Před střídačkou Phoenixu přijímá gratulace Radim Vrbata, který právě vstřelil

Před střídačkou Phoenixu přijímá gratulace Radim Vrbata, který právě vstřelil branku Floridě. | foto: AP

Produktivní Vrbata táhl Phoenix, Neuvirth vychytal Washingtonu výhru

• 14
V úterý se v NHL prosadili tři Češi a v akci byli dva naši gólmani. Nejvýrazněji si vedl útočník Radim Vrbata, jenž s bilancí (1+1) zařídil výhru Phoenixu 2:1 na ledě Floridy. Brankář Michal Neuvirth 20 zákroky podpořil vítězství Washingtonu 4:1 nad Nashvillem a Ondřej Pavelec byl vyhlášen třetí hvězdou duelu, přestože jeho Winnipeg podlehl 2:3 po nájezdech Islanders.

V souboji Floridy s Phoenixem na sebe narazili dva elitní čeští útočníci letošní sezony NHL.

Češi v NHL

T.Fleischmann (FLO),34z. - 30 bodů(12+18)
Radim Vrbata (PHX), 33z. - 29 bodů (16+13)
Patrik Eliáš (NJD), 32z. - 29 bodů (13+16)
Jaromír Jágr (PHI), 28z. - 27 bodů (10+17)
Václav Prospal (CBS), 33z. - 26 bodů(7+19)
T. Plekanec (MTL), 34z. - 26 bodů (7+19)
Milan Michálek (OTT), 31z. - 25 bodů (19+6)
Milan Hejduk (COL), 34z. - 22 bodů (9+13)
Jiří Hudler (DET), 31z. - 21 bodů (7+14)
Jakub Voráček (PHI), 32z. - 21 bodů (5+16)
Martin Erat (NAS), 25z. - 20 bodů (6+14)
Petr Sýkora (NJD), 33z. - 19 bodů (8+11)
David Krejčí (BOS), 29z. - 19 bodů (6+13)
Martin Hanzal (PHX), 31z. - 18 bodů (5+13)

Na rozdíl od Tomáše Fleischmanna se ovšem dokázal prosadit pouze hostující Radim Vrbata, jenž nejprve v 20. minutě při přesilové hře asistoval veteránovi Ray Whitneymu, a v 30. minutě si pak během další početní výhody pro změnu role prohodili.

Vrbata docílil už své 16. trefy sezony a Coyotes vedli na ledě soupeře 2:0. Panthers v dalším průběhu dokázali pouze zkorigovat nepříznivý vývoj skóre brankou obránce Briana Campbella.

Největší šanci na vyrovnání měla Florida v poslední minutě při trestném střílení. Jason LaBarbera, jenž během utkání v brance Coyotes nahradil zraněnou jedničku Mikea Smitha, ovšem vychytal Stephena Weisse.

S 30 zápisy v pozici dlouhodobého lídra produktivity Čechů v NHL vyšel Fleischmann bodově naprázdno tentokrát už popáté za sebou. Na kopřivnického rodáka se tak s minimální ztrátou již dotáhli Patrik Eliáš z New Jersey a právě Vrbata. Oba forvardi mají na kontě 29 bodů.

Washington si hladce poradil s Nashvillem

Jako za starých dobrých časů, kdy v základní části kralovali NHL, se v úterním domácím souboji proti Nashvillu prezentovali hokejisté Washingtonu.

Útočníci Alex Ovečkin, Alex Sjomin a Nicklas Bäckström skórovali v jednom duelu poprvé od října 2010. Když k tomu přibyl i spolehlivý výkon brankáře Michala Neuvirtha, jenž pochytal 20 z celkových 21 ran Predators, výsledkem bylo vítězství Capitals v poměru 4:1.

Pod nedávno jmenovaným koučem Dalem Hunterem si tak Washington napravil bilanci na 5 výher z deseti startů. "Když se hlavní hvězdy týmu prosadí, zvedne to sebevědomí i ostatním hráčům," řekl trenér vítězů.

Jednu asistenci si v dresu Capitals připsal i obránce Roman Hamrlík, pro kterého to byl teprve druhý bodový zápis sezony. V předchozích 27 startech totiž zlínský rodák zaznamenal jen jednu trefu.

Gáborík řádil na ledě New Jersey, Eliáš nenastoupil

O služby nemocného Patrika Eliáše oslabení hokejisté New Jersey podlehli na domácím ledě Rangers jasně 1:4. Úvod střetnutí však konečnému výsledku příliš nenasvědčoval, když domácí za asistence Petra Sýkory poslal do vedení Travis Zajac. Stav 1:0 pak vydržel až do 38. minuty.

Vyrovnání na 1:1 zařídil Artěm Anisimov za přispění Dereka Stepana a Mariána Gáboríka, jehož velké chvíle přišly ve třetí třetině. Slovenský reprezentant totiž v 45. minutě otočil výsledek ve prospěch Rangers a po následné trefě spoluhráče Carla Hagelina se prosadil ještě podruhé v čase 59:56.

S bilancí (2+1) byl tak Gáborík jednou z hlavních postav vítězství New Yorku. První hvězdou byl však zvolen brankář Henrik Lundqvist. Švédský reprezentant zneškodnil 30 ran Devils.

Ottawa s uzdraveným Kubou zvítězila nad Buffalem

Po téměř měsíční pauze v sestavě Ottawy figuroval obránce Filip Kuba. Ostravský rodák doléčil zraněné rameno a svým výkonem pomohl Senators k výhře nad Buffalem 4:1. Dobrou zprávou pro fanoušky kanadského celku je i lepšící se zdravotní stav kanonýra Milana Michálka.

Autor 19 branek, kterého během jeho absence s příznaky otřesu mozku na čele střelecké tabulky NHL přeskočil Steven Stamkos z Tampy Bay, už individuálně trénoval na ledě a není vyloučeno, že zpět do zápasové zátěže by se mohl vrátit už na konci týdne. Ottawa hraje ve čtvrtek proti Floridě a o den později cestuje k zápasu do Caroliny.

V souboji s Buffalem si odbyl debut za Ottawu centr Kyle Turris. Posila klubu po výměně z Phoenixu si hned připsala jednu asistenci. Turris přispěl k první z celkových dvou tref v zápase z hole Erika Condry. Pro změnu premiéru v NHL si za hostující Sabres odbyl mladší bratr domácí hvězdy Nicka Foligna, rovněž útočník Marcus Foligno. Oba hráče v hledišti Scotiabank Place arény sledoval početný zástup rodinných příslušníků a blízkých přátel.

New Jersey - NY Rangers 1:4 (1:0, 0:1, 0:3)
16. Zajac (Sýkora) - 45. a 60. Gáborík, 38. Anisimov, 55. Hagelin. Střely na branku: 31:21. Diváci: 17 625.

Washington - Nashville 4:1 (2:0, 0:0, 2:1)
8. Ovečkin, 16. Bäckström (Hamrlík), 51. Sjomin, 54. Brouwer - 45. S. Kosticyn. Brankář Michal Neuvirth odchytal za Washington celé utkání, inkasoval jeden gól z 21 střel a úspěšnost zásahů měl 95,24 procenta. Diváci: 18 506.

Pittsburgh - Chicago 3:2 (1:0, 2:0, 0:2)
11. Kunitz, 23. J. Neal, 37. Kennedy - 41. Toews, 47. Stalberg. Střely na branku: 28:38. Diváci: 18 607.

Ottawa - Buffalo 4:1 (1:0, 0:1, 3:0)
Branky
: 48. a 59. Condra, 12. Z. Smith, 58. Karlsson - 34. Leopold. Střely na branku: 39:23. Diváci: 18 474.

Florida - Phoenix 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)
38. Campbell - 20. Ray Whitney (Vrbata), 30. Vrbata. Střely na branku: 28:22. Diváci: 17 711.

Winnipeg - NY Islanders 2:3 po sam. nájezdech (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0)
18. Antropov, 30. Ladd - 9. a rozhodující nájezd Parenteau, 24. Grabner. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celé utkání, inkasoval dvě branky z 33 střel a úspěšnost zásahů měl 93,93 procenta. Střely na branku: 38:33. Diváci: 15 004.

Calgary - Minnesota 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)
3. Glencross, 27. Iginla - 7. Bouchard. Střely na branku: 30:30. Diváci: 19 289.