35. Kovalčuk, 38. Henrique, 47. Eliáš. Střely na branku: 14:38. Diváci: 19 289.

Anaheim - Dallas 5:2 (1:0, 1:0, 3:2)
2., 50. a 60. S. Koivu, 30. Sbisa, 55. Beleskey - 42. Ott, 43. Goligoski. Střely na branku: 26:28. Diváci: 12 152.