Evropou se prohnal orkán Andrea, v Německu a Belgii zabíjel

  • 1
Orkán Andrea si vyžádal v Evropě dvě oběti. Silný vítr a déšť u bavorské obce Strullendorf zapříčinily dopravní nehodu, při níž zemřela žena a jedna další osoba utrpěla zranění. Jeden lidský život si bouře vyžádala také v Belgii.

Orkán, který podle meteorologů dosahoval rychlosti až 170 kilometrů v hodině, komplikoval situaci i na dalších místech Německa.

Nedaleko Münsteru v Severním Porýní-Vestfálsku narazil při rychlosti 70 kilometrů v hodině regionální vlak do spadlého stromu a vykolejil. Nikdo z cestujících se při nehodě vážně nezranil, doprava na trati kvůli ní ale byla přerušena. Škody na vlaku a trati činí asi 100 tisíc eur (2,6 milionu korun). Spadlý strom poškodil také vlak na trati mezi bavorským Geltendorfem a Augsburgem.

V Řezně silný vichr připravil o střechu jednu z prodejen nábytku. Nikdo při tom nebyl zraněn, ale policie musela kvůli poletujícím částem plechové střechy uzavřít dálnici A3 v obou směrech mezi Norimberkem a Pasovem. Ve Frankfurtu nad Mohanem úřady kvůli obavám z padajících větví a stromů zrušily všechny dnešní pohřby. Hřbitovy uzavřelo město Bad Homburg.

Do horských oblastí Německa má Andrea přinést i několik desítek centimetrů sněhu. Úřady proto v některých regionech zvýšily varování před lavinami na třetí z pěti stupňů. Stejný stupeň varování platí také v rakouských spolkových zemích Vorarlbersko, Tyrolsko, Salcbursko a Štýrsko. V některých horských místech dosáhl stupeň varování dokonce čtyřky.

Vítr odnesl střechu divadla

Na Slovensku sníh zkomplikoval dopravu hlavně v horských oblastech okresů Banská Bystrica a Žiar nad Hronom. V regionu Nízkých Tater bylo kvůli závějím nebo haváriím uzavřeno několik silnic, kamionová doprava jen s obtížemi projížděla horskými průsmyky. Podle silničářů byla situace kritická na území celého Banskobystrického kraje.

Ve Spišské Nové Vsi utrhl vichr kus střechy místního Spišského divadla. Hasiči likvidovali polomy na silnicích u Košic, ve Snině spadl vzrostlý strom na dům s hostincem. Z oblasti zatím nejsou hlášena žádná zranění.

Nejdramatičtější situace je podle meteorologů na hřebenech Vysokých Tater, kde síla větru dosahovala rychlosti až 160 kilometrů za hodinu. Na celém severu Slovenska platí nejvyšší výstraha Slovenského hydrometeorologického ústavu. Některé horské hraniční přechody byly pro dopravu uzavřené.

Při prudké bouři v Roosdaalu nedaleko Bruselu zemřel 64letý muž, na něhož se vyvrátila zhruba pět metrů vysoká vrata, informovala agentura Belga. Z celé Belgie, jíž se přehnal vítr o rychlosti přesahující 100 kilometrů za hodinu, kromě toho bylo hlášeno několik zraněných.

Vítr v Belgii strhával střechy z domů a vyvracel stromy. Některé zaplavené silnice byly nesjízdné. Rychlovlaky Thalys z Nizozemska do Bruselu nabíraly až hodinová zpoždění. Na severozápadě Nizozemska byla podle agentury AFP evakuována asi stovka lidí a také stovka hospodářských zvířat z 60 domů včetně několika farem kvůli hrozbě protržení hráze. Okolí obce Tolbert postihly záplavy, zatopeny byly dvě stovky hektarů půdy. Hasiči pomáhají posilovat hráz, policie v oblasti odklání dopravu.

V Rotterdamu zavřeli přístav

Vichřice částečně omezila dopravu na mezinárodním letišti v Amsterodamu a zablokovala provoz rotterdamského přístavu. Jedenáct lodí muselo kvůli silnému větru dosahujícímu místy rychlosti 90 až 110 kilometrů za hodinu odložit odjezd a dvě příjezd. Rovněž ve Francii bouře způsobila hmotné škody. Hlavně na severu země strhávala střechy a elektrická vedení. Vyvrácený strom u dálnice A1 z Lille do Paříže způsobil nehodu dvou nákladních vozů.

Zimní bouře pokračovaly ve Velké Británii. Ve Skotsku se od úterý ocitlo 16 000 domácností bez proudu. Ve čtvrtek ráno byly v Británii zraněni čtyři lidé v autech a vlacích, které havarovaly v důsledku vyvrácených stromů. Provoz na některých mostech a přívozech v ostrovní zemi musel být přerušen.

Vítr a spadlé stromy ve čtvrtek přerušily provoz asi na desítce tratí v České republice, zejména na severu a západu Čech (více o situaci v ČR čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue