Montrealský obránce Tomáš Kaberle se raduje z gólu v zápase s Winnipegem.

Montrealský obránce Tomáš Kaberle se raduje z gólu v zápase s Winnipegem. | foto: AP

Obránce Kaberle se dočkal prvního gólu sezony, Krejčí bodoval za Boston

• 28
Nejproduktivnější český obránce hokejové NHL Tomáš Kaberle se až ve svém 40. zápase dočkal premiérové branky sezony, kterou podpořil vysokou výhru Montrealu 7:3 nad Winnipegem. V dresu poražených inkasoval během odchytaných 47. minut celkově šest gólů Ondřej Pavelec. Centr David Krejčí (1+1) byl u dvou branek Bostonu v zápase proti New Jersey.

Montreal vstupoval do středečního domácího zápasu s Winnipegem s jasným cílem zvítězit. Slavný klub se totiž nachází hluboko pod čarou pro postup do play-off a pod nedávno jmenovaným koučem Randy Cunneyworthem uspěl z úvodních  osmi startů jen jednou.

Češi v NHL

T. Fleischmann (FLO), 39z. - 34b.(15+19)
Martin Hanzal (PHX), 33z. - 19b.(5+14)

Špatné výkony tak vedly ve frustraci hráčů, která vygradovala až do bitkařského souboje při pondělním tréninku mezi mladým obráncem P. K. Subbanem a českou hvězdou kanadského klubu Tomášem Plekancem.

Oba okamžitě oddělili spoluhráči. Nepříjemná scénka však nakonec byla týmem vnímána pozitivně jako motiv konečně něco změnit.

V prvním zápase od daného momentu pak Montreal triumfoval 7:3 nad Winnipegem, když se pěti body (4+1) blýskl Lars Eller. Dánský forvard nejprve nastřílel hattrick proti českému brankáři Ondřeji Pavelcovi a v 51. minutě pak ještě z trestného střílení překonal i střídajícího Chrise Masona.

Eller se tak stal prvním hráčem Canadiens, jenž nastřílel čtyři góly v rámci jednoho duelu, od ledna roku 2006, kdy se takto pro změnu v souboji s Philadelphií prezentoval český útočník Jan Bulis.

Z Čechů, kteří aktuálně oblékají dres Montrealu, se proti Winnipegu prosadil jak zmiňovaný Plekanec (0+1), tak především Tomáš Kaberle (1+0). Pro druhého jmenovaného nejproduktivnějšího českého obránce letošní sezony NHL to byla premiérová branka dosavadního působení u Canadiens a zároveň i v rozehraném ročníku. Kladenský odchovanec se dočkal až ve svém 40. startu poté, co v úvodních 39 duelech posbíral 16 asistencí.

Boston triumfoval na ledě New Jersey

Obhájci Stanley Cupu z Bostonu se ve velkém stylu prezentovali v utkání na ledě New Jersey. V rámci zvolených tří hvězd duelu jasnou výhru Bruins v poměru 6:1 podpořili především dvougólový útočník Patrice Bergeron, autor dvou bodů David Krejčí (1+1) a brankář Tim Thomas. Americký reprezentant předvedl 30 zákroků a zastínil domácí legendu Martina Brodeura.

Devils sice otevřeli skóre, když v 5. minutě využil přesilovku David Clarkson, v dalším průběhu už ale stříleli góly pouze hosté. Ještě v zahajovací třetině otočili vývoj Gregory Campbell s Nathanem Hortonem.

Poté se dvakrát za sebou prosadil zmiňovaný Bergeron a v závěrečném dějství ještě navýšili skóre bitkař Shawn Thornton a Krejčí. Posledně jmenovaný český reprezentant tak bodoval už pošesté za sebou a zlepšil se na celkových 25 zápisů (8+17) z 33 startů.

S nasbíranými 51 body je Boston jasným lídrem Severovýchodní divize a na čelo Východní konference ztrácí jen jediný bod na Rangers.

Vancouver porazil Minnesotu a vyhoupl se do čela NHL

V důležitém souboji v ohledu na postavení v tabulce uspěli hokejisté Vancouveru nad Minnesotou 3:0. Kanadský celek si tak pojistil prvenství v Severozápadní divizi, když navýšil náskok právě na své poslední soupeře na rozdíl pěti bodů, a zároveň se vyhoupl do čela Západní konference i celé NHL. Canucks totiž navýšili svůj dosavadní bodový zisk na 53 bodů a předčili 52 bodové týmy Chicaga a Rangers.

Hlavní hvězdou utkání byl vyhlášen brankář vítězů Roberto Luongo, jenž ve svém jubilejním 700. startu v NHL uhájil díky 28 zákrokům svou druhou nulu sezony a celkově 57. kariéry.

O ofenzivu Vancouveru se pak starali tradičně bratři Sedinové. Daniel si odnesl bilanci (1+1) a Henrik (0+2), načež si výrazně polepšili na čele produktivity NHL. Té se součtem 48 zápisů (41z., 48b. - 10+38) kraluje Henrik Sedin před 46bodovým bratrem Danielem (40z., 46b. - 18+28) a Claudem Girouxem z Philadelphie (33z., 46b. - 18+28).

Anaheim - San Jose 1:3 (1:0, 0:2, 0:1)
3. Perry - 37. Winchester, 37. Ferriero, 53. Pavelski. Střely na branku: 27:36. Diváci: 14 596.

Montreal - Winnipeg 7:3 (2:1, 1:1, 4:1)
15., 43., 44. a 52. z trestného střílení Eller, 14. Gorges, 26. Kaberle, 44. Cammalleri (Plekanec) - 4. Stapleton, 38. Wheeler, 54. Ladd. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 47 minut, z 24 střel inkasoval 6 gólů a úspěšnost zásahů měl 75 procent. Střely na braku: 31:27.

New Jersey - Boston 1:6 (1:2, 0:1, 0:3)
Branky
: 5. Clarkson - 25. a 43. Bergeron, 9. Campbell, 14. Horton (Krejčí), 45. Krejčí, 55. S. Thornton. Střely na branku: 31:27. Diváci: 15 832.

Vancouver - Minnesota 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)
7. D. Sedin, 11. Burrows, 60. Malhotra. Střely na branku: 35:28. Diváci: 18 890.