Tvůrci reportáže si pohráli s obrazovou podobou Nové Karoliny. Její podobnost s moderními jadernými elektrárnami je ovšem až zarážející. S názvem Fukušima přišli sami Ostravané, kteří ji pojmenovali už během stavby. | foto: fotomontáž Kania Brothers

Povedené, chválí architekti fikci o „nové Fukušimě“. A stavbu kritizují

  • 63
Fiktivní reportáž, kterou se skupina ostravských filmařů rozhodla vyjádřit svůj kritický názor na právě vznikající výstavbu na ostravské Karolině a kterou zveřejnil server iDNES.cz, vyvolala mezi lidmi i odborníky v Ostravě velké množství ohlasů. A také oživila polemiku o nové čtvrti.

Skupina mladých ostravských filmařů přišla ve fiktivní reportáži se "šokujícím" zjištěním, že na Karolině nevzniká obchodně zábavní centrum, ale jaderná elektrárna (čtěte zde).

Pozitivně akci přijala třeba řada architektů. Mnohým z nich se vzhled Nové Karoliny také nelíbí. "Ten film mi přišel hodně povedený. Jen jsem trochu smutný z toho, že v této zemi tahle reportáž s nikým nic neudělá," řekl například uznávaný ostravský architekt Radim Václavík, který patří ke kritikům Nové Karoliny.

Také dalšímu ostravskému architektovi Davidu Kotkovi se fiktivní reportáž o Nové Karolině coby Fukušimě II líbila. "Kluci si z výstavby na Karolině prostě udělali srandu. Myslím, že je to strašně důležitý moment, který pomáhá dostat debatu o Karolině za hranici vážnosti," myslí si Kotek.

Tvůrci fiktivní reportáže si pohráli i s obrazovou podobou Nové Karoliny. Její
Japonská jaderná elektrárna Fukušima.

Stavba Nové Karoliny se podle filmařů nápadně podobá jaderné elektrárně Fukušima (vpravo).

Film okomentovali i zástupci společnosti Multi Development, která vyhrála developerskou soutěž na zástavbu Karoliny. "Recesi máme rádi, i když úroveň této je slabší než například minulé o zateplování Chrámu svatého Víta," dotkla se mluvčí firmy Lucie Husníková předchozí fiktivní reportáže stejných autorů.

Husníková uvedla, že venkovní fasáda obchodně zábavního centra Forum Nová Karolina je již dokončena, v únoru na ni přibudou loga. V březnu se chystá jeho otevření.

Takové věci se nestaví, ale bourají, míní architekt

Reportáž ale rozpoutala i debatu o architektonické kvalitě staveb, které na bývalém průmyslovém území v srdci města vznikají. Třeba David Kotek patří k jejím příznivcům. "Nová čtvrť, která vzniká, městu hrozně moc pomůže. Umožní oživit jeho centrum," domnívá se.

Mnozí další architekti ale nešetří kritikou. "Vnější formou Nové Karoliny se docela trápím. Už před dvaceti lety nás učili, že takové věci se bourají, neměly by vznikat. U podobného centra, které vzniklo v Londýně, rozhodly úřady o demolici," uvedl architekt Václavík.

Nevyužitá příležitost i tragédie, hodnotí Karolinu odborníci

Architektka Milena Vitoulová od počátku upozorňovala na to, že by na tak významném místě, jakým je území Karoliny, mělo být něco jiného než obchody, byty a kanceláře.

"Zástupci města měli víc přemýšlet nad tím, co Ostravě chybí, a podle toho území Karoliny proměnit. V minulosti se uvažovalo třeba o využití zdejších vodních zdrojů v podzemí nebo o areálu univerzity," řekla Vitoulová. Novou zástavbu Karoliny označila za nevyužitou příležitost.

"To, co na Karolině vzniká, je tragédie. Jsou to monstra, která navíc úplně zakryla vzácné dvojhalí," nešetří kritikou Nové Karoliny ani další architekt Karel Cieślar.

Za 50 let to může být chráněná památka, oponuje primátor

Naopak vedení Ostravy je spokojeno s tím, že Nová Karolina budí emoce. "Je dobře, že to budí kontroverze. Kdyby to bylo přijato jednoznačně kladně, tak by to třeba nemělo šanci ukázat se dlouhodobě jako něco jednoznačně zajímavého," podotkl primátor Petr Kajnar, podle něhož má Nová Karolina šanci, že se třeba za 50 let stane chráněnou památkou.

"Proti vzhledu ostravské Nové radnice nebo Eiffelovce taky v době vzniku lidé protestovali. A dnes je oceňují. S Novou Karolinou to třeba bude podobné," řekl náměstek primátora Dalibor Madej.

Jak šel čas na Karolině

80. léta 20. století - Z Karoliny mizí poslední průmyslové provozy.

1987 - První architektonická soutěž na zástavbu území. Ze soutěžních návrhů se žádný nerealizoval. Středem nové čtvrti měla vést silniční estakáda s rychlostní tramvají.

1998 - 2000 - Mezinárodní urbanisticko-architektonická soutěž na zástavbu území. Z 90 účastníků vyhrál tým z polytechniky v polských Glivicích. S českým architektem Karlem Cieślarem se spojil do Sdružení Karolina a vypracovali podle vítězného návrhu studii, kterou městu odevzdali v roce 2003.

2003 - Výstupy ze studie byly vepsány do územního plánu Ostravy.

2004 - Výstava na radnici ukázala, jak se promění Karolina. Návrh počítal mimo jiné s bulvárem nazvaným Městské pole či s náměstím Evropy.

2005 - Zastupitelé odstoupili od polského projektu. Karel Cieślar podal trestní oznámení na neznámého pachatele pro padělání územního plánu, který někdo změnil. Vypadlo z něj Městské pole. Řešily to soudy, kauza stála mimo jiné místo hlavního architekta. Soudy nakonec řekly, že se chyba nestala. Začala developerská soutěž na zástavbu Karoliny.

2006 - Jako nejlepší vybírají Ostravané návrh firem TriGránit a Orco. U zastupitelů ale vítězí návrh firmy Multi Development.

2008 - Začala výstavba první etapy centra Nová Karolina. Při slavnostním zahájení nechybí letečtí akrobati ani ohňostroj. V listopadu je kvůli ekonomické krizi stavba přerušena.

2009 - Zastupitelé schválili prodloužení stavby Nové Karoliny o dva roky.

2011 - Stavba pokračuje, součástí ale nebude lávka podle Evy Jiřičné. Investor říká, že na ni nemá peníze.

Březen 2012 - Má skončit první etapa výstavby. Součástí bude obchodně-zábavní centrum, pěší zóna i náměstí.

,