VIDEO: Skvrny na čalounění vyrobíte snadno. Naučte se je odstranit

  • 9
Na čalouněné křeslo neváhala vylít trochu kávy, aby mohla předvést, jak ji během chvilky - a jen s pomocí vlažné čisté vody - dokonale vyčistit. Irena Bartoňová Pálková, prezidentka České asociace úklidu a čištění, totiž ví, jak na to. Nejlépe to jde u čalounění, o které se staráte pravidelně.

"Obecně platí, že čerstvý flek vyčistíte daleko lépe a rychleji než flek, který je starý," říká odbornice přes úklid. A vysvětluje, že 90 % všech fleků bez problémů pustí, i kdyby to měla být káva nebo červené víno na nové bílé sedačce.

Horší je to s těmi, které nejsou ředitelné vodou: asfalt, barva, inkoust, lak na nehty, permanentní fix nebo barviva (například z džínsů). "Na ty potom musíte vzít speciální čističe s rozpouštědly. Pozor ale, aby s sebou nevzaly i barvu sedačky."

Jak se zbavit čerstvé skvrny krok za krokem

První, co udělejte, když cokoliv vylijete – vezměte čistou bílou papírovou utěrku, kapesník či kus toaletního papíru a tekutinu vytřete. Papír ale vždy musí být bílý, aby neobsahoval barvivo, které by se mohlo z namočeného papíru dostat do látky. Pokud máte po ruce celulózovou houbičku, půjde vám to ještě líp - bude stačit proplachovat ji v čisté vlažné vodě a s vyždímanou pokračovat v čištění.

Podrobnější povídání o celulózových houbičkách a dalších úklidových pomůckách najdete v článcích o úklidu koupelny (ZDE) a toalety (ZDE).

"Vždy platí, že skvrny musíte čistit zásadně směrem od krajů do středu, abyste barvivo obsažené v tom konkrétním fleku – od nějakého pití, kávy, špíny na rukou – nerozetřeli dál a skvrnu ještě nezvětšili. Vytíráním směrem od krajů do středu si ji postupně naženete doprostřed a odtamtud veškeré zbytky nečistot vytřete buď čistou vlhkou houbičkou nebo papírovým bílým kapesníkem," zní rada zkušené ženy.

Pokud si ale se skvrnou vlažná čistá voda neporadí? "Profesionální přípravky se bohužel v běžné drogerii koupit nedají. A přípravky typu vanish, po kterých lidé v takovém případě sahají, na to moc nejsou," konstatuje Bartoňová Pálková. A přidává praktickou radu, která nic nestojí: "Pokud jde o mastné skvrny, špínu z rukou a podobně, výborně vám pomůže obyčejný prostředek na mytí nádobí, protože dobře odmašťuje."

I v tomto případě postupujte při čištění skvrny stejně: tedy od okrajů do středu skvrny houbičkou namočenou například v roztoku jaru. Po vyčištění skvrny odmašťovacím přípravkem ho ale nesmíte zapomenout z čalounění důkladně vytřít pomocí vlhké houbičky; podle potřeby ji opakovaně vymáchejte v čisté vodě a vyždímejte. A nakonec vyčištěné místo dosucha vytřete bílou papírovou utěrkou.

Poradit si s vyčištěním starší skvrny je mnohem pracnější, než když ji
Roztok s odmašťovačem, například přípravkem na mytí nádobí, si rozprašovačem
Z vyčištěného čalounění vytřete vlhkou čistou houbičkou použitý odmašťovací...

Někdy je na starší a odstranění odolávající skvrny potřeba vzít nejen odmašťovadlo, ale i jemný kartáček. Musíte však správně odhadnout, co si s kartáčkem můžete dovolit s ohledem na materiál čalounění.

Nemáte-li po ruce jar, můžete na skvrny vzít i přípravek s alkoholem (ty jsou určené například na mytí oken, více ZDE). "V tom případě si ale musíte předem, třeba na vhodném nenápadném místě konkrétního čalouněného kusu, vyzkoušet stálobarevnost čalounění. Abyste spolu se skvrnou nepřišli o původní barvu," upozorňuje Bartoňová Pálková.

Na skvrny se prodávají i speciální přípravky, které pracují na bázi pěny: vytvoří pěnu, která se do znečištěného místa zakartáčovává. "Ta je ale účinná jen na čerstvé a vodou ředitelné skvrn, na ty starší vám moc nepomůže," konstatuje odbornice.

Čalouněnému nábytku dopřejte pravidelné generálky

Vánoční úklid

Největší problém čalouněného nábytku ovšem nespočívá ve skvrnách. "Tu největší špínu bohužel nevidíme. Ta je uvnitř, v molitanu pod potahem. Na ten padá každodenně prach a my si na něj sedáme, potíme se a prach se tak doslova zacpe dovnitř, do struktury čalounění," vysvětluje Bartoňová Pálková. 

Proto je důležité čalounění pravidelně vysávat speciálními nástavci s kartáčky určenými na tyto povrchy, aby se co nejvíc nečistot vysálo a ne vetřelo dovnitř. Kdo má hodně čalouněného nábytku, vyplatí se mu pozvat si alespoň jednou ročně profesionální úklidovou firmu (lze to spojit i s vyčištěním koberců, princip je stejný). 

"Vyplatí se to. Nábytek vám pak nejen déle vydrží, ale jdou z něj i lépe odstraňovat fleky, jejichž vzniku se v domácnosti nevyhnete. Pokud se totiž čalouněné sedačky, židle nebo křesla dlouho nečistí do hloubky, fleky už pak z nich často nejdou odstranit vůbec," vysvětluje profesionálka přes úklid.

Jak vybrat firmu na čištění čalounění (a koberců)?

Vyptejte se na reference; klidně zavolejte někomu, kdo služeb konkrétní firmy využívá a vyptejte se na postup čištění. Měl by vypadat následovně: čalounění se nejdřív vysaje speciálním vysavačem, nejlépe s elektrickou hlavou, který se dostane do struktury čalounění. Po vysátí pak firma odstraní fleky.

Další postup je možný mokrou nebo suchou cestou. "Mokré, tak zvané extrakční čištění, spočívá ve vhánění čisticího prostředku s vodou do textilie a jeho následném odsávání. Při suchém se čalouny či koberec čistí přístrojem, který vyvíjí suchou pěnu; ta se zapracuje kartáčem dovnitř čalounění a když vyschne, tak se vysaje," vysvětluje rozdíl Bartoňová Pálková.

Firma by měla sama určit, co je pro vaši sedačku (i koberec) vhodnější. Čištění namokro se zdaleka nehodí pro všechny materiály, některé například mohou zplstnatět, srazit se, nebo se naopak vytáhnout a udělat vlny. 

Také by se vás firma měla dopředu zeptat, zda je vaše sedačka opatřena impregnací. "Pokud ano, nelze ji čistit namokro, protože by o impregnaci přišla. V tom případě je nutný suchý způsob čištění," upozorňuje ještě Bartoňová Pálková.

Čistění impregnovaného čalounění je přitom jednodušší, protože takto ošetřený nábytek nepouští zdaleka tolik nečistot dovnitř – do struktury čalounění – a zároveň se z něj lépe odstraňují skvrny.

Zda je naimpregnovaná zrovna vaše sedačka, poznáte jednoduše. Stačí na čalounění vylít trošičku čisté vody: pokud se nevsákne a nezůstane po ní mokrý flek, ale vytvoří kapičky, je impregnací chráněná.