Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Těžká dřina. Peklo u báňské záchranné služby

Jste v neustálé pohotovosti. Čekáte na houknutí sirény, po níž bleskurychle vyjedou záchranná vozidla a lidé, kteří vyrazí zachraňovat životy jiných. Taková je každodenní realita na hlavní ostravské báňské záchranné stanici. Po dva dny jsem si ji zkoušel i já.

Hned po příjezdu do sídla v Ostravě, které zajišťuje všechny funkční hlubinné doly v regionu, dostávám uniformu, vítám se se sedmadvacetičlenným pohotovostním týmem a je mi představen arzenál záchranné techniky, kterou organizace disponuje.

Moje první cesta vede do cvičné dýmnice, do obrovské, několikapatrové budovy, která simuluje přístupové cesty ke zraněným v případě důlní nehody. Napodobuje je naprosto věrně, zažijete v ní stoprocentní vlhkost vzduchu a něco okolo čtyřiceti stupňů Celsia.

Proto je před nástupem do dýmnice potřeba se zahřát. Na simulátoru lezení po žebříku tedy stoupám do třicetimetrové výšky a tahám za kladinu, která má větší zátěž, než kolik vážím já.

Dýmnici si nejdřív projdu jen tak, bez dýchacího přístroje a vybavení, oblékám si jen šlehovky, speciální záchranářský oblek, který vydrží šlehnutí ohně až do tisícovky stupňů Celsia. První kroky směřují k věži, která je postavena z dřevěných kůlů a simuluje výztuhu důlních šachet. Bez jištění se vrháme vstříc výškám, procházíme spoustu překážek a nakonec vstupujeme do pekla dýmnice. Vysoká teplota a přehršle páry vytváří zvláštní, nedýchatelné prostředí. Už při prvních pohybech jsem zpocený od hlavy až k patě.

A to mě čeká totéž, ale s téměř dvacetikilovým kyslíkovým přístrojem, svítilnami a dalším vybavením.

Nedostatek kyslíku, zmatek a mžitky před očima

Zdolat se vším úzké průlezy a překážky je teď o poznání složitější. Nejvíc dávají zabrat lutny, kovové trubky, jimiž je třeba prolézt. Než do lutny záchranář vleze, musí si ve stísněném prostoru sundat kyslíkový přístroj, přitom hlídat, aby si nestrhl kyslíkovou masku, zasunout ho do kovové úzké trubky a postupně ho tlačit před sebou.

Dýmnice, to je nefalšované peklo.

Svou první lutnu takhle zvládám a absolvuji další cestu přes překážky, převýšení a žebříky. Druhá se mi ale stává osudnou. Když jsem v její třetině, přilehávám si totiž loktem hadici s přívodem kyslíku. Snažím se zvednout, abych ji uvolnil, ale v úzké trubce to je složité. Lehce zmatkuji. Na konec trubky sice ještě dolezu, ale mám mžitky před očima. Ještě si nasazuji kyslíkový přístroj, pak to ale vzdávám a dávám vedoucímu zásahu signál, že pokračovat nemůžu.

Když z pekla vylezeme, hodnotí velitel kladně, že jsem poznal, že jsem na konci svých sil, což je prý první předpoklad dobrého záchranáře. Ale inkasuji též výtku, signál přišel příliš pozdě.

Totálně zpocený mířím do sprchy a po obědě ulehám do postele.

Výjezd do tří minut. Bezpodmínečně

Odpočívám ale jen chvilku. Rozezní se totiž alarm, takže rychle běžím dlouhou chodbou směr garáže. Dvakrát se ztrácím, nakonec dobíhám. Beru si šlehovky, helmu, lampu i speciální hasičské boty. Naskakuji do vozu a do tří minut za halekání sirén a blikání majáků vyjíždíme. Čeká nás hašení dopravníkového pásu a důlní výztuhy ve cvičné požární štole.

Těžká dřina

Reportérova muka můžete na vlastní oči sledovat ve středu 21. prosince od 20:15 v pořadu Těžká dřina na televizní stanici Prima Cool.

Tím se uzavře první série Těžké dřiny, která vás provedla dvanácti náročnými pracovišti. Od března začne Roman Buťa lovit další zkušenosti.

Po příjezdu na místo mám za úkol zlikvidovat s kyslíkovým přístrojem, v masce a s hadicí v ruce ohnisko na pásu. Daří se, postupujeme dál a připadám si jako ve filmu: všude je kouř, slyšet je jen nezvykle hlasité pípání kyslíkových přístrojů a pokyny velitele. Když uhasíme i druhý požár, mám tělo plné adrenalinu.

Po návratu na stanici rozřízne debatu ve společenské místnosti alarm ještě jednou, tentokrát je to však úkol pro lékařský záchranný tým. Šanci okusit jeho práci se mi dostane druhého dne.

Ještě předtím však dopoledne pomáhám s vařením a servírováním. Záchranáři, kteří se ve stanici střídají po sedmidenních nonstop směnách, tam totiž bydlí a kromě čekání na houknutí si musejí i vařit a uklízet.

Jako člena lékařského týmu mě siréna vyhání časně odpoledne – nevolnost z přehřátí na dole! Ani za sebou nestihnu zavřít dveře a sanitka už s houkáním vyjíždí k postiženému. Po příjezdu bereme lehátka, pulmotor (oživovací přístroj), lékařské kufry a míříme směrem k důlnímu výtahu, aby s námi rychlostí 30 kilometrů v hodině padal do kilometrové hloubky za postiženým. Nakládáme ho do lehátek a míříme k sanitce. Až tam se dozvídám, že se jednalo o cvičný výjezd.

Na dramatičnosti celé akce ale rozhodně neubral. Napětím byly naplněné oba dny, které jsem strávil na záchranné stanici s chlapy, kteří si získali mé velké uznání. Dělají totiž náročnou a zodpovědnou práci. Jsou to praví hrdinové.

Autoři:
  • Nejčtenější

Vidí lidi jako démony. Vzácná choroba deformuje pohled na tváře ostatních

18. dubna 2024

Jako by se jednoho dne probudili do světa, v němž žijí démoni. Lidi kolem sebe vidí s ústy...

Vyvrcholení ženy neočekávají. Studie zkoumala příčiny orgasmické nerovnosti

15. dubna 2024

Nemůže za to jen technika, ani pouze přehlíživost, sobeckost některých pánů. Problém orgasmické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cvičit ráno, nebo večer? Při obezitě hraje načasování roli, říká studie

19. dubna 2024

Přínosná je fyzická aktivita v jakoukoli dobu, pomáhá duševnímu i tělesnému zdraví, vyplatí se....

Už nakoupili hroby na těla zavražděných. Vaňura nejen o nástupcích Stodolových

18. dubna 2024

Premium Kdysi vsadil na to, že diváky bude bavit pořad o tom, jak policie něco dělá dobře. Teď Mirek Vaňura...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Občas se najde hlupák, který cizincům radí, aby mluvili hezky česky, říká etnolog

15. dubna 2024

Premium Etnolog Leoš Šatava přes půl století putuje za nejrůznějšími etniky, regionálními skupinami a...

Cvičit ráno, nebo večer? Při obezitě hraje načasování roli, říká studie

19. dubna 2024

Přínosná je fyzická aktivita v jakoukoli dobu, pomáhá duševnímu i tělesnému zdraví, vyplatí se....

Děs z nástrah digitální doby? Možná trpíte neofobií či technostresem

18. dubna 2024

Premium Říkal jsem, že to bude k ničemu. Hele, zase jim to spadlo. My, kteří používáme starou dobrou tužku...

Vidí lidi jako démony. Vzácná choroba deformuje pohled na tváře ostatních

18. dubna 2024

Jako by se jednoho dne probudili do světa, v němž žijí démoni. Lidi kolem sebe vidí s ústy...

Už nakoupili hroby na těla zavražděných. Vaňura nejen o nástupcích Stodolových

18. dubna 2024

Premium Kdysi vsadil na to, že diváky bude bavit pořad o tom, jak policie něco dělá dobře. Teď Mirek Vaňura...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...