Češi uctili Havla na spontánních pietách, zemí zněly zvony kostelů

Lidé se po celé republice v neděli spontánně scházeli, aby uctili památku zesnulého exprezidenta Václava Havla. Zapalovali svíčky, pokládali květiny a místy zpívali i českou hymnu. Na Havlovu počest se rozezněly v podvečer i zvony na mnoha kostelech, k čemuž odpoledně vyzval arcibiskup Dominik Duka.

Zemřel V. Havel

Centrem piet se v Praze stalo Václavské náměstí, kde v roce 1989 symbolicky odstartovala Havlova státnická kariéra. Na místě bylo několik set lidí, kteří z úcty sundavali u zapálených svíček i pokrývky hlavy. "Lidé tiše cinkají klíči, zpívají hymnu," informovala z místa v podvečer reportérka iDNES.cz.

K pietní akci u sochy svatého Václava na se pražané svolali přes komunitní síť Facebook. Nakonec jich dorazilo zhruba tisíc. Přinesli svíčky a květiny, u mikrofonu se střídali ve čtení úryvků z knihy Václava Havla a Karla Hvížďaly Dálkový výslech.

Krátce před sedmou večerní se část davu v čele s organizátorem Tomášem Sedláčkem (člen Národní ekonomické rady vlády - NERV) či výtvarníkem Davidem Černým rozešla v pietním průvodu směrem na Národní třídu a dále na Kampu, kde na poctu exprezidenta vzplála smuteční vatra.

"Vzpomínám si na jeho úžasný smysl pro humor a jeho hravost a smysl pro recesi. Vždycky jsme se spolu strašně nasmáli. Když člověk něco vymyslel, tak on to rozvíjel dál. Takhle ho já vnímám," nechal se slyšet Oldřich Kaiser, který se piety zúčastnil.

Před 20. hodinou dorazili účastníci shromáždění k soše T. G. Masaryka na Hradčanském náměstí. Na dlažbu rozprostřeli českou vlajku a zpívali hymnu. Rozešli se zhruba po půl hodině.

Improvizovaným místem piety se stala vrata chalupy v Hrádečku na Trutnovsku. Právě tam Havel léta jezdil a tam v neděli ráno také umřel. Kromě květin a svíček někdo před dům položil i dvě lahve trutnovského piva. Právě v trutnovském pivovaru Havel pracoval v roce 1974. (Přečtěte si tady reportáž z Hrádečku.)

Už odpoledne začali lidé nosit svíčky a květiny na pražskou Národní třídu, k památníku připomínajícím události sametové revoluce. Další vzpomínají na exprezidenta před jeho vilou na pražské Ořechovce. Na mnoha z nich bylo patrné silné dojetí.

V Liberci se lidé scházeli na Benešově náměstí, jen kousek od památníku s tankovým pásem, který připomíná sovětskou invazi v roce 1968.

V Ostravě zaplavily vzpomínky na státníka a dramatika Masarykovo náměstí. U morového sloupu vzniklo pietní místo, kde se Ostravané v tichosti zastavovali. Po poledni hořely u tabla s několika fotkami a údaji o datu narození a úmrtí Václava Havla dvě svíčky. V podvečer jich tam bylo několik desítek. A další přibývaly.

"Chtěli jsme se sejít u stromku, ale pan prezident nám změnil plány," říkala jedna z příchozích, Silvie Dudová, zatímco spolu s několika přáteli rozsvěcovala další svíce. Na bývalého prezidenta vzpomínala jako na bezelstného člověka. "Šel za tím, čemu věřil, a nebyl tak štván politikou jako se to děje u mnoha lidí dnes. Je mi líto, že tady už není," líčila dojatě mladá žena.

Svíčky za Václava Havla

Na budově ostravské Nové radnice vlály černé prapory. Lidé z kraje budou moci na Václava Havla v pondělí vzpomínat třeba ve Slezském divadle v Opavě. "Chceme v divadle vytvořit pietní místo. K dispozici bude pamětní kniha, kam budou moci lidé psát své vzpomínky na pana prezidenta a kondolence," uvedla mluvčí Opavy Lada Dobrovolná. Od pondělního dopoledne budou kondolenční listy přichystány také ve foyer ostravského magistrátu.

Krátce po druhé hodině přišli první lidé zažehnout svíčky k morovému sloupu na brněnské náměstí Svobody. "Byl velká osobnost. Nejenom česká, ale i světová. Jeho smrt je čerstvá zpráva, takže to spousta lidí asi ještě neví. Doufáme, že tu brzy bude plápolat svíček daleko více," vyprávěli Kristýna Lambieová a Zdeněk Šebela, když trpělivě opakovaně zapalovali své svíčky zhasínané větrem.

Minutou ticha, zpěvem hymny a zvoněním klíči uctili lidé Havlovu památku na brněnském Moravském náměstí. I na tuto pietu se lidé svolávali odpoledne přes Facebook skrze akci s názvem Nenechme zemřít Havla v nás.

Na náměstí dorazilo nakonec po 20. hodině několik set lidí. Smuteční řeč pronesl dramatik Milan Uhde, dlouholetý Havlův přítel.

"Všechno, co on dělal a psal, bylo pro mě výzvou k tomu, že člověk má usilovat o to, aby hájil svobodu svou a svobodu druhých. Aby byl poctivý a otevřený. Aby věřil, že vše, co si předsevzal, je uskutečnitelné. Ta výzva pro mne zůstává i dnes živá," řekl Uhde ČTK.

Po Uhdeho smutečním proslovu zazněla česká hymna a také sborová píseň Bedřicha Smetany, složená kdysi na počest Karla Havlíčka Borovského. "Sláva tobě, statný bojovníku, za bratrství, volnost, za svobodu," stojí v textu písně.

Havlovu památku uctila i církev, která nechala na mnoha místech republiky rozeznít kostelní zvony. Kněží k tomu v neděli odpoledne vyzval pražský arcibiskup Dominik Duka. "Zemřel ten, který věděl, co je ztráta svobody, popírání důstojnosti člověka, co je útlak a vězení. Jsem přesvědčen, že všichni, napříč celou společností bez ohledu na politické či náboženské přesvědčení, jsme povinni mu vzdát čest a dík," řekl Duka.

"K jeho památce nechť se dnes rozezní všechny zvony všech kostelů a kaplí v naší zemi v 18.00 hodin," vzkázal arcibiskup duchovním prostřednictví své vzpomínky na Václava Havla. Tak se také stalo.

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue