Polský vojenský prokurátor Mikolaj Przybyl hovoří během tiskové konference. Jen pár minut poté se pokusil o sebevraždu. (9. ledna 2012) | foto: Profimedia.cz

Chtěl jsem se zabít, ale někdo mě vyrušil, přiznal polský prokurátor

  • 104
Polský vojenský prokurátor Mikolaj Przybyl přiznal, že se chtěl při přestávce během pondělní tiskové konference zabít, ale byl vyrušen a v rychlosti špatně zamířil. Prokurátor je po operaci a zůstane asi tři dny v poznaňské nemocnici.

"Chtěl jsem spáchat sebevraždu, ale špatně jsem zamířil, protože se někdo snažil vstoupit do místnosti," řekl Przybyl v rozhovoru pro polskou agenturu PAP a rádio Zet. "Výstřel padl moc rychle, zasáhl tvář, a ne hlavu, pospíchal jsem."

Vojenský prokurátor podstoupil v pondělí večer operaci. Zda ho čeká psychiatrické vyšetření, není zatím jasné. V nemocnici, kde leží, to není v případech pokusů o sebevraždu povinné.

Przybyl na pondělní tiskové konferenci kromě jiného obhajoval své kolegy, na něž padlo podezření, že porušili zákony v souvislosti s vyšetřováním úniků informací týkajících se letecké katastrofy u Smolenska.

Ožehavá agenda

Deník Gazeta Wyborcza připomněl, že Przybyl stojí v čele oddělení vojenské prokuratury v Poznani, jež vyšetřuje nejzávažnější případy hospodářských deliktů poškozujících armádu. Týká se to výběrových řízení "šitých na míru" různým firmám, nekalostí při opravách armádního majetku, podvodů, úplatkářství nebo vydírání. Loni Przybyl a jeho podřízení vyšetřovali například nekalosti spojené s modernizací válečných lodí nebo s opravou vojenské techniky určené pro polské vojáky v Afghánistánu.

Po emotivním projevu požádal novináře, aby z místnosti na chvíli odešli. Pak se ozvala rána. Novináři ho pak našli ležet za stolem se zakrvácenou hlavou (více čtěte zde).

Spory mezi prokuraturami

Za událostí mohou stát spory mezi vojenskou a civilní prokuraturou. Przybyl se stavěl proti plánům generálního prokurátora Andrzeje Seremeta podřídit vojenské státní zástupce civilní prokuratuře.

Takové plány směřují podle jeho slov k likvidaci poslední ochrany před systémem organizovaného zločinu umožňujícího beztrestné okrádání polské armády. "Ze všech sil budu bránit čest důstojníka polské armády a prokurátora," prohlásil Przybyl krátce před tím, než se pokusil o sebevraždu.

"Bránil jsem čest lidí, které jsem znal a kteří skvěle pracují," říká nyní o svém činu. "Chtěl jsem, aby vojenská prokuratura vydržela," dodal.

Odměna milion zlotých?

Polské agentuře také řekl, že kvůli vyšetřování z minulosti si někdo objednal jeho vraždu a on čelil výhrůžkám smrtí. Kvůli kterému případu mu někdo hrozil, ale už neupřesnil. "Mohl jsem přejít, že mi zničili auto, povolili kola, abych se zabil. Na mou hlavu byla vypsána odměna milion zlotých (5,8 milionu korun pozn. red.). A zabili mi psa. Nemohl jsem se ale smířit s útoky kvůli obviněním z nelegálního jednání," řekl agentuře PAP.

Prezident Bronislaw Komorowski, který nad případem vyjádřil znepokojení, se v úterý sešel jak s generálním prokurátorem Andrzejem Seremetem, tak i se šéfem vojenské prokuratury Krzysztofem Parulským. Po schůzkách prohlásil, že bude požadovat nezávislou analýzu práce vojenských prokurátorů.

Vojenský prokurátor neumí pořádně vystřelit?

"Divím se, že voják, plukovník, vojenský prokurátor nedokáže vystřelit tak, aby to udělal pořádně," řekl v pondělí večer v televizi TVN24 Janusz Palikot, šéf třetí nejsilnější strany v polském parlamentu.

Dodal, že kdyby se ukázalo, že se Przybyl zbláznil, nebylo by to tak hrozné jako případ, kdy by si Przybyl uvědomoval, co dělá. Palikot pondělní čin považuje za zoufalý výkřik prokurátora. Chce proto, aby se poměry mezi civilní a vojenskou prokuraturou zabývala parlamentní vyšetřovací komise.

9. ledna 2012

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video