Kina letos zažila ústup z loňské slávy. Zachráncem je poslední Potter

  • 20
Loni se slavily rekordy, letos důvod k jásotu chybí: kina zažila chudý rok. Ve Spojených státech klesly tržby o pět procent, během Vánoc ještě víc; v Česku ubyly tři miliony diváků z minulých třinácti milionů návštěvníků. A to už je znát.

Odborníci se shodují, že se potkaly dvě příčiny: rozkolísaná ekonomika a zároveň slabší nabídka titulů. Návštěvnost zkrátka táhlo nahoru jen několik jasných hitů.

Úlohu spasitelů sehrála zejména tři pokračování úspěšných sérií, z nichž každé celosvětově utržilo přes miliardu dolarů: na prvním místě závěrečný díl Harryho Pottera - Relikvie smrti 2. část (recenze ZDE), dále třetí Transformers a čtvrtí Piráti z Karibiku.

Nejvyšší celosvětové tržby kin 2011

Harry Potter a Relikvie smrti – část 2: 1,328 miliardy dolarů
Transformers 3: 1,123 miliardy dolarů
Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna: 1,066 miliardy dolarů
Kung Fu Panda 2: 665 milionů dolarů
Stmívání - Rozbřesk, 1. část: 652 milionů dolarů
Rychle a zběsile 5: 626 milionů dolarů
Pařba v Bangkoku: 581 milionů dolarů
Šmoulové: 562 milionů dolarů

Přes miliardu dolarů by dohromady složily i předposlední díl upírské romantické ságy Stmívání se sci-fi Zrození Planety opic, slušně si vedou rodinné příběhy Ocelová pěst či Kocour v botách. Díky převedení do trojrozměrné podoby si solidně přivydělal staronový Lví král a modrá epidemie Šmoulů už se přehoupla v celosvětových tržbách přes půl miliardu dolarů.

Pokladny severoamerických kin se za letošek taktak dotknou deseti miliard dolarů, třebaže tamní síť měla k dispozici bezmála šest set novinek a průměrná cena vstupenky se vyšplhala k osmi dolarům. Řada děl se však jen "vezla" s hlavní vlnou a promítala se na okraji zájmu.

Exkluzivní materiály

Film o vzniku posledního dílu Harryho Pottera: Nahlédněte do zákulisí výpravné ságy, která se letos uzavřela.

Kouzelný svět Harryho Pottera ožil na Floridě.
Warwick Davis s Danielem Radcliffem v závěrečném dílu filmové ságy o Harrym...

U Harryho na návštěvě: Potterův ráj leží na ploše dvanácti fotbalových hřišť

Na špici amerického žebříčku tak stojí rozhodující bitva čarodějnického učně s 380 miliony dolarů - a na jeho konci horor Redneck Carnage, který si od října přišel ve Státech na tři sta dolarů. Mimochodem, podle stejné statistiky vydělal český Protektor v zámoří asi tři tisíce dolarů a francouzský Socialismus třiatřicet tisíc dolarů.

Nůžky mezi hity a propadáky se stejně zeširoka rozevírají i na zdejší půdě, od dokumentů živořících s pár stovkami diváků až po fanouškovské šlágry, k nimž stejně jako všude ve světě patřili též v Česku Harry Potter, Stmívání, Šmoulové a Piráti z Karibiku.

Dále však, ač v menší míře, trvá výjimka, jíž už holllywoodští distributoři přivykli, totiž příchylnost domácího publika k vlastní tvorbě. Letos ji potvrzují Muži v naději, kteří to k silvestrovské noci dotáhnou zhruba na osm set tisíc diváků - ovšem nikoli již nad milion diváků jako loni Ženy v pokušení.

Ke korunce koruna

Kromě Mužů v naději a půlmilionových Lidic zkrátka letos ani český film neoslnil a závěr roku to jen podtrhuje. Jeden z nejlepších titulů, Poupata, vyhledaly za první víkend dva tisíce zájemců. A pohádka Micimutr (recenzi čtěte ZDE), jež v ČT na Štědrý večer zlomila dvoumilionovou sledovanost, nenašla za pět týdnů ani dvacet tisíc diváků. Přesto ji ČT ještě v kinech ponechá - v nouzi se každá koruna hodí.