JE TAM! Brayden Schenn dává první branku Philadelphie do sítě NY Rangers.

JE TAM! Brayden Schenn dává první branku Philadelphie do sítě NY Rangers. | foto: Reuters

Flyers pod širým nebem nestačili na Rangers, zraněný Jágr nedohrál

• 96
Hokej bez střechy nad hlavou jde lépe hochům z New Yorku. V utkání NHL pod širým nebem ve Philadelphii uspěli hostující Rangers, kteří dokázali otočit zápas z 0:2 na konečných 3:2. Hvězdný útočník Flyers Jaromír Jágr navíc kvůli zranění nohy utkání nedohrál.

Víc než 47 tisíc diváků na baseballovém stadionu Citizens Bank Park si na začátek utkání Winter Classic muselo počkat o dvě hodiny déle. Kvůli intenzivnímu polednímu slunci byl totiž start odložen z jedné na třetí hodinu odpoledne místního času. Když duel skončil, byla uprostřed Evropy minuta před půlnocí.

Pro české fanoušky tak začala hodina duchů tajemnou záhadou: Co je s Jaromírem Jágrem? Veterán Flyers odehrál celou první třetinu, dokonce si vypracoval velkou šanci, když se protáhl mezi beky a najížděl sám na gólmana Lundqvista, jenž jeho bekhendový pokus vystihl.

Chvíli před koncem první části však Jágr odešel po dlouhém pogumovaném chodníčku do kabiny a když se do zápasu v prostředním dějství vrátil, odehrál už jen dvě střídání.

Zámořští reportéři se během zápasu marně snažili vypátrat, co je s českým veteránem. Původní hlas ze střídačky po první třetině údajně zněl: "Nic vážného." Jágr sice zůstal sedět na střídačce až do konce střetnutí, občas si sedl na mantinel, protahoval si krk... Do zápasu však už nenaskočil a trenérovi ukazoval na bolavá záda.

"Poranil jsem si nohu. V předešlém zápase v Pittsburghu mě do ní někdo bodnul a postupně to nateklo. A zhoršovalo se to," vysvětlil  později Jágr internetovému
serveru deníku Sport. "Nemohl jsem bruslit na sto procent. A nechtěl jsem
hrát jenom proto, že bych hrál. Došlo by to do momentu, kdy bych mužstvu
nepomohl," dodal.

Jeho přehled a schopnost udržet puk pak mohl mužstvu chybět  v hektickém závěru, v němž domácí při hře bez brankáře marně dotahovali jednobrankové manko.

V utkání přitom vedli už 2:0 díky brankám Schenna a Girouxe, jenže slibný náskok prohospodařili. Hosté totiž na druhý gól Philadelphie odpověděli rychlým snížením v téže minutě a poslední část patřila jim.

"Celou sezonu nám vycházejí třetí třetiny. Řekli jsme si, že budeme držet puk a hrát tvrdě, a opravdu jsme je zmáčkli fyzickou hrou," komentoval obrat kouč John Tortorella na tiskové konferenci.

V dresech Rangers inspirovaných dávnou historií zazářil útočník Rupp, jenž po snížení i vyrovnal na 2:2 a jeden z gólů drze oslavil "Jágrovským" zasalutováním.

Vítěznou branku dal ve 46. minutě newyorský kanonýr Richards, jenž dorazil puk k pravé tyčce Bobrovského branky.

Flyers mohli odpovědět v závěru, při power play si vynutili obrovský nápor a v samém závěru měl Briere dokonce trestné střílení. Jenže švédský brankář Rangers jeho pokus vystihl a posvětil tak vítězství New Yorku v bitvě velkých rivalů, jimiž jsou oba kluby i obě města.

Výsledek:

Philadelphia - New York Rangers 2:3
33. B. Schenn, 35. C. Giroux - 35. a 43. Rupp, 46. B. Richards. Střely na branku: 35:33. Diváci: 47.967. Třetiny: 0:0, 2:1, 0:2.

O dalších pondělních zápasech čtěte ZDE.