Havel se naposledy vrátil na Hrad, lidé ho vítali cinkáním klíčů

  • 1145
Ostatky Václava Havla spočinuly ve Vladislavském sále. Na Hrad je přivezla historická lafeta, do sálu je přenesla po rudém koberci šestice vojáků. Uctít památku bývalého prezidenta přišli politici a Hradčanské náměstí zaplnily tisíce lidí.

Dělostřelecká lafeta s rakví dorazila na Hradčanské náměstí patnáct minut po desáté hodině. Hradčanským náměstím, kde čekaly tisíce lidí, se v tu chvíli nesl potlesk. Lidé jím vzdali hold zesnulému. Někteří cinkali klíči - symbolem sametové revoluce v roce 1989. Z očí části přihlížejících se v tu chvíli draly slzy.

Loučení s Havlem

Auto s ostatky Václava Havla projíždí Karlovým mostem, v pozadí cíl smutečního...
Hned za autem šla vdova Dagmar Havlová s dcerou Ninou. Byly středem pozornosti.
  • Ve čtvrtek od 8:00 bude do 20:00 Vladislavský sál s rakví exprezidenta zpřístupněn veřejnosti. V mnoha kostelech se budou sloužit smuteční mše.
  • V pátek v poledne začíná státní pohřeb v katedrále sv. Víta na Hradě. Obřadu se zúčastní Havlova rodina, přátelé, čeští politici i státníci z celého světa. Veřejnost bude moci obřad sledovat na Hradě na obřích obrazovkách. Pak se koná soukromý obřad v krematoriu.
  • V páteční poledne mohou lidé uctít Havlovu památku minutou ticha.
  • Ve 20:00 začíná v pražské Lucerně koncert nazvaný Pocta Václavu Havlovi.
  • KONDOLENČNÍ KNIHA: Pošlete smuteční dopis přes iDNES.cz

O pár minut později rakev z lafety sňala šestice vojáků, kteří ji nesli po červeném koberci hradního nádvoří do Vladislavského sálu. Koberec lemovaly vánoční květiny - hvězdy.

Na čele průvodu šel v tu chvíli šéf hradního protokolu Jindřich Forejt, následovala rakev. Za ní kráčela vdova Dagmar Havlová, její dcera Nina, Havlův bratr Ivan. Zastoupeni byli i nejvyšší ústavní činitelé - prezident Václav Klaus, šéfka Sněmovny Miroslava Němcová a předseda Senátu Milan Štěch.

Po půl jedenácté promluvil prezident ke smutečním hostům v sále. "S Havlovým jménem navždy zůstane spojena naše sametová revoluce i obnovení svobody a demokracie," řekl Klaus. Havel se podle něj jako nikdo jiný zasloužil o mezinárodní postavení, prestiž a autoritu republiky ve světě. (Více o projevu prezidenta Klause čtěte tady.)

Klausův projev vystřídala česká hymna v podání symfonického orchestru. Politici ke katafalku potaženém tmavě modrým sametem pokládali květiny. Nejčastěji růže. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se několikrát pokřižoval.

Fotogalerie

Ve Vladislavském sále byli přítomní také církevní hodnostáři, ombudsman Pavel Varvařovský či pražský primátor Bohuslav Svoboda.

Na Pražském hradě rakev zůstane do pátku. Veřejnosti se Vladislavský sál otevře ve středu v 13 hodin. Dovnitř se lidé dostanou vstupem z náměstí U Svatého Jiří. Sál bude přístupný minimálně do osmé večerní a také celý čtvrtek.

Středeční smuteční průvod vyšel v osm ráno z bývalého kostela svaté Anny, kde byla rakev vystavena od pondělí. V jeho čele kráčela vdova s Havlovými blízkými a přáteli, následovaly je tisíce lidí a další zástupy lemovaly celou cestu přes Staré Město, Karlův most, Hradčanské náměstí a podhradí (více o průvodu čtěte zde).

Pohřební auto přivezlo rakev s ostatky z Pražské křižovatky na Hradčany kolem deváté ranní. Tady byly ostatky posledního československého prezidenta přeloženy na historický vůz. Na Pražský hrad je přepravila stejná lafeta, jaká vezla rakev s prvním prezidentem T. G. Masarykem.

Jak jste se loučili s Václavem Havlem?

Posílejte fotografie a videa

V deset hodin začala druhá část smutečního ceremoniálu. Lafeta s rakví zahalenou státní vlajkou vyrazila z kasáren na Hradčanské náměstí. Táhlo ji šestispřeží, doprovázela ji čestná stráž a představitelé státu - prezident, šéfové Sněmovny i Senátu, premiér a předseda Nejvyššího soudu. V průvodu pochodovali vojáci s historickými prapory.

Příjezdu na Hrad předcházely slavnostní vojenské pocty. Po I. nádvoří pochodovaly desítky uniformovaných mužů, někteří nesli zástavy. Prostorem se linuly smuteční tóny Hudby Hradní stráže.

Loučení s Václavem Havlem vyvrcholí v pátek v poledne oficiálním státním pohřbem v katedrále svatého Víta. Obřadu se zúčastní Havlova rodina, přátelé, čeští politici i současní a bývalí státníci z celého světa. Hlavním celebrantem smuteční mše bude arcibiskup Dominik Duka. Česká filharmonie přednese Requiem.

Po státním pohřbu se bude na přání rodiny konat obřad v krematoriu, uložení urny se uskuteční nejspíš po Vánocích.

Václav Havel zemřel v neděli ráno ve spánku na své chalupě na Trutnovsku. Příčinou úmrtí bylo oběhové selhání.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue