Michal Burian (vpravo) z Vojenského historického ústavu stojí u historické

Michal Burian (vpravo) z Vojenského historického ústavu stojí u historické lafety, která vezla také Masarykovy ostatky, a ukazuje historické fotografie (20. prosince 2011) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Rakev s prezidentem pojede přes Karlův most, Havlová zve veřejnost

  • 1145
Smuteční průvod za rakví Václava Havla vyjde ve středu v osm hodin ráno z centra Pražská křižovatka na Hrad. Ostatky exprezidenta nejprve povezou autem, na Hradčanech pak rakev uloží na lafetu taženou šestispřežím kladrubských vraníků. Vdova Dagmar Havlová zve na průvod veřejnost.

Cesta povede ulicí Liliovou, Karlovou, přes Karlův most, Malostranské náměstí, ulicí Nerudovou, Úvozem a kolem Černínského paláce do areálu kasáren Hradní stráže v Loretánské ulici.

"Manželka Dagmar a kancelář Václava Havla všechny občany co nejsrdečněji zvou," uvedla Havlova tajemnice Sabina Tančevová. Právě Havlovi lidé se starají o první část cesty - do kasáren Hradní stráže.

Tu druhou, z kasáren do katedrály sv. Víta, pak zařizuje Hrad. Začne v deset hodin dopoledne ceremoniálem v areálu kasáren v Loretánské ulici. Právě tam rakev přemístí z vozu na lafetu, sdělil iDNES.cz ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek.

"Smuteční průvod vyjde z areálu kasáren Hradní stráže v pražské Loretánské ulici a bude pokračovat přes Hradčanské náměstí. Do areálu Pražského hradu vstoupí Bránou gigantů a dále přes I., II. a III. nádvoří do Starého královského paláce. Rakev s ostatky prezidenta Havla bude poté uložena na katafalk a vystavena ve Vladislavském sále," uvádí web Pražského hradu.

O uzavření Pražského hradu úředníci nepřemýšleli. "To by bylo velmi nevhod, neuvažovalo se o tom ani chvíli," řekl šéf hradního protokolu Jindřich Forejt. Lidé se podle něj dostanou jak na Hradčanské náměstí a II. nádvoří. Na těchto dvou místech budou také ve středu a v pátek instalovány velkoplošné obrazovky, které budou přenášet dění z Vladislavského sálu a z katedrály.

Smuteční průvod za rakví zesnulého Václava Havla

Ostatky a zákon o pohřebnictví

Tělo zesnulého je podle zákona možné vystavit do sedmi dnů od úmrtí v otevřené nebo uzavřené rakvi. "Pokud je v dobrém stavu, navíc uloženo v chladném kostele v zimním počasí, je to podle mě zcela bez problémů," uvedl Jaroslav Mangl z Asociace pohřebních služeb. Za méně příznivých podmínek se tělo balzamuje.

Houfnicová lafeta je ta samá, na které spočívaly i ostatky prvního prezidenta samostatného Československa Tomáše Garrigua Masaryka. Vojáci ji nyní upravují pro připevnění katafalku s rakví.

"Kanon byl převezen v pondělí ze sbírek Vojenského technického muzea v Lešanech. Z kamionu ho musel vyložit jeřáb, neboť houfnice váží skoro tunu a půl," uvedl Knížek. Houfnice je podle něj v dobrém technickém stavu. Restaurována byla zhruba před deseti lety. "Pochopitelně jsme ji nyní promazali a zkontrolovali," popsal Knížek.

Dopravní omezení

Od úterního večera až do pátku budou uzavřeny některé ulice na Hradčanech. "Rodina si nepřeje žádná větší dopravní omezení," řekl pražský primátor Bohuslav Svoboda. Magistrát přesto s určitými omezeními počítá. Podle potřeby budou z ulic odtažena zaparkovaná auta, během průvodu může být na jeho trase na nezbytně dlouhou dobu zastavena tramvajová doprava.
VÍCE ČTĚTE ZDE

Lafetu potáhne šest kladrubských vraníků. Vedení hřebčína vybralo klidné koně, zvyklé jezdit ve spřežení. "Lafeta dělá rámus. Koně jsou tedy klidní, zvyklí na ruch a zvyklí jezdit v šestispřeží," řekl ředitel hřebčína Jan Höck. (více o vranících z Kladrub si přečtěte zde). Na lafetě se nedá sedět, tažné koně tedy budou ovládat uniformovaní jezdci.

Koně pojedou do Prahy v kamionech, večer budou převoz ostatků nacvičovat. To může trvat i několik hodin.

Hradní protokol se musí vypořádat i s pátečním vítáním delegací ze světa. Ty budou přilétat v různých časech. Do katedrály, v níž je zhruba tisíc míst k sezení, je budou zástupci protokolu pouštět během hodiny předcházející začátku rozloučení. Na každý stát připadají dvě místa.

Loučení s prvním českým prezidentem vyvrcholí v Chrámu svatého Víta. Mši povede arcibiskup pražský a primas český Dominik Duka. Akt začne minutou ticha a českou hymnou, později zazní Rekviem od Antonína Dvořáka, obojí v podání České filharmonie.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue