KLDR pohřbívá Kima, z Číny přijelo dvě stě kamionů s květinami

  • 1646
V Severní Koreji proběhla první část pohřbu diktátora Kim Čong-ila. Rakev s tělem zesnulého vůdce se vydala z mauzolea Kumsusan na cestu zasněženými ulicemi Pchjongjangu. Podle jihokorejských médií do KLDR přijeli ruští balzamovači a desítky kamionů s květinami.

Hranici mezi Čínou a Severní Koreou podle jihokorejských médií v posledních dnech přejelo množství kamionů s nákladem květin. Do čínského pohraničního města Tan-tung je přepravila letadla ze Šanghaje a pak po souši putovaly do KLDR.

Kim Čong-il

Kim Čong-il vládl jedné z nejizolovanějších zemí světa od roku 1994, kdy převzal vládu po svém otci Kim Ir-senovi. Podle státních médií zemřel 17. prosince ve věku 69 let. Zprávu o jeho smrti Pchjongjang zveřejnil až dva dny poté. Příčinou úmrtí byl podle něj silný infarkt v důsledku přepracování a velké psychické zátěže.

Ve středu hranici přejelo 200 kamionů, v předchozích dnech celkem asi 120 nákladních vozů. Přímo v Tan-tungu jsou prý zásoby květin zcela vyčerpané. "Nikdy dřív jsem neviděl, aby se v jeden okamžik přes hranici dostalo tolik květin," řekl jeden z obyvatel města.

Severní Korea také zvláštním výnosem nařídila svým občanům pracujícím v zahraničí přijet do vlasti. Měli to stihnout nejpozději do úterního rána. V neděli se na cestu do Pchjongjangu vydali také ruští balzamovači, uvádějí jihokorejská média.

Kimova poslední cesta

Už ráno se ve vnitřních prostorách mauzolea uskutečnilo soukromé rozloučení za účasti vůdcova syna a nástupce Kim Čong-una a předních stranických a armádních činitelů. Pohřební průvod se vydal do ulic ve dvě hodiny odpoledne místního času, kvůli přívalům sněhu o čtyři hodiny později, než bylo v plánu.

Státní televize odvysílala záběry Kim Čong-una, jak bez čepice a rukavic doprovází v mrazu vůz s otcovou rakví a kyne davům na pozdrav. Za ním kráčel jeho vlivný strýc Čang Son-thek. Kimův pohřeb vysílá v přímém přenosu státní televize.

Střídavě ukazovala pohřební konvoj šinoucí se zasněženými ulicemi Pchjongjangu a vzlykající zástupy obyvatel totalitního státu. Staří i mladí, ženy i muži, vojáci i děti, všichni ronili slzy, zatímco komentátor dojatě vzpomínal na milovaného vůdce. Hlasitý vzlykot Severokorejců se mísil s říznými tóny revolučních pochodů.

Podle záběrů se Kim vydal na poslední cestu na střeše stejného vozu Lincoln jako jeho otec před sedmnácti lety. Cestu vánicí mu prorážel jiný vůz s jeho obrovským portrétem a za ním se utvořila formace vojenských džípů a limuzín. 

Přímo za limuzínou s Kimovou rakví jel vůz s obřím bílým věncem. Po zhruba tříhodinové ceremonii se Kim Čong-ilovy ostatky vrátily zpět do mauzoleu Kumsusan, kde bude nabalzamovaný Kim Čong-il vystaven.

Věčný spánek mezi begoniemi

Státní televize před začátkem pohřbu opět odvysílala záběry truchlících lidí před Kimovou rakví a dokumenty o Kimových úspěších a zásluhách. Katafalk zakrývaly rudé begonie odrůdy Kimčongilie, nazvané podle zesnulého vůdce.

Smuteční akce mají v Pchjongjangu pokračovat ve čtvrtek. Jejich součástí bude i smuteční obřad v poledne místního času, dělová salva nebo tři minuty ticha. Lokomotivy a lodě uctí památku vůdce troubením a houkáním. Okázalý pohřeb je ukázkou vojenské moci a připomíná pohřeb Kimova otce, zakladatele KLDR Kim Ir-sena. (o jeho pohřbu si přečtěte zde)

Asi sedmadvacetiletý Kim Čong-un, kterého již nyní státní sdělovací prostředky označují za "velkého následníka", v úterý podle státních médií znovu vzdal poctu zesnulému otci. Šlo o jeho pátou návštěvu v mauzoleu za dva týdny.

Za diktátora truchlí i několik málo lidí v prosperující Jižní Koreji, kteří věří, že ve zbídačené KLDR je život lepší. "I kdyby byli Severokorejci materiálně chudí, myslím, že se svým politickým systémem jsou duševně bohatí," prohlásil stavební dělník, který se představil pouze jménem Kim. Je přesvědčený, že většina zpráv o nouzi v KLDR je vymyšlená médii stranícími USA.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue