Média před garáží v Lutychu, kde policie nalezla tělo asi pětačtyřicetileté

Média před garáží v Lutychu, kde policie nalezla tělo asi pětačtyřicetileté ženy (14. prosince 2011) | foto: AP

Policie našla v garáži útočníka z Lutychu mrtvou hospodyni

  • 298
Belgická policie objevila v garáži lutyšského střelce mrtvou ženu a věří, že i její život má na svědomí on. Třiatřicetiletý muž v úterý v Lutychu házel mezi lidi granáty a střílel po nich z automatické zbraně. Při masakru zabil tři lidi, přičemž poslední obětí je batole, které bojovalo v nemocnici o život. Mrtvý je i střelec.

Lutyšská policie útočníka identifikovala jako Nordineho Amraniho. Dobře ho znala, v září 2008 byl odsouzen k 58 měsícům vězení za držení deseti střelných zbraní a pěstování marihuany. Ve vězení byl víckrát, podle některých vyšetřovatelů i za mravnostní delikty. V současné době byl v podmínce.

Proč ale zabíjel v centru belgického města, vyšetřovatelé stále neví. Vraždil v podstatě po cestě k policejnímu výslechu, údajně v souvislosti s obviněními proti němu. Vyrazil tam s batohem plným zbraní a výbušnin.

Belgické úřady útok nehodnotí jako teroristický. Amrani, který byl podle některých médií marockého původu, neměl žádné styky s teroristy. Podle ministryně vnitra Joelle Milquetové se mohl obávat toho, že kvůli nedodržení podmínek předčasného propuštění ho policie chtěla poslat zpět do vězení.

Útok v Belgii

Útočník do lidí střílel a házel granáty

Během prohlídky jeho bytu a osobních věcí po masakru policie objevila tělo pětačtyřicetileté ženy z Vottemu, píše list Sud Presse. Leželo v garáži nedaleko domu, v němž bydlel. Nález ženy potvrdil prokurátor Cedric Visart de Bocarmé s tím, že v garáži Amrani pěstoval marihuanu. Přechovával tam také zbraně a munici.

Zavražděná žena pracovala jako hospodyně u jeho souseda. Amrani jí prý v úterý ráno zavolal s tím, že má pro ni práci. Pak byla napadena a zabita, píše server DeMorgen.be. Podle některých zdrojů byla střelena do hlavy. Pitva má nyní prokázat, zda nebyla před smrtí ještě znásilněna.

Policie kromě této vraždy také prošetřuje jeden z posledních Amraniho činů, a to, že před masakrem poslal zatím neupřesněný obnos na účet své partnerky se slovy: "Miluji tě, lásko, hodně štěstí."

V Belgii mezitím zemřelo i sedmnáctiměsíční batole, které bojovalo o život v nemocnici. Naopak pětasedmdesátiletá žena, kterou vyšetřovatelé původně prohlásili za mrtvou, žije. Je v kritickém stavu v nemocnici.

Počet obětí úterního řádění útočníka se zatím ustálil na čtyřech. Zřejmě první byla hospodyně, masakr na náměstí pak nepřežilo už zmíněné batole a dva studenti ve věku 15 a 17 let. A zemřel i Amrani. Podle médií spáchal sebevraždu. Policie ale ještě nezavrhla teorii o tom, že zemřel náhodně při zásahu jedním ze šrapnelů.

Lékaři se obávají, že počet mrtvých se může zvýšit. Podle ministryně vnitra Joelle Milquetové totiž dalších pět zraněných v nemocnici zápasí o život. Některá média už oznámila další mrtvé, konkrétně jedno dítě a dvacetiletého muže. Úřady ale tyto informace nepotvrdily. Zraněných je 123 lidí.

Útočník krvavé drama na rušném náměstí Saint Lambert v centru města rozpoutal asi půl hodiny po poledni, když začal ze střechy pekařství mezi lidi na autobusové zastávce házet granáty a pak po kolemjdoucích střílel i z automatické zbraně.

Místo tragédie ještě v úterý navštívil belgický král Albert II. a královna Paola, do Lutychu přijel i premiér Elio Di Rupo. "Naše myšlenky jsou s postiženými, s jejich rodinami a milovanými, se všemi obyvateli Lutychu," uvádí se v prohlášení premiérovy kanceláře. Ve středu v poledne Lutych utichl a lidé si minutou ticha připoměli oběti masakru.

Lutych, Belgie

Lutych, Belgie


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue