Milan Hejduk se sice tváří rozpačitě, ale byl to nakonec on. kdo v prodloužení

Milan Hejduk se sice tváří rozpačitě, ale byl to nakonec on. kdo v prodloužení rozhodl o výhře Colorada v Los Angeles. | foto: AP

Hejduk přiblížil Colorado rekordu NHL, Kuba se Sýkorou jednou asistovali

• 4
Tak trochu ve stínu divácky atraktivního utkání pod širým nebem mezi Philadelphií a Rangers byly v pondělí odehrány ještě další čtyři zápasy NHL. Z Čechů se nejvýrazněji prosadil Milan Hejduk, jenž rozhodl penaltový rozstřel na ledě Los Angeles. Jeho Colorado tak uspělo v nájezdech už podesáté v řadě. V souboji Ottawy s New Jersey se díky zisku asistence prosadili Filip Kuba s Petrem Sýkorou.

Hokejisté Colorada se výrazně přiblížili k vyrovnání rekordu NHL v počtu navazujících vyhraných penaltových rozstřelů. Držitelem současného nejlepšího zápisu je tým Dallas Stars, když hned v první sezoně po výluce - 2005/06 - zvládl úctyhodných jedenáct nájezdů za sebou.

Avalanche jich po pondělním vítězství 2:1SN z ledu Los Angeles mají na kontě už deset (7 triumfů v aktuální sezoně a 3 ze závěru loňského ročníku). O prodloužení dané série se postaral český útočník Milan Hejduk, jenž se jako jediný dokázal v rozstřelu prosadit. Kapitán Colorada vyzrál na brankáře Jonathana Quicka už v první sérii střelou po ledě mezi betony.

Americký gólman Kings, jenž s pěti čistými konty kraluje všem brankářům této sezony NHL, v řádné hrací době dlouho držel naděje na další nulu a vše již nasvědčovalo výhře domácích, kterým zajistil nejtěsnější náskok v 22. minutě Dustin Brown. V 56. minutě ale srovnal stav Ryan O'Reilly a poslal tak utkání do zmiňovaných nájezdů.

Kuba se Sýkorou sbírali asistence

Z posledních šesti zápasů už popáté uhráli hokejisté Ottawy v řádné hrací době remízu. Následné prodloužení či až penaltový rozstřel pak Senators během dané série dotáhli do vítězného konce celkově ve čtyřech případech.

Češi v NHL

T. Fleischmann (FLO), 39z. - 34b.(15+19)
Martin Hanzal (PHX), 33z. - 19b.(5+14)

Naposledy byli takto úspěšní v domácí konfrontaci s New Jersey. Hosté se díky dvěma trefám z prostřední dvacetiminutovky ujali nadějného vedení 2:0, když za asistence Petra Sýkory skóroval Dainius Zubrus a druhý gól přidal David Clarkson.

Ottawa ovšem zmobilizovala síly a v třetím dějství vybojovala vyrovnání. V 42. minutě snižoval centr Jason Spezza a stav 2:2 svítil na ukazateli skóre od času 53:17, kdy při hře v oslabení po přihrávce Filipa Kuby srovnal Erik Condra.

Klíčovým momentem zápasu byl faul útočníka Devils Clarksona ze třetí minuty prodloužení. Výhodu jednoho muže v poli domácí dokázali zužitkovat, prosadil se kapitán Daniel Alfredsson. Švédský reprezentant tak navázal na svůj nedávný jubilejní 400. gól v NHL z 30. prosince 2011, kdy rovněž v prodloužení rozhodl pro změnu proti Calgary.

Útočník vítězů Chris Neil odehrál svůj 690. zápas v dresu Ottawy, díky čemuž v klubových tabulkách předstihl na čtvrté pozici aktuálně již oporu extraligového Třince Radka Bonka.

Edmonton si vyšlápl na elitní celek NHL

Hokejisté Chicaga měli v domácím souboji s Edmontonem svému soupeři rozhodně co vracet. V hlavách jim totiž zůstaly neblahé vzpomínky na listopadový zápas, během kterého utrpěli v kanadské aréně Rexall Place výprask 2:9.

Odveta ovšem Blackhawks, kteří s 52 body kralují Západní konferenci a společně s lídry z Východu týmem Rangers vládnou i celé NHL, rozhodně nevyšla podle jejich představ. Oilers si totiž odvezli výhru 4:3 poté, co se dvěma body (1+1) blýskli veterán Ryan Smyth a talentovaný mladík Taylor Hall.

"Nejsme z toho nadšení, to je bez debat. Byl to soupeř, na kterého máme. Inkasovali jsme dva góly během pětiminutového oslabení, to změnilo celý zápas. Přesto, jsme to ale ještě měli zvládnout," komentoval zklamaný Patrick Kane klíčovou fázi duelu z prostřední třetiny, kdy domácí zbytečně oslabil faulující útočník Daniel Carcillo.

Handzuš rozhodl nájezdy na ledě Vancouveru

Cenné vítězství si připsali hokejisté San Jose poté, co zvítězili 3:2 po samostatných nájezdech v domácím prostředí finalistů posledního Stanley Cupu z Vancouveru.

O úspěchu Sharks rozhodl ve třetí sérii nájezdů nejdefenzivnější z aktuálních čtyř slovenských útočníků působících v NHL - Michal Hanzduš (zbylí tři jsou Tomáš Kopecký z Floridy, Marián Gáborík z Rangers a Marián Hossa z Chicaga).

Canucks tak padli už podruhé v řadě, s průběžnými 51 body jsou však jen o bod pozadu za lídry Západní konference z Chicaga.

Ottawa - New Jersey 3:2 v prodl. (0:0, 0:2, 2:0 - 1:0)
42. Spezza, 54. Condra (Kuba), 64. Alfredsson - 28. Zubrus (Sýkora), 35. Clarkson. Střely na branku: 32:29. Diváci: 19 573.

Vancouver - San Jose 2:3 po sam. nájezdech (1:0, 0:2, 1:0 - 0:0)
16. Hansen, 52. Hodgson - 22. Ferriero, 31. Marleau, rozhodující sam. nájezd Handzuš. Střely na branku: 29:35. Diváci: 18 890.

Chicago - Edmonton 3:4 (1:0, 1:3, 1:1)
13. Toews, 33. Brunette, 57. Hayes - 28. Smyth, 31. Hall, 37. Sutton, 49. Eager. Střely na branku: 42:30. Diváci: 21 276.

Los Angeles - Colorado 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0)
Branky: 22.
D. Brown - 55. O'Reilly, rozhodující sam. nájezd Hejduk. Střely na branku: 32:21. Diváci: 18 118.

Philadelphia - Rangers 2:3 -  o utkání pod širým nebem více ZDE