Havlův život byl zázrak, poklonili se v chrámu politici i filmové hvězdy

  • 1145
Svět se poklonil prezidentu Václavu Havlovi v katedrále sv. Víta. Zádušní mše proběhla v místě, kde mívali čeští panovníci smuteční obřady už od doby Václava II. "Celý životní příběh Václava Havla byl zázrak, splnily se všechny jeho sny," řekl při mši pražský arcibiskup Dominik Duka.

Pohřeb V. Havla

Zavzpomínal například i na to, jak s Havlem ve vězení hrával šachy. "Jsem ti vděčný za vězeňské chvíle tehdy tam a za svou svobodu tady teď. Vidím tě, jak tě před 22 lety vítá kardinál Tomášek, tehdy stařec dojatý k slzám, protože se dočkal svobody," prohlásil arcibiskup.

Po pravici vdovy Dagmar Havlové usedl v katedrále prezident Václav Klaus, po levici dcera Nina. Na začátku obřadu, který doprovázelo Requiem Antonína Dvořáka, byla minuta ticha. Na závěr zazněla hymna a jednadvacet dělostřeleckých salv z Petřína.

Vzdát úctu prvnímu polistopadovému prezidentovi, jehož rakev ležela na zemi přikrytá státní vlajkou, přišla česká vláda i přední světoví politici. Včetně americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové, jejího manžela, exprezidenta Billa Clintona, francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho či bývalého polského prezidenta Lecha Walesy.

Mezi smutečními hosty byli ale třeba i francouzský herec Alain Delon a americká písničkářka Suzanne Vega či herec a Havlův kamarád Pavel Landovský, který na Hrad dorazil na invalidním vozíku.

Obřad, který byl přímo v Chrámu sv. Víta jen pro zvané, sledovali lidé na velkoplošných obrazovkách na Hradčanském náměstí i na II. nádvoří Hradu.

Posledním panovníkem, který měl v Chrámu sv. Víta státní pohřeb, byl rakouský císař a poslední korunovaný český král Ferdinand I. Dobrotivý v roce 1875. Pohřby Tomáše Garrigua Masaryka jako protestanta ani prezidentů komunistického Československa se v katedrále neodehrály.

Klaus: Odešel prezident, umělec. Neodešla myšlenka svobody

S Havlem se v průběhu bohoslužby krátkými projevy rozloučili prezident Klaus, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg i bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrighová.

"Odešel prezident, politik, intelektuál, umělec. Odešel člověk, na kterého budeme vzpomínat s vděkem, úctou a respektem," řekl Klaus. Neodešla ale podle něj myšlenka, že svoboda je hodnota, které stojí za to přinášet oběti. "Svobodu je snadné ztratit, když o ni nedostatečně pečujeme," zdůraznil Klaus.

Projevy ve Vítu

Co řekli na pohřbu Václava Havla Klaus, Duka a Albrightová

"My víme, že ten boj o lásku a pravdu nesmíme nikdy vzdát. Pane prezidente Havle, za pravdu a lásku a jejich vítězství budeme nadále bojovat. Neustaneme, můžete se na nás spolehnout," řekl při posledním rozloučení s Havlem Schwarzenberg.

"Jako světoobčan vnášel světlo do míst nejhlubší temnoty," prohlásila Albrightová. Havel byl podle ní jedním z nejrespektovanějších lidí planety. "Bude nám hrozně chybět, ale nikdy, nikdy na něj nezapomeneme," uvedla americká exministryně zahraničí, která se narodila v Praze, před druhou světovou válkou, ve stejném roce 1937, kdy zemřel první československý prezident T. G. Masaryk.

Pamatuji si, jak odvážně bránil lidská práva, napsal papež

Krátce po začátku mše zazněl dopis, který poslal papež Benedikt XVI. prezidentu Klausovi. "Pamatuji si, jak odvážně pan Havel bránil lidská práva. Vzdávám poctu jeho vizionářskému vedení při vytváření nového demokratického zřízení po pádu předchozího režimu," napsal papež.

"Kéž by byla napsána má slova, kéž by byla vyryta do mědi, železným rydlem do olova, navěky vtesána do kamene," přečetl pak při zádušní mši herec Josef Abrhám úryvek z knihy Job Starého zákona. Slova, která platí i pro Havlův odkaz. Abrhám hrál hlavní roli ve filmu Odcházení podle Havlovy poslední divadelní hry.

Mši celebroval Duka v černém rouchu, mezi koncelebranty byli kardinál Miloslav Vlk i vatikánský nuncius Giuseppe Leanza. Obřad posledního rozloučení vedl pomocný pražský biskup a Havlův přítel Václav Malý. Obětní dary při mši přinesly sestry boromejky, které o Václava Havla pečovaly v posledních dnech jeho života.

V půl desáté dopoledne přenesli vojáci rakev s Havlovým tělem do katedrály z blízkého Vladislavského sálu, kam se mu přišly poklonit desetitisíce lidí (více zde). Půl hodiny před polednem vyšel z Arcibiskupského paláce za zvuku zvonů Svatovítského chrámu liturgický průvod a zádušní mše začala v pravé poledne.

Na závěr obřadu zazněl chorál Svatý Václave

Liturgii v katedrále doprovázela Česká filharmonie a Pražský filharmonický sbor. Pod vedením dirigenta Jiřího Bělohlávka zaznělo Requiem Antonína Dvořáka a zcela na závěr obřadu sbor zazpíval chorál Svatý Václave. Rakev vynesli vojáci Zlatou branou z katedrály. Při vynášení rakve někteří lidé tleskali.

Poslední část rozloučení pak proběhla ve strašnickém krematoriu. Havel bude pohřben do rodinné hrobky na Vinohradském hřbitově po boku své první ženy Olgy (více zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue