Sýrie ukrývá před inspektory politické vězně, tvrdí ochránci práv

  • 8
Syrská vláda dle ochránců lidských práv z organizace Human Rights Watch ukryla před pozorovateli Ligy arabských států stovky zatčených lidí do objektů, kam se vyslanci nedostanou. Syrské úřady nicméně oznámily propuštění 755 lidí vězněných kvůli účasti na letošních protestech.

Liga arabských států tvrdí, že Sýrie zatím s jejími pozorovateli spolupracuje a že se představitelé ligy budou chtít dostat do míst v celé zemi. Hodlají si prohlédnout i věznice. Dle Human Rights Watch proto režim převezl stovky lidí zatčených při protestech na vojenské základny, kam pozorovatelé LAS nebudou mít přístup.

Ředitelka blízkovýchodní sekce ochránců lidských práv Sarah Leah Whitsonová řekla, že LAS musí trvat na tom, aby pozorovatelé měli přístup ke všem vězňům.

V Sýrii je od pondělka asi šedesát pozorovatelů. První, zhruba desetičlenná skupina zahájila v úterý práci ve městě Homs (více najdete zde). Pozorovatele vede súdánský generál Muhammad Ahmad Mustafá Dabí, který situaci v Homsu po prvním dni mise označil za klidnou.

Syrská státní televize ve středu uvedla, že úřady propustily na svobodu 755 lidí uvězněných za účast na protestech proti režimu. Podle televize jde o lidi, kteří se sice bojů účastnili, ale prokazatelně nikoho nezabili ani nezranili. V listopadu Sýrie oznámila, že propustí 1 180 vězňů.

Podle OSN syrský režim v současné vězní na 14 tisíc zadržených při nepokojích. Všichni by mohli být propuštěni v rámci mírového plánu LAS.

Pozorovatelé hlásí klid, internet však boje

"Včera (v úterý) panoval klid, nezaznamenali jsme střety. Neviděli jsme tanky, jenom několik obrněných vozů, byl to ale první den, musíme dále prošetřovat. Našich dvacet lidí tam bude působit dlouho," citovala Dabího agentura Reuters. Syrské televizi ale později přiznal, že pozorovatelé v Homsu viděli ozbrojence.

Do srdce syrské revolty dorazili arabští inspektoři

Na YouTube se dál objevují videa, z nichž je patrné, že v Homsu i v úterý pálili do lidí na ulicích odstřelovači. Na dalších je patrný zmatek kolem delegace LAS a snaha místních lidí zavést pozorovatele na problematická místa. Opoziční aktivista z Homsu řekl, že byl sám postřelen, když delegaci doprovázel.

V Homsu v úterý protestovalo na 70 tisíc lidí a mnozí z nich volali po popravě prezidenta Bašára Asada. V různých částech země v tento den zemřelo na čtyřicet lidí.

Opozice považuje stahování tanků z Homsu pouze za gesto určené LAS. Režim podle ní těžkou techniku ukryl, aby ji mohl do ulic znovu poslat, až pozorovatelé odjedou.

Pouhá oddalovací strategie na přežití Asadova režimu

Podobného názoru je i blízkovýchodní expert Bilal Saab z montereyského ústavu mezinárodních studií. "Syrská vláda bude spolupracovat jenom symbolicky, aby si zcela neznepřátelila LAS. Je to jenom oddalovací strategie přežití, která vládě umožní vyčkat, dokud se mezinárodní i domácí podmínky neobrátí v její prospěch," řekl.

Pozorovatelé jsou rozděleni do několika skupin. Ve středu večer se mají rozjet do Idlibu na severu země, do Dará na jihu a Hamá v centru. Všechna města jsou vedle Homsu dějišti nejtvrdších střetů demonstrantů s vojáky.

Skupina dezertérů v provincii Dará například ve středu přepadla bezpečnostní konvoj a zabila čtyři vojáky. Dvanáct jejich kolegů bylo zraněno.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue